Народното събрание избра Кирил Петков за министър-председател на Република България. Депутатите одобриха предложената от него структура на Министерски съвет и избраха членовете на правителството.
Кандидатурата на Кирил Петков за премиер подкрепиха 134 народни представители, а 104 бяха против.
„За“ структурата на новия кабинет гласуваха 134 депутати, против бяха 104. Според нея, правителството ще има петима вицепремиери. Асен Василев ще бъде заместник министър-председател по еврофондовете и министър на финансите, Калина Константинова – заместник министър-председател по ефективно управление, Корнелия Нинова – заместник министър-председател и министър на икономиката и индустрията, Гроздан Караджов – заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството, Борислав Сандов – заместник министър-председател по климатичните политики и министър на околната среда и водите.
Народното събрание избра Бойко Рашков за министър на вътрешните работи, Теодора Генчовска за министър на външните работи, Георги Гьоков за министър на труда и социалната политика, Стефан Янев за министър на отбраната, Надежда Йорданова за министър на правосъдието, Николай Денков за министър на образованието и науката. За министър на здравеопазването беше избрана Асена Сербезова, на културата – Атанас Атанасов, на земеделието – Иван Иванов, на транспорта и съобщенията – Николай Събев, на иновациите и растежа – Даниел Лорер, на електронното управление – Божидар Божанов, на енергетиката – Александър Николов, на туризма – Христо Проданов и на спорта – Радостин Василев.
Новоизбраният Министерски съвет положи клетва пред Народното събрание.
ЕТО И ПОДРОБНОСТИ ЗА НОВИЯ КАБИНЕТ, С ПРЕМИЕР КИРИЛ ПЕТКОВ:
Кирил Петков – министър-председател
Кирил Петков завършва финанси в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър и магистратура по бизнес администрация в Харвардския университет, където е класиран в топ 10% на своя випуск.
Петков е предприемач, който развива проекти в областта на иновации с висока добавена стойност, има успешен бизнес в разработването на пробиотици и биотехнологии.
Кирил Петков е един от основателите на Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност към СУ „Св. Климент Охридски“, афилииран с Харвардския университет. В Центъра преподава икономическо развитие и микроикономика на конкурентоспособността.
През 2018 година Петков създава за българските студенти от природонаучните дисциплини Центъра за приложни изследвания и иновации в природните науки (CASI) в Биологическия факултет на Софийския университет.
Кирил Петков е министър на икономиката в първия служебен кабинет на Стефан Янев от 12 май 2021 до 15 септември 2021. Семеен, с три деца.
Асен Василев – заместник министър-председател по еврофондовете и министър на финансите
Асен Василев е завършил икономика в Харвард и е специализирал бизнес администрация и право в Harvard Business School и Harvard Law School.
Съосновател и директор е на Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност. Преподавател е в програмата за икономически растеж и развитие, афилиирана със Софийския университет “Св. Климент Охридски” и с Центъра за стратегии и конкурентоспособност в Harvard Business School.
От 1999 г. до 2004 г. Асен Василев работи като консултант в Monitor Group в САЩ, Канада, Европа и Южна Африка. Ръководи проекти за маркетинг и стратегическо развитие на големи международни компании в телекомуникационната индустрия, енергетиката, минното дело, застрахователната индустрия и в редица големи производители на потребителски стоки.
Той е министър на икономиката, енергетиката и туризма в състава на служебното правителство на Марин Райков от март 2013 г. до 29 май 2013 г.
Заема поста министър на финансите в първия служебен кабинет на Стефан Янев от 12 май 2021 г. до 15 септември 2021 г., назначен от президента Румен Радев.
Корнелия Нинова – заместник министър-председател по икономиката и индустрията и министър на икономиката и индустрията
Завършва средно образование в Национална гимназия за древни езици и култури (НГДЕК) „Константин Кирил „Философ“.
Завършва висше образование в СУ „Климент Охридски“ – Юридически факултет.
Има юридически опит като следовател и юрисконсулт и управленски – като заместник-министър на икономиката.
Народен представител в 41-ото, 42-ото, 43-ото, 44-ото, 45-ото, 46-ото и 47-ото Народно събрание.
Председател на парламентарната група на “БСП за България“ в 44-ото, 45-ото, 46-ото и 47-ото Народно събрание.
Била е член на комисията по икономика, член и председател на комисията по социална политика. Председател на БСП от 2016 г.
Калина Константинова – заместник министър-председател по ефективно управление
Калина Константинова завършва 9-та Френска езикова гимназия в София. Изучава Икономика в Колежа “Бард” в Ню Йорк, САЩ. Има и магистърска степен по Устойчиво развитие в Лондонското училище по икономика и политически науки в Лондон, Великобритания. Тя е икономист, специализиран в сферата на икономическото развитие, със силен фокус върху предприемачеството.
Преподава в програмата за икономически растеж и развитие, афилиирана със Софийския университет “Св. Климент Охридски” и с Центъра за стратегии и конкурентоспособност в Harvard Business School. Опитът ѝ в частния, публичния и нестопанския сектор е изцяло в подкрепа на развитието и модернизацията на малкия и среден бизнес и стартиращите компании в България. В последните две години развива иновативна стартираща компания в сферата на информационната сигурност, носител на множество награди.
Съветник на Асен Василев, министър на икономиката, енергетиката и туризма в състава на служебното правителство на Марин Райков от март 2013 г. до 29 май 2013 г.
Заместник-министър на икономиката в първия служебен кабинет на Стефан Янев от 12 май 2021 г. до 15 септември 2021 г., назначен от президента Румен Радев.
Борислав Сандов – заместник министър-председател по климатични политики и министър на околната среда и водите
Завършил е Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специалност “География”, и е специализирал в направление “Изменение на климата и управление на води”. Участва активно във всички популярни природозащитни кампании от последните 15 години. Бил е зам.-председател на Студентски съвет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Координатор е за България на Европейската гражданска инициатива за защита на пчелите.
Сандов е изявен природозащитник, работи като експерт по устойчиво развитие и опазване на климата във водещи неправителствени организации. Има дългогодишен опит като организатор и говорител на кампании по опазване на околната среда и преход към зелена икономика. Той е съпредседател на “Зелено движение” и член на председателския съвет на Демократична България. Председател на постоянната парламентарна комисия околна среда и водите в 46-ото Народно събрание.
Гроздан Караджов – заместник министър-председател на регионалното развитие и благоустройството и министър на регионалното развитие и благоустройството
Завършва английската езикова гимназия в София и право в Софийския университет “Св. Климент Охридски”.
Заемал е длъжността програмен директор във фондация „Отворено общество“. От 1997 – 2001 г. е главен секретар на Комитета по пощи и далекосъобщения, главен секретар на Министерство на транспорта и съобщенията и председател на Съвета на директорите на БТК. От 2005 до 2007 г. е ръководител на проекта за изграждане на завод за керамични плочи на испанската компания “Керос” с разкрити над 150 работни места. В следващите години развива редица бизнес начинания в областта на строителството и в сферата на изграждане и поддръжка на телекомуникационни мрежи и съоръжения.
Народен представител в 43-ото Народно събрание и председател на постоянната комисия по транспорт, ИТ и съобщения.
Учредител на фондация „Светът на Мария“ и дългогодишен активен дарител.
Владее английски и руски език. Женен, с четири деца.
Бойко Рашков – министър на вътрешните работи
Има дългогодишен юридически стаж. В професионалната си кариера е заемал редица отговорни държавни постове като директор на Националната следствена служба, директор на Специализираната следствена служба, член на Висшия съдебен съвет.
Народен представител в 39-ото Народно събрание, заместник-министър на правосъдието, председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства.
Доцент д-р по наказателен процес, ръководи Катедра „Наказателноправни науки“ в Юридическия факултет на Университета за национално и световно стопанство.
Служебен заместник министър- председател по обществен ред и сигурност и служебен министър на вътрешните работи от 12 май 2021 г.
Теодора Генчовска – министър на външните работи
Завършила е Съвременна история в Софийския университет „Свети Климент Охридски“, по-късно учи във Военната академия „Георги С. Раковски“. Преминала е през редица допълнителни квалификации: курсове по политика и планиране в Училището на НАТО в Германия; стратегически модул в Колежа на НАТО в Рим, Италия; обучение по международни отношения във Военната академия в Шривенхем, Великобритания. Била е на стратегически курс по военна дипломация при Военна база Пенсакола, САЩ.
Тя е експерт по въпросите на сигурността и отбраната. Професионалната ѝ кариера стартира в Генералния щаб на Българската армия. Последователно преминава през всички нива, достигайки до началник на отдел „НАТО и Европейски съюз“ в Министерството на отбраната.
Била е съветник по отбраната последователно в Постоянното представителство на Република България в ЕС и Постоянната делегация в НАТО. Била е част от подготовката и участието на България в срещите на върха на страните членки на Алианса. Участвала е в българските делегации на срещите на върха на НАТО в Истанбул, Уелс, Варшава, Брюксел.
Георги Гьоков – министър на труда и социалната политика
Роден в с. Любеново, община Раднево. Завършва средно образование в Стара Загора през 1979 г., а през 1989 г. придобива магистърска степен специалност „Технология на машиностроене и металорежещи машини” във ВМЕИ Габрово (днес Технически университет „Васил Априлов”). Има и педагогическа правоспособност.
От 1989 до 1994 г. работи във ВМЕИ Габрово – научно изследователска и преподавателска дейност.
От 1994 година работи в социалната сфера – Дирекция „Бюро по труда” Стара Загора, като от 2006 г. е директор на бюрото.
От 2003 до 2013 г. е общински съветник в Общински съвет Стара Загора – Председател на Постоянната комисия по социална политика и зам.-председател на Общинския съвет.
От 2013 г. е народен представител в 42-ото, 43-ото, 44-ото, 45-ото, 46-ото и 47-ото Народно събрание на Република България. През тези осем години е член на Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите(в 42-то НС) и на Комисията по здравеопазване (в 43-ото , 44-ото и 46-ото НС), зам. председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика ( в 42-ото, 43-ото, 44-ото, 46-ото НС) и председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика (46-ото НС) и на Комисията по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите (44-ото НС).
Стефан Янев – министър на отбраната
Бил е директор на дирекциите „Отбранителна политика” и „Политика за сигурност и отбрана” на Министерството на отбраната, както и аташе по отбраната в Посолството на Република България във Вашингтон, САЩ.
След 2003 г. е заемал постовете началник на отдел „Отбранителна политика и анализи” в Дирекция „Отбранителна политика“ в МО и началник департамент „Трансформации” в Центъра на НАТО за борба с тероризма, Анкара, Турция.
От 1998 г. до 2000 г. работи като офицер за анализ в Департамента по планиране и програмиране на Групата за координиране на ПЗМ, гр. Монс, Белгия, след което е назначен за старши помощник-началник в отдел “Стратегии и доктрини” в Управление “Планиране на отбраната и въоръжените сили”.
Завършил е Висшето народно военно артилерийско училище (ВНВАУ) „Г. Димитров“ в гр. Шумен, след което Военна академия “Г. С. Раковски” – гр. София и Националния военен колеж към Националния военен университет във Вашингтон, САЩ.
Секретар на държавния глава по сигурност и отбрана до 11 май 2021 г. Служебен заместник министър-председател по вътрешен ред и сигурност и министър на отбраната през 2017 г
Служебен министър-председател от 12 май 2021 г.
Николай Денков – министър на образованието и науката
Николай Денков е академик на БАН и редовен член на европейската научна академия Academia Europea, професор и доктор на науките по физикохимия. Според класация на университета в Станфорд от 2021 г. той е сред първия 1% на най-влиятелните учени в света в своята област. Публикувал е над 175 научни статии. Неговите разработки са цитирани над 8500 пъти в научната литература (h-index = 47). Има 12 патента, включително шест международни (WIPO, US, Europe) и четири чуждестранни. Ръководил е повече от 45 международни проекта.
За своите научни постижения акад. Николай Денков е удостоен с редица престижни отличия: наградата Solvay на Европейското колоидно общество (European Colloid and Interface Society), наградата Lectureship Award на отделението за колоиди и междуфазови граници на Японското химическо дружество, националната награда “Питагор” на МОН.
От 2014 до 2016 г. акад. Николай Денков е бил заместник-министър на образованието и науката, а през 2017 г. и от май 2021 г. – служебен министър на образованието и науката.
Асена Сербезова – министър на здравеопазването
Проф. Асена Сербезова се дипломира от Фармацевтичен факултет на МУ-София през 1996 г. Защитава дисертация в областта на социалната медицина и организация на здравеопазването и фармацията през 2007 г. Притежава магистърска степен по здравен мениджмънт и обществено здраве от МУ-София и магистърска степен по здравна политика и фармакоикономика от Barcelona School of Management, Univeristat Pompeu Fabra, Барселона, Испания.
През 2019 г. завършва магистратура по психология във Великотърновския университет. Има три специалности: организация и икономика на аптечната и дистрибуторската практика, организация и икономика на фармацевтичното производство и клинична фармация.
Професор в Катедрата по Здравна политика и мениджмънт, Факултет по обществено здраве при МУ-София. През периода 07.2014-08.2018г. е Изпълнителен директор на Изпълнителната Агенция по Лекарствата към Министъра на здравеопазването. Била е член на Управителния борд на Европейската Агенция по Лекарствата и член на Комисията за оценка на здравните технологии. От 02.2020 г. е председател на Управителния съвет на Българския фармацевтичен съюз.
Има над 20 години опит в лекарствения сектор, заемайки различни позиции в представителства на производители на лекарства, дистрибутори и договорни изследователски организации за клинични изпитвания. Одитор по европейски стандарти за добри практики във фармацевтичния сектор.
Владее английски и руски езици. Омъжена, с две деца.
Атанас Атанасов – министър на културата
Завършва езикова гимназия в Хасково като един от отличниците на випуска.
Има бакалавърска степен по “Театрално изкуство” от Whitman College (САЩ), където е приет с пълна стипендия и се дипломира в Топ 3 на випуска.
Освен артист пред камерата и на сцената е и продуцент на документално кино. Филмът му „Отключи сцената“ е показан на 5 международни фестивала и печели първо място в категорията „Избор на публиката“ в Джорджия, САЩ. Филмът разказва историята на проекта “Unlock the Stage”, който започва в Лос Анджелис и чрез онлайн кампания набира средства за възстановяването на читалището в родното село на баба му и дядо му – Татарево.
Вече 6 поредни години организира фестивала “ОТКЛЮЧЕНО”, за да поддържа сцената на читалището жива.
Живял е в Холивуд, Берлин и Лондон.
Иван Иванов – министър на земеделието
Роден през 1975 в гр. Шумен, завършва средно образование в гр. Шумен в ГПЧЕ „Никола Й. Вапцаров” с английски немски и руски език. През 1999 г. придобива магистърска степен „История” в СУ „Св. Климент Охридски”, а през 2006 г. магистърска степен „Право” във ВТУ „Св. Кирил и Методий”.
През 2016 г. защитава докторска степен по история, а през 2018 г. доктор на науките по управление на информационни процеси. През 2000 г. завършва Школа за запасни офицери в гр. Шумен.
Има юридически опит като юрисконсулт и адвокат и административен като общински съветник.
От 2013 г. е народен представител в 42-ото, 43-ото, 44-ото, 45-ото, 46-ото и 47-ото Народно събрание на Република България. През този период е член и заместник-председател на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове и член и заместник-председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, както и член на Комисията по правни въпроси.
Николай Събев – министър на транспорта
Николай Събев е завършил Висше военноморско училище Варна, специалност “Управление на флота и пристанищата“, УНСС, специалност “Икономика и управление на транспорта”, както и множество курсове за следдипломна квалификация, свързани с маркетинг, финанси, комуникации, управление и статистически анализ.
Николай Събев е предприемач, иноватор, визионер и дарител. Той е създател на логистичната група с марката Еконт. Експертният му профил е бизнес моделиране и стратегически анализ. Професионалният му път в частния сектор стартира през 1993 г., а преди това е заемал поста търговски директор в държавното предприятие „Параходство Българско речно плаване“.
Съставител е на учебника „За капитани близко плаване по р. Дунав“.
Даниел Лорер – министър на иновациите и растежа
Даниел Лорер завършва компютърни науки и бизнес управление в университета в Тел Авив. Утвърждава се като инвеститор и предприемач с 20-годишен международен опит.
През 1999 г. Даниел Лорер основава в Париж първия си стартъп FranceBusinessPlus, който впоследствие е продаден успешно. Работи като IT експерт в израелската хай-тек компания Mercury Interactive, която е купена през 2006 г. от Hewlett-Packard. След продажбата, Даниел Лорер става един от създателите на Optiim, хай-тек компания за софтуерни решения, базирана в Истанбул, продадена през 2016 г.на австрийския холдинг New Frontier Group.
Лорер е един от основателите и управляващ партньор на BrightCap Ventures – фонд за рискови инвестиции в технологични компании. Отговаря за оценка на нови компании и контрол на изпълнението на бизнес плановете им.
Преподава в Центъра за приложни изследвания и иновации в природните науки и в Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност към Софийският университет „Св. Климент Охридски“.
През 2013 г. Даниел Лорер е съветник на министъра за електронно управление в служебното правителство на Марин Райков. През 2021 е съветник в кабинета на министъра на икономиката Кирил Петков и председател на Комисията по прозрачност към министерството на икономиката в първия служебен кабинет на Стефан Янев от 12 май 2021 г.
Работил и живял е в София, Тел Авив, Брюксел, Цюрих, Барселона. Говори английски, иврит, френски, руски и немски език.
Даниел Лорер е женен, с 3 деца.
Надежда Йорданова – министър на правосъдието
Завършва право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Специализирала е английско търговско право в The University of Law, Лондон. От 2007 г. е вписана в адвокатската колегия в Разград.
Като юрист експертизата ѝ е в областта на административното и търговското право, изпълнение и решаване на спорове при изпълнение на проекти, финансирани със средства на ЕС и други международни организации.
Работила е в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, където започва като експерт и стига до началник на дирекция „Правна”. Била съветник на проектната инициатива „Отворено управление” на Американската агенция за международно развитие.
Началник е на кабинета на правосъдния министър Христо Иванов (ноември 2014 – декември 2015).
Народен представител от “Демократична България” в 45-ото и в 46-ото Народно събрание. В 46-ия парламент е председател на т. нар. комисия „Магнитски“, Зам.-председател на правната комисия в двата парламента.
Участник от “Демократична България” в експертните коалиционни преговори през ноември 2021 г., в групите по правосъдие и по регионална политика.
Божидар Божанов – министър на електронното управление
Божидар Божанов е ИТ експерт и предприемач, основател на компания за информационна сигурност. Има значителен опит в изграждането на електронното управление, като в ролята си на експерт е участвал в подготовката на редица законови изменения и стратегически документи. Член е на Изпълнителния съвет на “Да, България!” и на тематичната работна група за електронно управление и административна реформа.
Завършил “Голдсмитс колидж”, част от Лондонския университет. Бил е в групата на ИТ експерти „Общество.бг“, работеща за изграждане на по-добри дигитални инструменти за комуникация между държавата и гражданите. Активно участва в промотирането на електронното управление.
Роден е в Бургас, израснал е в Димитровград и е живял в София и Амстердам.
Народен представител в 47-ото Народно събрание, избран от листата на “Демократична България” в 26-и МИР София-област.
Александър Николов – министър на енергетиката
Магистър по финанси от УНСС. През последните няколко месеца е изпълнителен директор на инвестиционно дружество за иновативни проекти за зелена енергия в България, част от международен холдинг. Притежава дълъг опит в телекомуникациите, финансите, инвестициите и капиталовите пазари – изпълнителен директор на фонд за рисков капитал, ръководил проекти за развитие на финтех решения, структуриране на сливания и придобивания на компании – от прогнозиране през планиране и пълна реализация.
Изнася лекции по фючърси, опции и управление на инвестиции. Притежава допълнителна квалификация, насочена към дигитална трансформация, като текущо работи по дисертация на тема в същата област.
Заместник-министър на енергетиката в служебния кабинет на Стефан Янев от 12 май 2021 година.
Радостин Василев – министър на спорта
Завършил е “Право” в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Притежава дългогодишен опит в областта на гражданското, облигационното, търговското, трудовото право и изпълнителното производство.
Основател и управляващ съдружник на адвокатско дружество “Радостин Василев”. През последните 13 години е един от малкото специалисти в България, които практикуват международно спортно право и консултират допинг казуси.
Адв. Радостин Василев има десетки публикувани статии и коментари, свързани с правната регулация на спорта на национално и международно ниво и е консултирал голям брой спортисти, спортни федерации и спортни клубове. Осъществява процесуално представителство пред органите на ФИФА, УЕФА и Международния спортен съд в Лозана, Швейцария.
Депутат в 45-ото, 46-ото и 47-ото Народно Събрание. Председател на Правната комисия в 45-ото Народно Събрание.
Христо Проданов – министър на туризма
Магистър по Индустриален Мениджмънт
Собственик и управител на заведения за бързо хранене, член на Съвета на директорите на „Кинтекс“ ЕАД, „Галатея“ЕАД.
Регионален мениджър компания за проектиране и изграждане на басейни и спа центрове.
Член на Комисията по икономическа политика и туризъм 44-ото, 45-ото, 46-ото Народно събрание.
NBP.bg