казва Диян ДИМИТРОВ, член на Съвета на директорите на ТЕЦ „Марица изток 2“ ЕАД
Написали сме си домашната предварително, готови сме да направим конкретни инвестиции в централата, казва още Димитров

– Г-н Димитров, „Зелената сделка“ и бъдещето на комплекса „Марица изток“ бе тема на много от политическите партии по време на отминалата предизборна кампания. Но нямаше конкретика. Какви са най-важните задачи в близък план, които трябва да се разрешат в комплекса, и в частност най-важното и предстоящото в ТЕЦ „Марица изток 2“ ЕАД?
– Предизвикателството, свързано със „Зелената сделка“, и всичко, което предстои да се случи в Старозагорски регион, който безспорно ще бъде най-засегнат, е голямо. Надявам се съвсем скоро да има нов състав на Министерски съвет и избран министър на енергетиката, тъй като неговата личност ще бъде от изключително значение. Този човек трябва да е отворен към това да се очертае дългосрочна перспектива за работа, разбира се, чрез нови инвестиционни проекти, които трябва да се реализират в региона.
В най-краткосрочен план
за ТЕЦ „Марица изток 2“ ЕАД е важно закупуването на квотите за въглеродни емисии
с които да заредим регистъра и които ще обезпечат производствената дейност на централната в следващите 12 месеца. Поради влошените икономически показатели на централата, емисиите се закупуват от „Български енергиен холдинг“. Едновременно с това искам да уточня, че цената на емисиите постоянно расте. Към днешна дата надминава 40 евро, което е доста над сумата, позната в годините назад.
В дългосрочен и средносрочен план проучваме възможността за изграждането на съоръжения за улавяне, съхранение и разпространение на въглеродни емисии. Необходимо е да се направи анализ дали този тип инвестиция ще бъде икономически логична и финансово изгодна. Това е един от вариантите да се осигури дългосрочна работа не само на централите, но и на колегите от „Мини Марица-изток“ ЕАД.
На следващо място
проучваме възможността за синтезиране на газ от въглища
Интересна технология, по която работим съвместно с проф. Жеко Ганев. Разбира се, има и други варианти, като използването на природен газ (първоначално в малка котелна инсталация за изгаряне), производството на водород… Биогазът също би могъл да бъде възможна горивна компонента.
Тези възможни варианти трябва да бъдат технически, икономически и финансово обосновани и да се докаже тяхната целесъобразност. Защото най-важно в целия процес е каква ще бъде крайната цена на мегават електроенергия. В момента с постоянно нарастващите нива на цената на въглеродните емисии се стига дотам, че разходите за тях на годишна база надвишават основният разход на ТЕЦ-а – за въглища. Нещо, което не е познато в историята на централата…
Една добра перспектива е, че тази година отпада т. нар. Студен резерв. Но във връзка с пълната либерализация на пазара на електрическа енергия се открива нова възможност, наречена механизъм за капацитет. ТЕЦ 2 в пълна степен отговаря на изискванията и ще кандидатства в това направление.
Възможностите за инвестиции по всички проекти, които се проучват, са по две основни направления. Едното е по Плана за възстановяване и устойчивост. Радвам се, че с неговото преработване вече е включено като възможност да се кандидатства за съоръженията за улавяне, съхранение и разпространение на въглеродни емисии, за които говорих. Планът дава възможност в три насоки. От една страна, могат да се направят проекти, които са свързани със зелена икономика. Второто направление е иновации и наука, а третото е подпомагане на процесите по дигитализация. Общата сума е 12 млрд. евро. Но е важно да се каже, че
това не са пари, които ще дойдат в България без никакви усилия
Вторият вариант за инвестиции е, разбира се, Фондът за справедлив преход, който е насочен изцяло към процесите, свързани със „Зелената сделка“. За него също трябва да подготвим своите проекти.
– В какви срокове ще започне тяхната реализация?
– По отношение на Фонда за справедлив преход вече има избран консултант за България, така че може да се започне с работата по проектите още сега.
Срокът за предаването на Плана за възстановяване и устойчивост е до края на месец април. След това е важно дали ще бъде одобрен, но в рамките на 2021 година, трябва да започне работа и по него.
– Според Вас, ще повлияе ли и как политическата ситуация в момента за развитието на основните политики по изпълнението на „Зелената сделка“?
– Виждате какви са сигналите, които Народното събрание изпраща от първите дни на своята работа. Ситуацията е доста сложна в момента, най-вече заради здравната криза, свързана с COVID-19. Няма как тя да не прерасне в социално-икономическа криза, тъй като държавата трябва да намери финансови инструменти и да подпомогне голяма част от браншовете и хората. Затова в момента на държавата ни е нужно не политическо говорене, не анти-говорене и противопоставяне, а по най-бързия начин да бъде избран Министерски съвет. И той да очертае рамките за най-важните политики, които трябва да се реализират. Защото, като изхождам от региона, в който живея и работя, пак ще кажа, че
изборът на личността на новия министър на енергетиката е много важен
Съвместно с централите от региона, с колегите от „Мини Марица изток“, с БЕХ, за нас тук предстоят много сериозни процеси. Безвремието и прехвърлянето на топката не е в полза на никой. А личността на министъра ще определи до голяма степен политиката по отношение и на „Зелената сделка“, и на бъдещето на предстоящата трансформация.
– Предрешено ли е всичко или има възможност за реакции от страна на България в полза на по-плавна трансформация в енергийния сектор?
– Преработката на Плана за възстановяване и устойчивост е изцяло в ръцете на новия формат на Народното събрание. Ако има нови идеи, разбира се, че има още няколко дни, в които те могат да бъдат добавени. Не знам дали ще бъдат предприети подобни промени, но в този си вариант Планът има конкретни механизми, по които ние можем като топлоелектрическа централа да кандидатстваме и ще го направим.
– Споменахте за работата Ви с проф. Жеко Ганев. ТЕЦ 2 има ли съвместни проекти и с други български учени?
– Работим по различни направления, едното е с проф. Ганев. Включихме се и в дигиталния хъб с няколко големи компании от региона, които също имат своите инвестиционни проекти и ще участват във всичко, което предстои да се случи. Имаме и
две много ценни партньорства с Техническия университет в София и с Минно-геоложкия университет
в София. Само преди няколко дни ректорите на двата университета бяха при нас в централата. Имахме възможност да обсъдим и тяхната полезност в целия процес. Те са хора с богат опит и имат много знания по отношение на дейността на комплекса. Работим по 3-4 направления, със сигурност всяка възможност е добре дошла.
Най-ценното в момента е, че имаме много информация, готови сме. Не можем да си позволим да реагираме като щраус, който като види препятствие си заравя главата в пясъка. Постарали сме се да си напишем домашната предварително. В момента, в който имаме възможност да направим конкретни инвестиции в централата, ние сме готови за това.
– Г-н Димитров, след напускането Ви на Общински съвет-Стара Загора какво най-много ще Ви липсва от работата там?
– Във връзка със закона за публичните предприятия, се наложи да направя своя избор. Това решение не беше никак лесно. Но в контекста на „Зелената сделка“ смятам, че
по-голямото предизвикателство за мен е свързано с работата ми по това да осигурим бъдеще за комплекса „Марица изток“
с точни, ясни, конкретни параметри, а не както се случи в предизборната кампания с популистки послания. Именно затова моят избор е в тази посока.
Разбира се, към работата ми в Общински съвет-Стара Загора има и носталгична нотка. Това е голям период за човек като мен, който е на 37 години. Смятам, че за тези 10 години съм бил полезен, дал съм много, виждам го по реакциите и на медиите, и на колегите от ОбС. Но със сигурност се оттеглям в момент, в който смятам, че по-голяма полезност мога да дам по отношение на „Зелената сделка“.
Работата в Общинския съвет ще ми липсва
Натрупах много опит, за мен това е съизмеримо с още едно университетско образование. В работата си винаги съм се стремял да бъда в конструктивна и положителна комуникация с колегите от всички групи, представени в ОбС-Стара Загора. Задавал съм тон на съгласие. Работили сме с всички колеги по различни проекти и голяма част от тях сме довели до успешен край, така че старозагорци и до ден днешен се ползват от добрите програми, които сме приели.
– Ваши каузи, чието развитие ще следите?
– Разбира се, ще продължа да следя отблизо обществено-политическия живот в Стара Загора. Смятам, че бих могъл, ако ме потърсят, да дам добри съвети на база на опита, който имам. Отворен съм за позитивните идеи, които могат да се реализират.
Групата на ГЕРБ в ОбС има няколко предложения, които заради пандемията и намаления финансов ресурс, се наложи да изтеглим. Но се надявам, че във второто шестмесечие при добри финансови резултати ще можем да ги входираме отново. Едно от тях е свързано с наредбата за подпомагането на талантливи деца – нещо което и децата, и родителите очакват от нас, а е и добре прието от колегите от останалите групи. На следващо място е проектът, който бе разработен с активното участие на общинския съветник Дарин Петков, свързан с подпомагането на дейности в областта на културата и изкуството. Особено в условията на ковид, тези хора и техният труд беше засегнат изключително много. С такива малки бутикови проекти бихме могли да им осигурим поле на изява и да подпомогнем тяхната дейност.
Започнали сме да
работим и по наредба, свързана с именуването на улиците в Стара Загора
Досега нямаше такъв нормативен акт. Предстои в скоро време да се представи нещо интересно.
Групата на ПП ГЕРБ винаги е била много активна, тя е най-голямата в ОбС. Стремим се за всички идеи, които имаме, да привличаме повече партньори. Защото, както ние сме подкрепяли положителните и градивните предложения на други колеги, когато и нашите идеи са добри, също ще получат подкрепата от другите политически партии в ОбС.
– От последния ни разговор с Вас, има развитие и по друга тема, свързана с многофункционалната спортна зала в Стара Загора…
– Смятам, че решението на ВАС е в положителна посока и за това изграждането на залата да започне по-бързо. Проектът, който беше представен, е достоен – за изграждане на модерно, красиво съоръжение. Разбира се, както и кметът Живко Тодоров каза, ще бъдат взети под внимание и забележките, които имат от местната гилдия на архитектите. Продължаваме напред, защото по-голямата част от средствата за изграждането на залата са осигурени.
– Г-н Димитров, да очакваме ли, макар и на по-късен етап, връщането Ви в политиката?
– Политиката е нещо, за което човек никога не трябва да казва, че си тръгва от нея завинаги. В настоящия момент ситуацията е такава и аз съм направил своя личен избор. Пак ще кажа, че решението е на базата
да бъда в максимална степен полезен за региона, в който съм избрал да живея
да работя и да създам своето семейство. Надявам се, че обществеността ще възприеме моите мотиви.
По отношение на Общинския съвет, към настояща дата не мисля за връщане назад. Това е важно и за да може да се появят нови, силни хора. Смятам, че тези, които са по-опитни, не трябва да се държат като удавник за сламка, а напротив –
да направят крачка встрани, да подкрепят новите хора и да им дадат възможност за реализация
Затова към настоящия момент изцяло се концентрирам към бъдещето на региона в контекста на „Зелената сделка“ и не мисля за активно връщане в политиката. Но, никога не казвай никога…
NBP.bg, Радослава РАШЕВА