Вложенията в акции са рискови, трудни за емоционално преживяване, но са печеливши, казва още икономистът Николай ВАСИЛЕВ, управляващ партньор в независима компания за управление на активи „Експат Капитал“
Вече ви представихме част от по-важните акценти от лекцията на икономиста Николай Василев на тема „Инвестиции и спестявания в епоха на промени и инфлация“. Продължаваме с други теми, които той коментира в своето изложение. Въпросите са на редакцията (бел. ред. – лекцията на Николай Василев се състоя на 16 февруари).
Николай Василев, вицепремиер (2001-2005 г.), министър в две правителства (2001-2005 г. и 2005-2009 г.) и управляващ партньор в най-голямата независима компания за управление на активи „Експат Капитал“, бе гост лектор на второто издание на „Вечер на успеха“. Събитието е част от съпътстващите инициативи на „Менторска програма за жени предприемачи“ 2022. Организатори са Бизнес лейди клуб „Женско предприемачество“, „Съвет по предприемачество и стартъп“ към БТПП, Предприемачи БГ. Поредицата „Вечер успеха“ има за цел да подпомогне дамите предприемачи, запознавайки ги с различни аспекти на финансово-икономическата среда за бизнес в България.

– Г-н Василев, какво показват наблюденията Ви – в какво инвестират хората?
– Нашата фирма е на 16 години. Аз не съм създател, включих се в нея след това. Днес сме най-голямата независима компания за управление на активи в страната. Имаме клиенти от 35 държави, физически лица, както и институционални инвеститори от финансовите пазари по света. Имаме 20 собствени фонда и сме на 4 борси. Ние сме единствените не само в България, а и в Източна Европа, които разполагат с такива фондове. Но по-големият ни бизнес е индивидуалните инвестиционни сметки. Т. е. идва някой инвеститор и абсолютно конфиденциално, ние му инвестираме парите по целия свят.
Надяваме се той да печели добре и дългосрочно, независимо от пазарите
Ние инвестираме в целия свят. Имаме интереси във финансовите пазари на 55 държави – най-много в САЩ като най-голям пазар, на второ място в цяла Западна Европа, на трето – в Китай. И от всичко по малко от целия свят – акции, облигации, фондове, суровини… В момента много печелим от всички видове суровини и малко от злато. От акции до месец ноември м. г. всичко беше отлично, след това последва кривата нагоре-надолу.
При нас човек може да получи професионално управление на своите средства. Защо е добре това? От дългогодишните ми наблюдения повечето хора в Източна Европа и конкретно в България си
управляват спестяванията като се доверяват на две неща – банкови депозити и имоти
Нищо ново. Моята работа не е да критикувам бизнеса на банките и на имотите. Депозитът е хубаво нещо, банката го пази, поне човек да не го изхарчи на Коледа… Освен ако не се случи случка отвреме-навреме, а тя се случва в България 3 пъти от 30 години насам. Знаете също, че в Кипър преди няколко години банките „изгърмяха“, Гърция изобщо да не я споменавам. Валутата понякога и тя „гърми“ и т.н. В останалите времена ситуацията е добра.
Ние знаем, че банковите депозити са повече за текущи и разплащателни цели, защото човек не може да стои без пари. Обаче за дългосрочна инвестиция като за пенсия и за образование на децата, това не бих го нарекъл инвестиция, особено при тези лихви в момента. Така че има много по-добри алтернативи.
– А имотите?
– Ако някой от вас е в бизнеса с имоти, или много обича да инвестира в имоти, няма да го разубеждавам. Ще ви кажа научно как изглеждат нещата. Всички ние сме склонни да правим една и съща грешка в живота си. С вас живеем, например в София. Тук са ни семействата, част от децата ни са тук, тук са ни имотите, тук ни е и бизнесът, тук изкарваме парите си в левове. Тук са ни и повечето инвестиции в компании или в нещо друго… И ако и последния си лев отново сложим в инвестиция в нашата държава, в нашия град,
и инвестираме в имоти в нашия град – това ние научно наричаме нулева диверсификация
Така правят всички хора по света, но от време-навреме се случват случки. Когато Аржентина фалира за пореден път, всеки аржентинец беше мечтал да има долари по-далеч от Буенос Айрес. Много хора смятаха, че Турция е голяма работа, но през последните няколко години можете да ходите за стотинки на пазарлък, защото е в пъти по-евтино. Като гръмне валутата, и имотите поевтиняват, и дрехите поевтиняват, и заплатите, и всичко. България заради Валутния борд и заради доброто си състояние засега не е така. Обаче помните ли какво стана през 2010 година!? Ако сте имали апартаменти на Слънчев бряг, в Банско и прочие, са вечно ваши. Никой на никаква цена няма никакво намерение да ги купи след 2010-а. Да, сега ситуацията е друга, но докога!?
В класическите книги на финансовите пазари има описан един много истински случай, явление: Когато и последният таксиметров шофьор започне да ми казва навремето колко било хубаво да си купуваш акции, значи е време да си ходиш. И да ви кажа, че през 2007 година таксиметровите шофьори, които познавах, ме питаха: акциите как са на пазара?. В момента таксиметровите шофьори ме питат за имоти: къде има някоя далавера, някой имот по-така! В имот е много добре човек да инвестира, ако ще живее в него като житейско решение. Но осми апартамент в София като инвестиция не бих го препоръчал.
Затова в нашата професия най-силното оръжие е диверсификацията, т. е.
никога да не се слагат всички яйца в една кошница
Кошницата означава: не в една държава, не в един сектор, т. е. ако сте застрахователи по професия и ако всичките си пари влагате в застрахователни компании по света, при едно земетресение или при един вулкан в Индонезия – отиват всичките ви спестявания. Т. е. трябва да има диверсификация по географии, по сектори, по инструменти, по валути и по много други критерии.
Другото силно оръжие е ликвидността. Човек като закъса с бизнес, за лечение, за образование, не може да го плати с една стая в имот. Трябва да има ликвидни средства и ако днес натисне копчето, след два дни да си вземе парите и да си реши проблема. Нашата професия е за това.
– Кога ще паднат цените на имотите?
– Ако има война, ако има разпад, ако има милиони мигранти, ако има рецесия – това ще свали цената на имотите веднага. Другият важен фактор за този процес е, ако банките започнат да вдигат лихвите.
– Вашето мнение за криптовалутата?
– Това е нещо много интересно. Тук има два противоположни фактора. Факт е, че от нея се спечели много. Не знаем дали ще излезе балон накрая, но ще видим. Ако излезе, че е балон, в историята има много добре описани подобни ситуации. Най-любопитната е с холандските лалета през XVI век, когато една луковица на лале струва повече от една голяма къща. Това е много интересно. Но това, според мен, не е най-големият балон.
Най-големият балон в историята е свързан с имотния пазар в Япония
През 90-а година балонът се пука. Пазарната стойност на всички имоти в Япония е била 5 пъти повече, отколкото на целите Съединени щати. Само град Токио е бил колкото целите Щати, а само Императорският дворец от 7.2 км2 е струвал колкото целия щат Калифорния с Лос Анджелис, със Сан Франциско и с всичко останало. Това не е нормално, съгласете се. Една от основните черти на балона е, че когато се надува, хората не смятат, че е балон. Хората имат много убедителни, научни и интуитивни доказателства и обяснения, че всичко това е нормално и логично. Хора като мен, с моята позиция, знаят какво е това, ама не знаят защо се повишава цената на това или на онова, какво стои зад него. И ако утре цената се удвои или падне до нула, ние няма да можем да отговорим на въпроса защо. Отговорът е: Защото така. От това човек може ли да спечели – може. Той ако отиде в казиното и уцели числото, ще спечели още повече. Но не препоръчваме на хората да правят нещо, което не разбират.
Има и един друг, по-голям проблем.
Пазарът на криптовалути не е добре регулиран и там има голям проблем със съхранението на портфейлите
Портфейлът може да бъде откраднат, загубен, конфискуван… Наскоро прочетох новина: Британското правителство конфискувало еди-колко си цяло и три млрд. долара от биткойни. Не знам защо… Там има някакви особености. Има измами, кражби, фалират брокери и въвличат клиентите си… Така че, ако искате, пробвайте, но ако не знаете какво правите, не рискувайте пари, за които бихте съжалявали.
– Колко средства трябва да вложиш, за да играеш на борсата?
– Няма разлика дали хората имат много пари или не толкова, няма минимум.
Във времена на висока инфлация две неща са най-добри: акциите и евентуално златото
Златото е много особено нещо. Никой не е специалист по цената на златото. Аз с годините съм стигнал до три важни точки за него. Първо – ако има война, златото върви нагоре. Второ – ако има инфлация като сега, икономически златото е най-добрата инвестиция. И трето – ако има общо усещане за рискове по света, от всякакъв характер – земетресения, конфликти, икономически проблеми и др., златото отново е водещо.
Но в години на инфлация, акциите печелят най-много. Историята показва едно-единствено нещо. За последните сто години на 2-3 години, през цялото време, независимо какво се случва за седмица или за година, акциите винаги вървят нагоре и няма нищо по-добро от това. Акциите са рискови, трудни за емоционално преживяване, но са печеливши.
– Кои, според Вас, ще са професиите на бъдещето?
– Поколението на нашите деца ще работи неща, които ние в момента не можем да си представим. Не знаем какво ще бъде точно.
За да сме готови, децата трябва да имат добри базови умения – имам предвид математика, която е 50% от всички професии, както и чужди езици
които са огромно богатство, макар и леко подценено. Да се възпитава в децата комуникативност и самочувствие също е важно. В утрешния свят ще се справят смелите, умните, адаптивните.
NBP.bg