Казва Красимир КЪШЕВ, директор на Национално училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“ в Стара Загора, което отбелязва юбилейна 50-годишнина, диригент и преподавател
Богата програма от събития ще ознаменува 50-годишния юбилей на Националното училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“ в Стара Загора до края на 2024 година. Това съобщи директорът на училището Красимир Къшев, диригент и преподавател. „Вече представихме пред публиката част от проявите по повод годишнината в края на изминалата 2023/2024 учебна година. Но основните събития ще бъдат през настоящата учебна година, като концентрацията на изяви е до края на 2024 г. Разбира се, и през 2025 година ще имаме събития по повод на половинвековния ни юбилей“, допълни Къшев.
Като част от празничната програма – в последния ден на септември се състоя прожекция на филм за Христина Морфова. В Деня на музиката – 1 октомври, бе тържественото честване на годишнината на училището с официален концерт. За него от цял свят пристигнаха само малка част от успешно реализираните наши ученици.
Някои от тях са настоящи преподаватели, други – бивши, трети са изпълнители на международни сцени. Концертът се състоя в Държавна опера-Стара Загора, а изпълненията – под съпровод на оркестъра на Старозагорската опера, допълва директорът на НУМСИ. Единият от двамата диригенти на концерта бе Павел Балев. На сцената се изявиха пианистът Георги Мундров, който работи в Германия, както и професорът по флейта Айля Улудере. „Тя е професор в Истанбулската консерватория, пристигна с флейтов ансамбъл. Изпълниха произведение, което имаше световна премиера на сцената на Операта в Стара Загора“, поясни Красимир Къшев. Сред участниците бяха още Велислава Танева, прекрасна цигуларка от Германия, проф. Веселин Божилов, който преподава тромпет в САЩ, както и сестра му Велина Божилова, певица. Сред участниците бе и проф. Генко Гешев, който дълги години беше професор по пеене в Академията в Питсбърг, САЩ (сега ръководител на общинското предприятие „Арт Сцена – Стара Загора“ – бел.ред.), както и тенорът на Софийската опера – Мартин Илиев, Мирослав Димов с ансамбъл перкусионни инструменти, който изпълни авторско произведение, и още много други възпитаници на училището, уточни Красимир Къшев.
Веднага след грандиозния концерт между 16-19 октомври ще се проведе възстано-веният Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“
„През годините не направихме онлайн версия на конкурса. Дали беше за добро или не, ще видим, но той вече е познат и утвърден. Това ще бъде неговото 11 издание, т.е. отваряме второто му десетилетие“, казва с усмивка Красимир Къшев.
По повод Деня на народните будители, за 1 ноември, под съпровода на оркестъра на Държавна опера-Стара Загора ще се проведе за първи път концерт на наши настоящи преподаватели – те ще свирят и пеят. Идеята на този концерт е да поканим и бивши преподаватели, бивши служители на училището и по този начин да обърнем внимание и към тях, пояснява директорът на НУМСИ.
Сред предстоящите събития е и провеждането на единадесетото издание на Международния тромпетов конкурс, между 4 и 7 ноември. До края на годината ще има премиера на Детската театрална студия и два големи концерта, които ще се проведат в залата на Културен център „Стара Загора“ – концерт на настоящи и бивши ученици от класовете по „Поп и джаз пеене“ и на учениците по танци – „Класически танци“ и „Български танци“.
Обмисляме и коледно издание на „Сцена на младия изпълнител“
Ще има и други интересни събития, изненади и мастър класове, допълва Красимир Къшев.
Той сподели и кои за него са основните ключови събития в историята на НУМСИ „Христина Морфова“. „Училището започна като Средно музикално училище. Така бяха наименувани всички училища по онова време. Но то беше само гимназия и предлагаше обучение от 8 до 12 клас. С течение на времето и при управлението на директора Розета Величкова се случиха няколко ключови неща, които разшириха пределите на училището. В момента то предлага обучение на деца от подготвителна група до 12 клас. Така повече ученици имат възможност да се обучават, в момента в НУМСИ „Христина Морфова“ учат 380 деца, а в началото бяхме 100 ученици, припомня Красимир Къшев, който е и част от първия випуск на музикалната гимназия.
„Друг етап на растеж и признание за училището е това, че влезе в групата на националните училища под егидата на Министерството на културата. По-късно се роди идеята за разширяване на специалностите и така се прибавиха редица нови. При нас вечЕ обучаваме деца за актьори, както и за танцьори в два профила – класически балет и български танци
За мен това е изключително ключов момент, тъй като е важно не само възрастовото разширяване на броя на обучаващите се, но и палитрата от специалности. Имаме стратегия за продължение на този процес, но той ще бъде малко по-сложен и тромав, допълва директорът на НУМСИ „Христина Морфова“.
Първите пет години на училището бяха твърде динамични. То се откри емоционално, с много борби и удряне по масата в различни партийни кабинети на БКП по онова време. Стара Загора много емоционално, но успешно успя да защити идеята да има собствено музикално училище и децата да не отиват в други градове като Бургас и Пловдив. Аз самият се готвех да кандидатствам в Пловдив. Но ме застигна вестта, че ще се открива училище в Стара Загора.
Бях един от първите 100, които сформирахме първия випуск, разказва Красимир Къшев
От самото начало училището нямаше сграда и бяхме разпределени по най-различни места. Беше много динамично в онзи период. Но когато бях в пети курс, ни настаниха на мястото, на което и сега се намираме. Училището се стабилизира, макар че и до днес сградата не е наша. След това дойде управлението на директора Елена Петкова, при нея и аз завърших. Тя бе начело на училището 19 години, воюваше за него, воюваше да получи име. Нейна е заслугата, че успя да съхрани училището“, допълва Красимир Къшев. И връщайки се назад в ученическите си години, разкрива, че много ярко си спомня първия си учебен ден. Сякаш беше вчера. Помня класа си и всички съученици. Радостно е, че тези, които завършихме първия випуск, и до ден днешен много се обичаме, допълва Красимир Къшев.
Именно чувството за дълг към училището ме накара да се явя и впоследствие да спечеля конкурса за директор на НУМСИ „Христина Морфова“, допълва той. „След 35 години на сцената на Държавна опера-Стара Загора реших да посветя на училището си последните си силни години, да му дам опита, който имам, да предам моята гледна точка на учениците и като преподавател. Няма да скрия, че за мен това беше много сериозно и ново предизвикателство“, коментира Къшев.
В навечерието на Деня на Стара Загора – 5 октомври, той е категоричен, че родният му град се развива добре. „Случват се хубави неща в Стара Загора и аз съм оптимист за неговото бъдеще.
Ще дам до последно всичко, което мога, за нашия град
А за празника пожелавам на старозагорци здраве и дълъг живот, търпение, мир, спокойствие и повече усмивки. Нека да вдигнем поглед и да не си гледаме в краката, само дотолкова, че да не се препънем. Нека гледаме напред, най-доброто предстои. И нека има повече сговор между всички“, пожелава още Красимир Къшев.
NBP.bg, Василена ГЕОРГИЕВА