Този спорт е един от най-бързо развиващите се не само в Европа, но и в света, има сериозно бъдеще, защото е достъпен за всяка възраст, казва Слънчезар Цанков, треньор и съдия по бадминтон, треньор по пикълбол
– Г-н Цанков, Вие сте бивш състезател, треньор по бадминтон, а сега и съдия в същата сфера. Днес сме се насочили към друг подобен спорт – пикълбола, каква е връзката ви с него?
– Да започнем с това, че в продължение на 25 години работих като състезател, треньор и председател на клуба по бадминтон в Стара Загора. От една година пикълболът навлезе в Стара Загора, благодарение на Българската федерация по пикълбол. Първата презентация на спорта се осъществи със съдействието на ГПЧЕ „Ромен Ролан“ на спортен празник на гимназията в парк „Артилерийски“. Оттогава е създаден и клуб по интереси, който имам честта да ръководя.
– Бихте ли ни споделил малко повече за компонентите, включени в пикълбола?
– Може да бъде игран на открито и на закрито, не изисква материална или скъпа база ракети. Играе се на игрището за бадминтон, мрежата е на ниво около един метър, ракетите са малко по-големи от тези за тенис на маса и топчето за самата игра е пластмасово – не се изхабява.
– Мислите ли, че пикълболът има по-обхватно бъдеще в нашата страна?
– Този спорт е един от най-бързо развиващите се не само в Европа, но и в света. Според мен, има сериозно бъдеще, защото е достъпен за всяка възрастова група.
– Очаква ли се да има някакви турнири по пикълбол тази година в България?
– Тази година вече се проведе едно състезание в община Елин Пелин, организирано от Народно читалище „Васил Левски-1928“. Следващият турнир, който ще се състои на открито, ще бъде през месец август в Созопол. От друга страна, има федерация, в която членуват около 20 клуба от страната, включвайки градове като: София, Варна, Пловдив, Стара Загора и Бургас. Там пикълболът е навлязъл и това може би е предпоставка за предстоящо републиканско първенство. Надявам се до края на годината да се осъществи подобна инициатива. По-интересно за мен би било да се реализира такова първенство за юношеските групи, съответно – едната група с юноши до 16 години, и другата – 19 години.
– Вие споделихте, че водите клуб по интереси в ГПЧЕ „Ромен Ролан„. Бихте ли се съгласили да станете треньор на някой от участниците?
– Да, разбира се. За мен е голямо удоволствие да работя с учениците от езиковата гимназия, защото проявяват голям интерес към спорта. Освен това, те са редовни на тренировки и знам от учителите, че в часовете по физическо възпитание децата също практикуват пикълбол. Смея да твърдя, че този спорт ще измени популярните като: баскетбол и волейбол.
– Г-н Цанков, след дни предстои Вашият рожден ден. Ако това е повод за равносметка, каква е Вашата?
– Това е хубав въпрос наистина! През месец юли ставам на 65 години, възрастта, даваща ми шанса да бъда пенсионер по документи. Аз, обаче се надявам да не бъда пенсионер в спорта. Защото искам да покажа още какво може да се свърши в бадминтона и пикълбола, които ми дават удовлетворение. Също така бих искал да бъда в помощ на младите състезатели, които се занимават с тези спортове – как да подобрят своята подготовка, игра и как да постигнат нужните успехи.
– Какво бихте посъветвали по-младите спортисти?
– На младите бих казал, че всеки труд се възнаграждава. Колкото повече часове прекарваш в практикуване на даден спорт, толкова по-сигурен ще бъдеш и ще постигнеш желаните успехи.
Николай ВЛАЕВ, стажант на НБП по проект „Младите в атака“