Благодарение на селата и на читалищата виждаме все повече български деца в носии, красиви, горди, вдъхновени, казва още секретарят на Община Стара Загора
В селата от община Стара Загора, които са 51 на брой, живеят 28 000 души по настоящ адрес и 18 000 души по постоянен адрес. Общинската администрация е съпричастна към техните ежедневни проблеми. Разбира се, не само те са фокусът ни, по-важно е развитието на малките населени места. Всички 51 села са изключително богати на бит, култура и традиции и имат своя индивидуален потенциал. Това сподели секретарят на Община Стара Загора Николай Диков, наш събеседник при репортажен очерк на НБП в старозагорското село Змейово.
В последните години, откакто г-н Живко Тодоров е кмет, един от приоритетите от неговата програма, освен подобряване на инфраструктурата, е насочен към възстановяване на читалищната дейност в старозагорските села. Още повече, че след ковид пандемията много от жителите на Стара Загора се насочиха към малките населени места и това ни ангажира още повече те да станат все по-добри за живеене. В тази връзка бих споделил, че на последната сесия на Общински съвет-Стара Загора бе приета нова транспортна схема, която ще направи достъпността до селата по-добра. Това е важен акцент за развитието им, на който също обръщаме внимание, допълни Николай Диков.
Село Змейово през последните години става все по-предпочитано, тук се заселват много хора от Стара Загора. Има млади семейства. Наскоро беше изцяло обновена детска площадка по инициатива на кмета Валентин Вълев, която беше възстановена със собствени сили и средства на живеещите тук. Направи ми изключително добро впечатление. Вече има предпоставки там, където има дейни кметове, да се създават общности, които да си помагат, и заедно с Общината да възстановяваме изгубените традиции и инфраструктурата, коментира секретарят Николай Диков.
Старозагорските села имат много неразвит туристически потенциал, а Змейово крие в себе си много бижута, свързани имено с туризма, с винопроизводството. Народно читалище „Пробуда-1928“ и кметската управа влагат много усилия и работата им е насочена към изготвяне на проекти, за които се търси външно финансиране.
Спецификата на всяко село е различна – има такива, в които земеделието е силно застъпено, други са от планински тип, повечето са подходящи за ежегоден живот, в тях живеят и хора, работещи в града. За нас е удовлетворяващо, че селата от община Стара Загора имат богат събитиен календар. На празниците има изключително голяма посещаемост. Селата и читалищата пазят традициите и привличат младото поколение, благодарение на тях виждаме все повече български деца в носии, красиви, горди, вдъхновени. За мен това е не просто важно, защото смятам, че символът на българщината ще ни съхрани като нация. За мен това е среща с надеждата и смисъл да работиш, допълва още Николай Диков.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Виж още:
Валентин Вълев, кмет на село Змейово: Очакваме финансиране по одобрен проект с атрактивна екопътека