Научихме се да правим компромиси, но ПП ГЕРБ може да работи само с тези, които поставят интересите на държавата над интересите на своята партия, казва още Емил ХРИСТОВ, зам.-председател на Народното събрание и народен представител от ПП ГЕРБ
– Г-н Христов, в началото на изборната 2021 година какви са основните цели и задачи, които се поставя ПП ГЕРБ?
– Можем да говорим за чисто политически цели, но като управляваща партия можем да акцентираме по-скоро на цели в управлението на държавата, които за мен са по-важни. Трябва да се справим с поредната трудна ситуация, създадена от коронавируса и то във всички аспекти – здравен, образователен, икономически. Трябва
да се защитят по най-добрия начин интересите на страната в предстоящото обсъждане на Плана за възстановяване и устойчивост
Ако говорим за политически цели, естествено това е убедителното спечелване на изборите. Всяка една от тези три цели, които са достатъчно мащабни, са определящи.
– Как ще протече предизборната кампания в тази нестандартна обстановка? На какво ще заложите в нея?
– Това ще бъде много особена, трудна кампания, която ще постави на изпитание всички – и политици, и избиратели. В тази кампания ще си проличи доколко политиците са готови да носят отговорностите на днешния ден. От друга страна, ще се види доколко избирателите са израснали. Кампанията ще бъде с много неизвестни. Добре би било да видим опита и на други страни. Във Франция например, помните, че се наложи отлагането на втория тур на изборите. В Румъния имаше изключително ниска избирателна активност, което води до въпроси относно представителността и легитимността на изборите. Ще се стремим като управляващи да създадем условия за участие на повече български граждани във вота без да застрашаваме здравето на хората.
В тази кампания ще заложим на позитивните послания и визията за бъдещето на страната
Много е важно да имаме позитивни послания, защото ПП ГЕРБ през този мандат направи много. Трябва да бъде показано и да служи за предпоставка за поставяне на още по-високи цели в икономически и социален аспект. Ще оставим черногледството на БСП.
– Как върви подготовката на областно и общинско ниво в регион Стара Загора? Кога ще бъдат направени номинационните събрания? Да очакваме ли Вие и сегашните народни представители от нашия регион сред кандидатите?
– Твърде рано е да се каже кога и по какъв начин ще бъдат направени номинациите, как ще изглеждат самите събрания, дали ще бъдат делегатски (виж още на стр. 4).
Що се отнася до кандидатурите също е рано. Първо, като народни представители,
трябва да получим оценката на организациите, оценката на колегите си
в ръководствата, оценката на кметовете, с които сме работили. Тогава ще се види дали ще имаме правото да търсим отново участие в следващия парламент.
– Датата за изборите вече е ясна. Коментарът Ви за идеите, свързани с промяна на изборния кодекс, избори по пощата, онлайн заснемане на изборния процес? На какъв етап е създаването на възможност за машинно гласуване?
– Около едни избори винаги има спорни моменти. По време на консултациите при президента се излезе извън рамката на темата. Обсъждаха се, а и в обръщението си президентът открои, предложения за промяна на изборния кодекс. Това доста усложнява нещата. Важно е да се обърни внимание и от кои партии се появиха идеите за промяна в изборния кодекс.
Според мен, избори по пощата са предпоставка за проблем. Знаем, че Австрия отмени президентски избори по този повод. В САЩ определено имаха и имат огромен проблем с гласуването по пощата. Идеята за гласуване в два последователни дни също би донесла проблеми. За мен е учудващо, че политици в този момент започват да поставят въпроси, които точно сега нямат място да бъдат решавани. Надявам се хората да са достатъчно зрели.
Създава се и друг особен проблем – усещането за нелегитимност на изборите
което се видя и от проведените консултации при президента. Дори г-н Радев, опозицията от БСП, извънпарламентарната опозиция или както и да се наричат те, още сега се опитват да внушават, че тези избори няма да бъдат легитимни. Значи се подготвя „Костинброд 2“, подготвя се общественото мнение за нещо подобно. Обърнете внимание също, че на много настойчив въпрос: Ако БСП спечели изборите, ще бъдат ли честни?, Корнелия Нинова отказа да отговори…
Затова в момента водещ трябва да е въпросът, както вече казах, как да гласуват повече български граждани, без да поставяме под риск здравето им. Не би трябвало да се проявява съмнение към подготовката, която върви в ЦИК, и в намерението на правителството да проведе действително честни, справедливи и признати от всички избори. Защото точно това правителство е крайно заинтересовано изборите да бъдат честни и да бъдат признати от всички.
По отношение на машинното гласуване,то си има вече история, има опит. Показа положителните страни, показа и недостатъците си.
ЦИК докладва, че работата по осигуряване на машинното гласуване върви в срок
Машините ще бъдат доставени, сертифицирани. Изобщо не поставям въпроса дали ще бъде опасно. Убеден съм, че както РЗИ, така и всички органи и самите секционни комисии ще вземат всички необходими мерки за здравето на хората.
– Освен традиционните партии, на политическата сцена се включват и нови. За някои от тях социологията предвижда високи резултати. Коментарът Ви за политическите формации на Мая Манолова и „Отровното трио“, Слави Трифонов, Цветан Цветанов…
– В българската политическа действителност имаме достатъчно примери на партии, появили се от нищото, изникнали вчера, и днес – печелят. Някои от тях оправдават съществуването си, но повечето не. Но българският народ продължава да вярва, че някой ще дойде и „ще го оправи“. Преди 20 години една друга партия обеща да го направи за 800 дни. Сега отново има желаещи, макар че не казват за колко време. Бих искал обаче и аз, а и убеден съм и всички граждани, да видим програмите им.
Ние ги приемаме за политически опоненти, искаме да представят това, което наричат алтернатива
Някои от тях не могат да бъдат, защото са болезнено известни или по-скоро известни са със болка. Например, БСП не може да бъде алтернатива по обясними причини. Управлението на държавата обаче, ще бъде такова каквото решат българските избиратели.
– Социологическите проучвания показват още, че съставянето на следващото правителство ще изисква много компромиси? Какви компромиси е склонна да направи ПП ГЕРБ?
– Съставянето на следващото правителство и неговата работа ще се окажат висш пилотаж в политиката. Става все по-трудно и трудно, не само съставянето на едно правителство, а да се сработи едно коалиционно правителство. Но когато всичко е на принципна основа, е много лесно. Ние в ПП ГЕРБ отдавна се научихме, че за успешни партньорства трябва да се правят компромиси. Те са задължителни, когато интересите на държавата са над интересите на партията.
Компромиси с БСП обаче не могат и не биват да се правят
Да, ние сме готови, поставяйки интересите на държавата над интересите на ПП ГЕРБ, да направим много компромиси. Но има хора, с които дори не бихме желали да водим разговори, защото различията са прекалено големи.
Накъде вървят БСП? Досега са демонстрирали, че техен естествен партньор са ДПС. Напоследък това дори беше заявено публично и не беше отхвърлено. Двете партии през цялото време от досегашната работа на 44-ото НС гласуваха заедно. Това не може да бъде отречено. Още повече, че в изказванията при откриването на последната пленарна сесия на НС през миналата седмица имаше учудващ унисон в думите на г-жа Нинова и г-н Карадайъ. Няма нищо лошо в това да бъдат партньори, стига партньорството да не е в ущърб на държавата.
А с кого може ПП ГЕРБ да работи? С всички, които поставят интересите на държавата над интересите на своята партия. Научихме се да работим с партньори, научихме си да правим компромиси. Доказахме в този мандат, че успешно можем да работим с други партии. Въпрос на българските избиратели е какво ще решат. Не е важно кой с кого би искал да работи в една коалиция, а какви възможности ще има. Защото влизането на повечето партии в парламента, както се очертава в момента, може да направи невъзможно съставянето на правителство. Но нека е ясно, че
не можем да си позволим в тази ситуация да ходим два или три пъти през годината на избори
Не сме Израел, не сме Италия или Белгия. Затова мисля, че трябва да проявим достатъчно здрав разум и да направим възможна работата на политиците.
– Вие казвате, че оценката за работата на народните представители от Старозагорски избирателен район ще направят хората, организациите? Но каква е Вашата лична равносметка за свършеното досега?
– Малко е рано за равносметка, по-скоро идва време другите да ни дадат оценка. Вярно е, напоследък се замислям, че ако започвам работата си като народен представител сега, бих направил повече неща. Други бих ги направил и по-добре. Липсата на опит в началото не можеше да бъде компенсирана. Всеки един от нас знае какво е успял да направи, но е важно и хората да знаят и да виждат направеното от народните представители. В мое лице Стара Загора и регионът имаха подкрепа, а оттам и от изпълнителната власт.
Заедно със силните ни кметове в областта направихме добри и открояващи се неща
които ще имат значение десетки години напред.
Аз съм доволен, защото цели, които съм имал още като председател на Общинския съвет в Стара Загора, успях да направя стъпки и да ги постигна за нашия град. Поставям пред себе си и нови задачи. Някои от тях ще продължат да бъдат приоритет за мен. Например, за последните 6 години съм работил много упорито за УМБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович“. Само за миналата година, знаете, че там са направени капиталови разходи за повече от 2 млн. лв., като в тях не се включват средствата за апаратура.
Съдействах на Регионалния музей в Стара Загора, на Операта, на Земеделския институт… по важни за тях и за града проекти
Резултатите от тях вече се виждат. Работя активно с Чирпан, Казанлък и Мъглиж. Мога да отбележа, че с много усилия, работа с министерства и упоритост от страна на новото общинско ръководство в Чирпан, сме на път да спасим една фалирала след управлението на БСП община.
Има и нови неща, които ще бъдат предизвикателство за мен. Започнах вече срещи с вицепремиери, министри, отговарящи за теми, които нас, старозагорци, много ни засягат.
– Вашата оценка като зам.-председател на парламента за неговата работа в последните месеци?
– За себе си не мога да разбера защо и политически партии, и президентът, и много хора искаха държавата да остане без управление, без парламент, без правителство, с блокирани институции и без бюджет. Но
парламентът работеше макар и много трудно, напук на всички, които искаха хаос в държавата
Въпросът, който си поставям сега е, трябва ли да се гласува доверие на хората, които много пъти доказваха своята безотговорност и поставяха личните и партийните си интереси над държавните. Това е въпрос, който занимава и много хора. Мисля, че всеки сам за себе си ще намери отговор. И колкото той е по-искрен и по-честен, толкова той ще бъде по-правилен и по-мъдър.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА