На 14 юни (петък), от 15.30 часа, в зала „П. Р. Славейков“ на Община Стара Загора, Младежки общински съвет към Център за подкрепа на личностното развитие-Стара Загора, съвместно с Международен младежки център – Стара Загора и с подкрепата на Община Стара Загора и Общински съвет-Стара Загора, организират събитие под надслов „Младежко поле на граждански активизъм“.
Ще бъде представена онлайн платформа, за обсъждане на идеите на младите хора за промяна на града ни. Платформата е разработена от Никола Кирилов – кмет на Млада Загора, и Кристиян Христакиев – носител на награда „Млада Загора“ в направление „Наука и образование“. Създаването й е провокирано и от идеи на младите хора по време на обучение по проект „Интегритет, развитие и успех чрез граждански активизъм“.

– Никола, на 14 юни предстои събитие – „Младежко поле на граждански активизъм“. Как се роди идеята за тази инициатива?
– Стана случайно. Пътувах по проект „Еразъм“ в Норвегия, заедно с представители на Община Стара Загора и Международен младежки център-Стара Загора. Навръщане от Осло започнах да мисля как да осъществим инициативите, които сме предвидили в мандата – на мен като млад кмет и на МОС. По същото време бях част от обучение на ММЦ по проект „Интегритет, развитие и успех чрез граждански активизъм“. Там се родиха много идеи. Те бяха много близки и с моята визия какво да съдържа сайта, който бе част от програмата ми като млад кмет. Така ми хрумна, че каузите от обучението и презентирането на сайта могат да бъдат обединени и представени заедно пред обществеността на Стара Загора. Предложението ми бе прието от участниците в обучението и така започна подоговката за престоящото събитие.
„Младежко поле на граждански активизъм“ ще представи 4 идеи на младежите, и от обучението, и други инициативи. Те са много стойностни и заслужават тази възможност. Всяка идея ще бъде представена за 10 минути по образец, който получихме като пример от обучението по проект „Интегритет, развитие и успех чрез граждански активизъм“.
Ще бъде презентиран и самият сайт като платформа за младите хора на Стара Загора. Той вече е готов, казва се „Твоята Стара Загора“.
– Кой очаквате да прояви интерес към събитието?
– На събитието сме поканили ученици от всички старозагорски училища, както и представители на ралични бизнес и обществени организации, като разчитаме на тяхната подкрепа за реализиране на нашите идеи.
Целта ни е да се види, че младите хора на Стара Загора са активни. Вярваме, че ще намерим и подкрепа за реализирането на тези 4 идеи, които представяме. И се надявам чрез сайта това да се превърне в един безкраен цикъл.
Добре дошли са всички млади хора, ученици, студенти, както и всички старозагорци, които имат интерес.
Програмата на 14 юни включва и връчване на сертификати по повод заключителния етап на обучението „Интегритет, развитие и успех чрез граждански активизъм“.
– Какви са предложенията на младите хора, които ще бъдат представени на събитието?
– Иска ми се да ги запазя в тайна. Но ще открехна завесата за едно от тях. Мои съученички от ППМГ „Гео Милев“ искат да направят ескейп стая в Стара Загора. Такава вече има в ММЦ, но идеята на момичетата е да се реновира стара сграда в града, която в момента не се използва. Хрумна им да се направи триетажно обучително приключение, което минава през миналото, настоящето, бъдещето. Ще бъде представено чрез интересни интерактивни игри като участниците, които влязат в саята, ще имат задачата чрез познания за историята, сегашни и предстоящи събития да преминават през съответните нива и накрая … да излязат от стаята, каквато е целта на надпреварата. Освен емоциите по време на играта, ще има и символични награди.
– Разкажи повече за сайта?
– Той беше част от предизборната ми програма като млад кмет. Самият аз имах доста идеи, но не знаех как да ги представя, как да ги осъществя, към кого да се обърна. Когато говорих с мои връстници, се оказа, че и те имат същите въпроси. Тази тема бе много актуална и по време на обучението по „Интегритет, развитие и успех чрез граждански активизъм“. Всички там имахме идеи, бяхме готови да дадем всичко от себе си, но ни беше трудно да си представим пътя за тяхната реализация. Смятам, че една от основните причина за това, е, че няма място, което да свързва младите хора с тези, които имат опит и могат да помогнат. Така се роди идеята за сайта като онлайн платформа. Това влезе и в програмата на МОС тази година и с моя приятел Кристиян Христакиев вече изработихме сайта. Дори направихме пробен тест. Платформата работи, за 10 минути пристигнаха 17 идеи…
Сайтът е предназначен не само за идеи за подобряване на градската среда, но и за създаване на нови събития, инициативи и всякакви теми, важни за обществото.
Предвиждаме да има гласуване за идеите всеки месец, така че най-харесваната да влезе в дейността на МОС. По този начин се гарантира, че ще се работи и ще се цели реализирането й.
След моя мандат, сайтът преминава в следващия млад кмет и Младежки общински съвет.




– Какво би искал да отличиш от работата ти и от дейността на МОС досега?
– Нашата работа от избирането ни на 5 октомври 2023 г. досега е много пълноценна и пъстра.
Повечето от нещата, които сме реализирали, е благодарение на екипа, който създадохме. Разбираме се и работим заедно много добре, благодарен съм на всички членове на МОС. Както Общински съвет-Стара Загора, така и ние, мисля, че за първи път, създадохме комисии. Това направи така, че мандатът ни е пълен със събития. Създадохме 5 комисии – за екология, за киберсигурост, за спорт, за благотворителна дейност и работа с партньорства, за култура и образование. Всяка комисия има председател и всички в екип работят по тематичните инициативи, според ресора на комисията.
Най-важните събития, които бих искал да отлича, са #КиберБУДНИ 1 и #КиберБУДНИ 2. Много държах да се случат, постигнаха голям успех. Събрахме много наши връстници, говорихме по важни теми, свързани с безопасността в киберпространството.
Друго събитие бе конкурсът „Млад еколог“. Имаше много интересни предложения. Работата, свършена от победителите от СУ „Иван Вазов“, ме изуми.
Най-грандиозното ни събитие бе съвместната ни инициатива със Съвета на Младите омбудсмани – „Заедно за Коледно чудо“, с коледни базари, концерти, постановки. В тях се включиха всички училища от града. Събрахме сума от близо 10 000 лв. и с тях закупихме оборудване за материалната база за домовете за деца в неравностойно положение.
Голямо удоволствие за всички ни бе изработването на къщичките за книги по проекта „Зоотека“. Предоставихме ги на Зоопарка в Стара Загора, а целта е да се даде възможност на младите да споделят любимите си книги, но и да намерят новото си любимо четиво в къщичките.
Разбира се, имаме и много други инициативи. Изненадах се, когато на миналото ни събрание, председателят на МОС Ема Станчева каза, че само през месец април сме имали 8 събития…
Мандатът ни е пълноценен. С комисиите стигнахме максимално много до нещата, които най-много касаят и вълнуват младите хора. Смятам, че всички, които сме ангажирани с тези дейности, сме целеустремени и трудолюбиви.
Лесно се случват и контактите ни с институции, щом сме упорити и дружелюбни. Благодарни сме на всички – на Община Стара Загора, на зам.-кметовете, на РИМ-Стара Загора, на РБ „Захарий Княжески“. Имали сме над 10 срещи с общински съветници, с ресорни зам.-кметове, помагат ни. Смятам, че сме късметлии, имахме шанса да се срещнем с хора с опит, и това ни помогна.
– Какво ще прави младият кмет на Стара Загора през лятото?
– Ще учи. Свършихме много неща, но се наложи да отсъствам от училище. Аз продължавам да държа на обучението и на сферите, които ме интересуват. Ходих на национални турнири по шах, на национални олимпиади по география, на национални конкурси по история. Отсъствах от учебни занятия. Ръководството на училището и учителите проявяват разбиране. Но аз се чувствам изостанал и неподготвен с материала, въпреки че успехът ми ще бъде отличен. Максималист съм, искам да изкарам пълни шестици на матурите в 12 клас догодина. Затова реших, че цяло лято ще решавам задачи, ще уча материала по български език, ще се подготвям за олимпиадите по история и по география през следващата учебна година. Поставил съм си за цел да вляза в националния отбор по география. Моят профил в гимназията е софтуерни и хардуерни науки, но моят интерес е към хуманитаристиката и там ми трябва допълнителна подготовка.
Плановете ми след това са да уча в чужбина, най-вероятно в Амстердамския университет с хуманитарна насока – или специалност политология, или друга, която обединява политика, право, икономика, психология – една от най-предпочитаните програми в Холандия. Също така смятам да се върна в България, защото начинът на живот в чужбина не ми харесва. Обичам много да пътувам и да се срещам с други култури, но предпочитам да живея в нашата страна.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
