Това стана ясно на форум на жените-социалистки, който се проведе в Стара Загора
Форум на Обединението на жените – социалистки (ОЖС) събра активистки, симпатизанти на лявата идея, съмишленици и представители на граждански организации от Стара Загора, Гълъбово, Казанлък, Гурково, Опан, Чирпан, Братя Даскалови, Павел баня, Сливен и Ямбол. Дискусията на тема: „Местна власт, социални политики, регионално развитие“, бе организирана от ОЖС, Институт за социална интеграция и Фондация „Фридрих Еберт“, и се проведе при голям интерес на 17 юли вечерта. Форумът бе открит от председателя на ОЖС Дора Янкова. На събитието присъстваха Мария Петрова, проектен координатор на Фондация „Фридрих Еберт“, Катя Колева от Институт за социална интеграция, Петя Александрова, областен координатор на ОЖС, Донка Динева, общински председател на ОЖС, както и общинският председател на БСП – адв. Велина Атанасова.
Това е петата от общо девет дискусии, които организираме съвместно с нашите партньори, заяви Дора Янкова. В Стара Загора сме като продължение на мое посещение тук и като регион с огромен потенциал и опит в социалната сфера при формиране на политики на местната власт, особено сега с акцент към подготовката за местни избори. Още повече, че от тук бе и министърът на социалната политика, сега депутат Георги Гьоков, допълни Янкова.
В лекционната част се включиха народният представител Георги Гьоков, проф. Иван Върляков – изп. директор на РАО „Тракия“, и доц. д-р Гинка Чавдарова – дългогодишен директор на НСОРБ.
Няколко са основните проблеми, свързани със социалните политики, и това са демографската криза, ниските доходи, битовата престъпност, неравенствата. Не на последно място е и четвъртата технологична революция – тема, по която България закъснява безвъзвратно. Нужни са спешни действия в образователните и социалните политики, както и във всички други сфери, сподели Георги Гьоков, чието изложение бе на тема „Социална държава, неравенства, бедност, решения“. Той уточни също, че БСП следва категорично националната си политика по доходите и има готови решения в социалната сфера още от своя проект „Визия за България“. „Перспектива за образование, житейска реализация и кариерно развитие на младите хора, възможности за създаване на семейство, улеснено придобиване на жилище и отглеждане на деца – това са левите предложения за излизане от кризата. Комплекс от решения се изискват за преодоляването на неравенствата – преразпределение чрез бюджета: данъци, ставки по доходите, адекватни социални политики, морални стандарти на управление (борба с корупцията), работеща съдебна система, широк достъп до технологии и др.“, допълни народният представител
Пред форума проф. Иван Върляков сподели интересни данни, свързани с европейското финансиране и изтъкна, че общините разчитат на него за различни проекти, вместо да използват ресурсите за решаването на конкретни проблеми. Той даде пример за усвоени европейски средства по проекти на жител – най-много са в община Гурково (3982 лв.), следват Стара Загора (2194 лв.) и Казанлък (2003 лв.), най-малко има в община Братя Даскалови (385 лв.). „Ние, местните общности, винаги можем да променяме правилата, от нас зависи“, категоричен бе проф. Върляков. „Осигурено жилище, здравеопазване, образование и заетост – това е социалната държава, необходима на едно общество“, каза още проф. Иван Върляков. Той коментира теми, свързани с проблемите и възможностите за развитието на Стара Загора и региона – от инфраструктурата до социалната сфера, предлагайки решения и пътища за финансирането им.
Доц. д-р Гинка Чавдарова направи презентация на тема „Успешното развитие на местната власт – пред стари и нови препятствия“. В изложението си тя засегна силната централизация и зависимост (от 70%) на местните власти от държавния бюджет, девалвацията на ценностите в местното самоуправление и др. Тя представи и възможни решения на тези препятствия пред местната власт, сред които са нов тип собствени стратегически разработки, финансова децентрализация чрез превръщане на част от държавните данъци в местна, законови промени за защита на собствената сфера на общинската дейност, съдебни оспорвания при външна намеса и др. „Никой не може да „внесе“ отвън решения за бъдещето на една община и регион, същевременно е добре да се търсят добри идеи, практики и рецепти за успех. Когато работим за бъдещето, забравяме за междупартийни, междуселски и междуличностни борби“, допълни доц. Чавдарова.
След представянето на лекторите, срещата в залата на хотел „Верея“ продължи с ползотворна дискусия, която доказа необходимостта от поредица форуми за формиране на политики и решения не само в най-обсъжданата социална сфера.
„Отстояването на социалните политики е ключът към успешно местно развитие, това изисква участниците в местното самоуправление да бъдат аналитични, планиращи, заредени с позитивизъм и с диалогичност, за да реализират ползотворни социални проекти и политики в мандатите си“, каза областният координатор на ОЖС Петя Александрова. Тя благодари на клубовете от старозагорска област за активното участие във форума, както и на гостите от Ямбол и от Сливен.
Като успешна определи дискусията Мария Петрова. А Донка Динева изрази надежда форумът да е бил ползотворен за всички. Тя информира и за благотворителни кампании, в които старозагорци могат да се включат. Една от тях е свързана със събиране на средства за паметник на Стоян Заимов в родното му място – чирпанското село Стоян Заимово.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА