
На 28 март доц. д-р Григорий Вазов – пряк потомък на Иван Вазов, ще гостува в Стара Загора. Със срещи в града на липите стартират честванията по случай 175-ата годишнина от рождението на Иван Вазов. На 28 март от 11 часа акад. Иван Гранитски, Григорий Вазов, Катя Зографова и Стоян Райчевски, ще посетят СУ „Иван Вазов“. А вечерта на 28 март от 17.30 часа в Регионална библиотека „Захарий Княжески“ Дискусионен клуб за консервативни дебати ще бъде домакин на среща с гражданите на Стара Загора с разговор за значението да пазим жива българската памет, за патриотизма и за просветения консерватизъм, съобщи за НБП основният двигател на събитието акад. Гранитски.
Градът свързвам с д-р Кирил Вазов, който дълги години е живял и работил в Стара Загора. Той е мой прадядо и брат на Иван Вазов. Затова може да се каже, че имам и старозагорска жилка, сподели за NBP.bg доц. Григорий Вазов. Д-р Кирил Вазов е бил известен и уважаван лекар, създал е отлична клиника. Хората са го почитали, а той с достойнството е носил името Вазов. След 9 септември 1944 г. неговата къща е съборена, заличени са всякакви възможни наследства на Вазовия род от негова страна. И на мястото на къщата е построена сградата на Народната милиция. А ние по-късно като реституция получихме по няколко компенсационни бона. Това остана от паметта на д-р Кирил Вазов в Стара Загора, разказа още доц. Вазов.
Аз съм пловдивчанин, роден съм в Пловдив. Но много пъти съм идвал в Стара Загора и за мен е много мил, приятен и любим град. Пловдив е най-красивият град в България, но е факт, че Стара Загора е най-уникалният и невероятен град. Затова очаквам срещата със старозагорци с нетърпение. Имам много приятели, както и косвени роднини чрез съпругата ми. Убеден съм, че разговорите ще бъдат много интересни, допълни още доц. Григорий Вазов.
Доц. д-р Григорий Вазов е бил ректор на Висшето училище по застраховане и финанси в периода 2008-2021 г., а от 2005 г. до 2017 г. и негов президент. Бил е изпълнителен директор на Лабораторията за научно-приложни изследвания към ВУЗФ – VUZF Lab в периода 2018-2023 г. През 2015 г. е избран за член на Фискалния съвет на България. Член е на Надзорния съвет на „ДЗИ – Общо застраховане“ ЕАД и на „ДЗИ – Животозастраховане“ ЕАД, част от KBC Груп.
Управител e на „Вазов институт“ ЕООД от 1994 г. досега.
Доц. Вазов е бил главен секретар на Съвета на ректорите на висшите училища в Република България в периода 2012-2020 г. Бил е декан на Финансово-счетоводния факултет на УНСС в периода 1998 – 2010 г. В периода 1991-1994 г. заема постовете съветник на министъра и зам.-министър в Министерството на промишлеността, търговията и услугите. В периода 1992 – 1994 г. е председател на Съвета на директорите на „Балканбанк“. Бил е член на Съвета на директорите на Международната банка за икономическо сътрудничество, на Международната инвестиционна банка, както и на Банковата консолидационна компания.
Научните му интереси са в сферата на макроикономиката, теорията на финансите, корпоративните финанси, теорията на управлението. Автор е на над 100 научни труда, в т.ч. на монография, три учебника, поредица от студии, статии, научни доклади, рецензии, разработки с научно-приложен характер. Почетен гражданин е на община Сопот.
Доц. Вазов е бил ръководител и участник в разработването на десетки научно-приложни проекти.

Григорий Вазов е пряк потомък, правнук на Кирил – един от петимата велики братя от Вазовия род, сред които са Иван Вазов и генералите Владимир и Георги. Кирил е роден е през 1854 г. в Сопот. През 1863 г. получава стипендия и заминава да учи в Цариград, където в края на 1875 г. завършва с отличен успех Средното медицинско училище. Получава право да премине в първи курс на Медицинското висше училище в Цариград. През 1877 г. се дипломира като бакалавър по естествени науки в Имперския медицински колеж в Галатасарай. Той става един от първите дипломирани български медици в новоосвободена България и новосъздадената й армия. Владее перфектно турски и френски език. През 1881 г. се установява като окръжен лекар в Стара Загора. Взема участие в Сръбско-българската война. Живее в Русия, а след това в Севлиево и Хасково. Отново се завръща в Стара Загора като окръжен лекар през 1894 г., където до 1902 г. съвместява длъжността с управител на болницата. По време на Балканската и Първата световна война е началник на Военната болница в Стара Загора. През 1916-1917 г. е управител-лекар на Държавната болница.
Виж още:
Доц. Григорий Вазов: Безумие е да оспорваш Вазов
