
– Г-н Диков, в края на летния сезон екипите на Общината и партньорските институции отново бяха изправени пред предизвикателствата на пожарите. Как бихте оценили съвместната работа и кои практики бихте откроили като успешни за бъдеще?
– Изпитанията в нашата работа нямат сезонност, но през лятото рискът от пожари е особено голям – за Стара Загора, за цяла България и дори за съседни държави.
Превенцията е ключова при такива кризисни ситуации. В Община Стара Загора проведохме силна информационна кампания, която се надяваме да е достигнала до повече хора. Голяма част от пожарите възникват поради човешка небрежност и нехайство.
Незаконните сметища също са сериозен рисков фактор
Те не само създават условия за възникване на пожари, но и сами по себе си нанасят тежки щети върху природата – почти толкова сериозни, колкото и самите пожари. Те увреждат гората, почвата и водата – всичко, от което зависи животът ни.
Наскоро местността Седми километър отново горя – постройки изгоряха заради човешка небрежност. Но реакцията на институциите беше светкавична, професионална и с огромна грижа за хората.
Всеки наш делник е урок. Убеден съм, че добра предварителна подготовка, ефективното взаимодействие и партньорство с институции и неправителствени организации са в основата на всеки успех. Само когато сме заедно и действаме координирано, можем да постигаме желаните резултати.
Институционалният контрол е едната част от пъзела
който трябва да се подреди, за да имаме по-добра среда. Другата част е възпитанието, образованието, семейната среда и родителският контрол – те трябва да вървят ръка за ръка с усилията на институциите.

Пожарите са само една от многото ситуации, които ни изправят пред изпитания и предизвикателства като общество. Всичко, свързано със законността и обществения ред, поставя основите на градската среда и живота в общността. В Община Стара Загора няма маловажни теми – всяка, която засяга качеството на животa на гражданите, е приоритет.
– Продължават регулярните ви срещи с кметовете и кметските наместници. Какви нови инициативи и приоритети обсъждате за малките населени места?
– В постоянен диалог сме с кметовете и кметските наместници,
благодаря им за ежедневната отдаденост и усилия!
Това е истинска работа за родното място и за цялата община. Нашият подход е внимателен и предвидлив с ясното съзнание, че целта е реална промяна в ежедневието на хората в селата.
Приоритетите ни са свързани с инфраструктурата, чистотата и осветлението – да няма дупки по улиците, да има достатъчен брой съдове за сметосъбиране и всяко населено място да е добре осветено вечер.
Друг акцент са читалищата – средища на културата и традициите. Стара Загора е общината с най-много читалища в България. Народът ни винаги е намирал смисъл и упование в богатото си културно наследство, а наш ангажимент е да го съхраним и предадем на децата си. Затова значителна част от ремонтите и усилията ни ще бъдат насочени именно към подобряване на условията в читалищата.

Тази година
за първи път проведохме по-мащабна акция срещу неправомерното използване на вода – както питейна, така и от речните корита
Целта ни беше да насочим вниманието на съгражданите си към това, че водата е ценен и ограничен ресурс, който трябва да използваме пестеливо и разумно. Проблемите с безводието в други общини показват колко важно е да бъдем отговорни днес, за да гарантираме сигурността утре.
Община Стара Загора работи активно за подобряване на услугите, свързани с водоползването, защото вярваме, че правилното управление на водните ресурси е ключов фактор за качеството на живот.
Работим в посока изграждане на доверие и подкрепа за хората.
За нас е много важно и жителите на селата да усещат, че Общината е до тях
Само с постоянна комуникация, добра организация и конкретни решения можем да постигнем трайни резултати. Защото грижата за селата е неразделна част от развитието на общината.
– С настъпването на есента планирате ли нови стъпки за развитие и улесняване на административните услуги за гражданите?
– Да, разбира се. Това се превърна в наша текуща задача. В последната година въведохме редица ефективни мерки. Действията и дейностите по тях дават добри резултати. Тук ще припомня първо моделът „Заяви – получи“, който е значителна стъпка в подобряването на административното обслужване в Община Стара Загора. Той дава възможност на гражданите да заявяват и получават нужните им документи директно на гише, което значително спестява време и усилия.
Успоредно с това
вървим по пътя към цифровизация и дигитализация на услугите
Това е процес, който изисква време и внимателна работа от експертите в общината, за да може всяка услуга да бъде въведена коректно и да работи така, че да намали сроковете за изработка и да улесни максимално гражданите. В момента общината има 24 електронни услуги. Те не са само едно техническо решение, а реална промяна в отношението към гражданите. И аз, и цялата администрация поставяме човека в центъра на административното обслужване.
Ефективността и модернизацията са особено важни за бизнеса. Искам фирмите да срещат една бърза, организирана и отзивчива администрация.
Заедно с всичко това работим с огромно внимание по сигурността на данните и защитата на личната информация.
Визията ми за бъдещето е: модерна и с лице към хората Община.
– Как върви ремонтът на сградата на Община Стара Загора и как успявате да поддържате добрата комуникация с гражданите през този период?
– Ремонтът на сградата на Общината е наистина голямо предизвикателство за всички нас.
Част от служителите и ресорите бяха изнесени на други адреси, документацията също е разпределена на различни места
Това изисква много добра организация, за да се опази всичко и да не се наруши ритъмът на работа. Истината е, че за работещите в администрацията това е допълнително натоварване и голямо изпитание. Използвам случая да благодаря на всички за разбирането, търпението, спокойствието, с което посрещат дейностите по ремонта!
Всички сме наясно, че той е необходим и ще доведе до значително подобряване на ралботната среда в Община Стара Загора. Административната модернизация трябва да върви ръка за ръка и със съвременна материална база – сградата вече не може да кореспондира с минали епохи.
Освен модерна визия, ремонтът ще намали и разходите за издръжка, което е пряка полза за всички старозагорци
Знам, че не е лесно в тези условия да обезпечаваме всички услуги, да бъдат навреме и максимално бързо предоставени на гражданите. Всеки дава максимума от себе си, и това не е клише – обичаме работата и града си.
– В края на август приключи лятната кампания „Хайп за доброто“. Как оценявате постигнатите резултати и планирате ли продължение или нови инициативи?
– „Хайп за доброто“ беше лятна кампания с цел намаляване и превенция на противообществените прояви сред младите хора чрез повишаване на осведомеността, ангажираност на институциите и изграждане на положителни модели на поведение. Основната работа беше изнесена от зам.-кмета по образование и младежки дейности Надежда Чакърова и нейните екипи.
За оценка на резултатите все още е рано да се говори, но
личното ми мнение е, че кампанията „Хайп за доброто“ трябва да е постоянна
Виждаме ежедневно по новините ситуации като агресия сред подрастващите, липса на уважение към другите и безразсъдни действия, които могат да имат сериозни последствия. Това ни напомня колко важна е социалната отговорност – всеки от нас, като общество и като отделни личности, има задължение да дава личен пример.
Все по-често младите хора избират „лесния път“ – пътя на ниската линия на съпротивление, без да мислят за последствията от своите действия.
Непремерени решения могат да им отнемат ценни възможности и да компрометират бъдещето им
Превръщането на материалното във фетиш и търсенето на моментно забавление са явления, които навлизат в масовата култура и изява, но противоречат на социалната справедливост, на ценности и стойностен живот. Именно заради това се роди инициативата „Хайп за доброто“ – като алтернатива, която показва, че позитивните действия могат да бъдат вдъхновение и забавление едновременно.
Кампанията показа, че добрите дела могат да бъдат и вдъхновение – че е възможно да се забавляваш, като същевременно правиш нещо полезно за обществото.
Всеки трябва да е наясно кой е и накъде отива
Личният пример има силата да промени средата около нас.
Учениците, които се включиха, бяха в пъти повече от очакванията ни. Значи пътят е верен. Сигурен съм, че кампанията ще разшири обхвата си и ще излезе от границите на общината. Има смисъл!
-На 1 януари 2026 г. България ще се присъедини към Еврозоната. Въпреки националната кампания по темата, по-малко се обсъждат конкретните предизвикателства пред общините. Как Община Стара Загора се подготвя за този процес и какви мерки предприема?
Предприели сме всички необходими административни действия, за да може Община Стара Загора да отговори коректно на изискванията на законодателството във връзка с въвеждането на еврото. Всички структурни звена на общината работят активно по подготовката, за да гарантираме плавен преход.
Подготовката на Община Стара Загора има два фокуса – техническа и административна подготовка и разяснителна кампания с обратна връзка от гражданите. Дейностите стартираха координирано 6 месеца преди деня на въвеждането на еврото в съответствие с националния график. Подсигурена е координация с националните институции при стриктно следене на указанията от Министерство на финансите, БНБ и други отговорни органи. Местната администрация участва и в национални и регионални обучения и форуми по темата.
В сайта на Общината има създадена и специална секция „Какво трябва да знаем за еврото?“,
включваща подробна информация, основни понятия, чести въпроси и отговори, свързани с новата валута, калкулатор за превалутиране, информационни видеа.
Община Стара Загора е готова да отговори и на това предизвикателство.

– С началото на септември стартира новият политически сезон. Очаквате ли „гореща“ политическа есен за Стара Загора и в какви посоки виждате дебатите да се развиват?
– Метафората свързвам с политическо напрежение, предвидими и непредвидими процеси, вероятно протести и граждански натиск. Външнополитическите фактори също влияят върху вътрешната политика, а тя върху политиката във всяка отделна община.
За съжаление, често наблюдаваме политическо говорене, водено от стремеж за краткосрочен ефект – един пост в социалните мрежи или клипче – вместо устойчиви решения на проблемите, натрупани с десетилетия, цели да затрудни работата, която вършим.
С популистки действия и манипулация на хората само забавяме развитието, объркваме хората и изпращаме погрешни сигнали
Хората не бива да се противопоставят или да бъдат въвличани в манипулации с политически цели или субсидиране на някоя НПО.
Съвсем скоро Община Стара Загора за пореден път събори незаконни постройки на територии от държавния горски фонд. Това не е популярна или „медийно ефектна“ задача – изисква усилия, време и вземане на трудни решения, като често се сблъскваме с човешки съдби и деликатни ситуации. Това необходимо действие предизвика и изявления-пример за политическа неграмотност, некомпетентност и арогантност, които експлоатират темата, за да спечелят еднодневен незначителен политически дивидент. Не всичко е на всяка цена – истинската работа изисква усилия, отговорност и мисъл за устойчиви решения.
В този смисъл колко „гореща“ ще бъде политическата есен, не мога точно да отговоря, но се надявам политиците да се фокусират върху основното – да подобрят законодателството и да вземат решения в интерес на гражданите.
Пискливите изказвания от трибуната не подобряват живота на хората
Констатациите не са ни необходими. Ние повече от политиците живеем с тях. И вместо да търсят оригинални изказвания, да се хванат на работа. Реалната промяна изисква труд, смелост и отговорност. И други неща, разбира се, но тук скептицизмът ми е в повече.
– Успяхте ли да починете? Заредихте ли се за новия сезон?
– Точно това не успях да направя, но и работата ми не е сезонна, а постоянна. Както се вижда от последните месеци
кметът Тодоров наложи много интензивно темпо на работа и задачите пред екипа са доста амбициозни, а сроковете кратки
Затова да си пожелаем сили, да успеем да превърнем всяко предизвикателство в реализирана възможност. На себе си пожелавам като вървя по улиците на нашия град, да срещам хора с одобрителни погледи! Щом ме спират и ми стискат ръката, значи съм на правилната писта.
NBP.bg






















































