Човекът е създаден не да живее в самота, а сред себеподобни и сред тези, които го уважават и го ценят. Може ли една философска пиеса за деца да заинтригува малките зрители? Зависи от това как тя ще бъде поднесена на сцената. „Нищото, Дивата Мравка, Адам и Ева“, постановка на Държавния куклен театър-Стара Загора, няма претенцията да философства на сцената. Така че тя може да бъде гледана от зрители в по-голям диапазон – и от 6-годишни, и от ученици в горната училищна възраст. Сюжетът и приключенията в разказаното е занимателната страна на спектакъла, където артистите се справят блестящо в особената среда на сцената, което изисква от тях особена пластичност и артистичност.
Колкото до втория план, в който персонажите имат своята философска основа, не се усеща никакво напрежение от страна на режисьора. Знаково тя е изведена с подходящи герои от автора. Действието в пиесата се разиграва в срещата на представителите на първичния свят, които трябва да се учат на съвместен живот. В това е закодирана нравствено-философската страна на пиесата за съществуването на човека и неговите преживявания (страх, решимост, съвест и т.н.). Пиеса с философска основа за съществуването в неговия екзистенциален начин, но много контактна.
Да се изведе човешкото, е основна задача на полската авторка Малина Пшешлуга, както и в сценичната адаптация и режисура на Стефан Прохоров, студент в IV курс в НАТФИЗ, специалност „Режисура за драматичен театър“. Старозагорският куклен театър реализира този дипломен спектакъл на младия режисьор, като го поставя в своя репертоар.
Пиесата включва три категории в своя персонаж. Нищото, от което тръгва светът… В спектакъла персонажът изявява своята егоистична природа на нещо единствено и постоянно „Нищо“. Живко Симеонов в тази роля прави обемен образ, внушавайки визията за единствен владетел на света. Но на сцената се появява и Дивата Мравка, която в това начало представя ролята на първичното, от което се ражда животът и продължава нататък. Изключително пластичен и оригинален в изграждане на своя персонаж е Христо Ушев. Очарователната двойка с Деница Даринова и Иван Николов в ролите на Ева и на Адам стават любимци на младата публика.
Актьорите успяват да припокрият образите в концепцията, в която живеят и действат героите в творбата. И четиримата са носители на високи награди и номинации.
За една средна детска възраст постановката открива непознат сюжет, в който и персонажите са далеч от познатото в драматургията. Философските задания на авторката в самата пиеса се определят като „екзистенциализъм за деца“. Тук е важно, че на децата се дава първичен ключ – за собствените им отговори в по-късна възраст – с образите на една занимателна и талантливо изиграна пиеса.
Няма нищо страшно да подготвяш децата за една нова опитност в знанието. Е, засега в подсъзнанието, но един ден то ще свърши работа – младият човек да си обясни по-дълбоко някои неща от съществуването на Земята.
НБП, Донка ЙОТОВА