37 картини, повечето от които непоказвани досега, представя изложбата на старозагорския творец Марио Жеков (1898-1955), която беше открита при голям интерес, на 5 юли в столичната галерия „Нюанс“. Големият български художник достойно се нарежда в историята на европейското изкуство от първата половина на XX век и е сред най-добрите ни пейзажисти и маринисти.
Впечатляващата експозиция, с творби от частни колекции, ще може да бъде разгледана до 13 септември. Картините, които са част от изложбата, са във всички техники, в които се е изразявал художникът – маслени бои върху платно и върху картон, гваш, няколко акварела от различни негови периоди. В стъклена витрина в галерията могат да бъдат разгледани и част от личните вещи на големия творец – бои и четки, неговата лула, стара визитка и няколко снимки на Марио Жеков, рисуващ на брега на морето, предоставени от Иво Дженев – синът на покойния Дженьо Дженев, който е бил доскоро най-близкият жив роднина на художника.
- Огняна Вакавлиева (вляво) открива изложбата. До нея е собственичката на галерията Лили Владимирова
- Рециталът на стихове на морска тематика от актьорите с акомпанимента на китара
- От откриването на изложбата
- От откриването на изложбата
Не случайно сме направили тази изложба с по-дълъг срок на посещаемост, тъй като сега в летния сезон много хора са извън града. Въпреки това, на откриването й дойдоха много хора от професионалните художествени среди, клиенти на галерията, любители на изкуството, както и случайни посетители, които се присъединиха с голямо любопитство към събитието, каза за НБП галеристът Огняна Вакавлиева, която откри изложбата.
На откриването младите актьори Савина Бързева и Илиян Марков, режисьорът Николай Ламбрев и неговият малък син – 7-годишният Дарин, рецитираха стихове на морска тематика с акомпанимент на китара от Тошо Димитров, преподавател в Националното музикално училище „Любомир Пипков“.
- Марио Жеков (запазени лични снимки на художника)
- Оригинална визитка на Марио Жеков
- Стъклената витринка, където са подредени личните вещи на твореца
- Стъклената витринка, където са подредени личните вещи на твореца
Очакванията ни са не толкова за ударна посещаемост в деня на откриването, а ще отчитаме колко хора ще посетят изложбата цяло лято. Обявили сме я и в младежките среди и в училищата, тъй като изложбата категорично има и образователна цел. Когато имаме художници от такава величина, нашият стремеж е и най-младата публика да може свободно и в по-дълъг срок, да дойде и да посети изложбата, допълниха от галерията.
Галерия „Нюанс“ е собственост на Лили Владимирова, като нейни управители са Лили Владимирова и Емил Чушев, който е един от уважаваните реставратори. Той има дългогодишен допир, опит и достъп до информация, така че нашият първоначален капацитет по Марио Жеков беше точно г-н Чушев. При организацията на изложбата ползвахме и прекрасното сътрудничество на директора на старозагорската Художествена галерия проф. д-р Марин Добрев. Нашето голямо желание беше той да я открие, но, за съжаление, беше възпрепятстван.
- Залез, Марио Жеков
- Римски мост, Марио Жеков
- Рилският манастир, Марио Жеков
- Пейзаж от Балчик, Марио Жеков
- Прибой, Марио Жеков
- Бурно море, Марио Жеков
Картините в експозицията се продават, като най-малките неща 11 см х 14 см – гваш върху хартия, започват от 630 лева, а най-високата стойност на картина е 5250 лева.
Това е втората изложба, посветена на творчеството на Марио Жеков, която столичната галерия „Нюанс“ организира. Първата е открита през ноември 2015 г. При организирането на тези две изложби, през нас като екип, са минали над 80 оригинални творби на Марио Жеков от различни негови периоди и с различни техники.
Натрупването, което се получава от гледане и изучаване на толкова много произведения на един автор в оригинал е безценно. Фактът, че насочваме нашият и на обществеността интерес към големия ни художник Марио Жеков, се дължи на неговия завладяващ талант. Поради обстоятелствата в неговия живот, личното му достойнство и характерът му – животът и творчеството му остават недостатъчно осветени. Галерията ни иска да даде своя принос в това и чрез творбите му да покажем какъв човек е бил, как е живял.
Липсва писмена и достоверна информация, поради факта, че той е бил мълчалив, един от художниците самотници, който е доверявал най-съкровените си мисли и чувства на пейзажа, като свой духовен приятел. Именно в това се крие силното въздействие на неговите творби – там е детето, което гледа и чувства морето, там е Марин Жеков, който съвсем млад е подложен на сериозни изпитания – фронта, образование в чужбина.
Не бива да забравяме, че времето, в което той е заминал да учи в Парижкото рисувално училище, е бил труден период за България. Но зареден с историята и духовността на своя роден град, в който са учителствали Неофит Рилски, Иван Богоров, Петко Славейков, учили са и завършили с отличен успех Васил Левски и Райна Попгеоргиева, Марин Жеков успява да намери своя път в изкуството. Там в картините му е и мълчаливият, мъдрият Марио Жеков, който приема самотата си като призвание да я претвори в красота.
Посланието на живописта на Марио Жеков е, че човекът е частица от Космоса, той остава, свързан с природата. С мъдро вглеждане в нещата, с творческа енергия, с въображение, човек може да вниква в закономерностите, които владеят в природната среда. Да превърне природните явления и гледки в свои преживявания. Именно това е, което ни завещава Марио Жеков чрез своите творби – преживяването на творческата личност, превърнато в универсално трептене на светлина, цвят, форма и мирис, разказа галеристката Огняна Вакавлиева.
НБП, Радосвета СТОЯНОВА