Университетът се развива, върви напред и неговият имидж се увеличава
Предвиждаме да създадем предприятие за мляко с марката на Тракийския университет, казва доц. д-р Добри ЯРКОВ, ректор на Тракийския университет

– Доц. Ярков, в навечерието сме на 8 декември, макар и в необичайна ситуация тази година. Постиженията, с които Тракийският университет посреща празника?
– Посрещаме студентския празник с гордост, че през последната година успяхме да свършим много неща и то най-вече за студентите, преподавателите, служителите на университета. Стартирахме учебната година с 8 нови специалности, вече са приети студенти по тях. Изпълнихме държавната поръчка на 100%. Приехме и много студенти в платена форма на обучение. Всичко това показва, че интересът към Тракийския университет е изключително повишен през последната година.
Имаме много мотивирани студенти
В същото време подобряваме и материалната база. Съвсем актуално в тази връзка е стартирането на строителните дейности за изграждането на Академичния информационен център. Осъществява се по програма „Региони в растеж “ към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, на стойност близо 4 млн. и 200 хил. лв., като безвъзмездната финансова помощ от МРРБ е в размер на 3 млн. лв.
Тракийският университет не е спрял да работи, не е спрял да живее. Напротив развива се, върви напред и неговият имидж, репутация и популярност се увеличават. И разбира се, нашият основен фокус е качеството на обучението и практическото обучение на студентите.
И въпреки че сме в пандемична обстановка и този студентски празник ще бъде необичаен за студентите, за
над 250 от тях сме подготвили отличия
– в областта на обучението, науката, спорта, художествено-творческата самодейност. Отличените студенти ще получат наградите си в по-подходящо време, на живо, когато обстановката се нормализира.
– Тези дни стана ясно, че към Тракийския университет ще започне работа институт пряко свързан с т. нар. справедлив преход и Зелената сделка. Каква ще бъде неговата дейност?
– Институтът е новост като идея, която се появи преди няколко месеца. Университетът и академичната общност не можем да стоим и да гледаме безучастно това, което предстои в общината, в областта, в „Мини Марица-изток“ и топлоелектрическите централи на територията на нашия регион. Тъй като ТрУ е мултидисциплинарен, разполагаме със сериозна експертиза в почти всички области на икономиката и живота. Това ни дава сила да се включим в предстоящото преструктуриране на енергийния сектор.
Ще направим институт за устойчив преход и развитие, институт за нисковъглероден преход
– има най-различни идеи досега за неговото име. Но Академичният съвет вече има решение, документите са в МОН и очакваме министъра да ги внесе в Министерски съвет, така че до края на тази година институтът да бъде създаден. Ще включва участие на Общината и на университета, както и на други университети, сред които Техническият университет в София. Целта ни е да се структурира мощно научно-развойно звено, което да бъде като медиатор и на европейските средства, и на националните средства, да акумулира приходи, да помогне за диверсификацията на икономиката в Стара Загора, за кръговата икономика, за биоикономиката, да помогне за нисковъглероден преход на всички дейности в общината и в област Стара Загора. Така ще се повиши и качеството на живот на хората, ще се подобри чистотата на въздуха, както и чистотата на околна среда.
– Работите ли върху конкретни проекти за осъществяването на тези цели?
– Ние сме най-силни в областта на ветеринарната медицина и животновъдството. Стартирали сме наши научно-развойни проекти, които ще ни дадат възможност
да проследим как животните ще оказват влияние върху рекултивирани и нерекултивирани терени на Мините
и как терените ще оказват влияние върху животните. Нашата идея е да стигнем до готов продукт, т.е. животните да се хранят само с храна от тези терени, и да завършим с готови млечни и месни продукти, вкл. и пчелен мед. Искаме да върнем биоразнообразието в този район. От тези терени да се произвежда храна с много високо качество, с контролиран произход, да затворим цикъла – от фермата до трапезата на потребителите.
Но нашата задача е не само производството, а и чрез животните да повишаваме почвеното плодородие, да повишаваме качеството на почвата, нейната хумусна част. Има подобни успешни примери в Германия. Вече сме закупили подходящи животни, които напролет ще бъдат заселени на терени, използвани от мините.
Ще внедрим най-новите научно-технически постижения за дигитално управление на целия процес
за автоматизация и роботизация. Идеята ни е да направим интегриран проект, а не да работим на парче.
Институтът, който създаваме, ще работи в партньорство и с други университети – не само от България, но и тези в Кемниц, Лайпциг, Дрезден. Ще приложим опита на нашите партньори от Германия, Чехия, Полша.
– Кога ще заработи Лабораторията за виртуална реалност, която също се реализира в партньорство с немски университет?
– Оборудването от Германия е вече при нас. От миналата седмица започнахме ремонтни дейности на помещенията, където трябва да бъде локализирана лабораторията. Поддържаме комуникация с германските партньори от университета в Карлсруе, както и с фирмата, която е монтирала лабораторията. Нейни специалисти са поканени да я монтират и при нас. Вероятно напролет и когато можем да сме в недистанционна форма на обучение, ще я открием.

– Скоро стана известно, че ВМФ смята да разкрие ветеринарна болница, с 24-часова грижа. Докъде стигна развитието на тази идея?
– На 25 ноември т.г. Академичният съвет взе решение да бъде създадена университетска ветеринарна болница във връзка с промените на Закон за ветеринарномедицинска дейност (те са факт от 20 юни тази година). От 1 януари стартираме създаването на тази болница на основата на клинико-диагностичния комплекс на ВМФ. Разбира се, ще има и новости –
ще включим бърза помощ, 24-часово дежурство
т.е. ще можем да помагаме на пациентите 24 часа в денонощието, всеки ден в годината.
Но искам да отбележа, че това не го правим с основна цел бизнес. Нашият акцент е да подобрим обучението на студентите. Те ще имат възможност да се запознаят с много повече случаи, със сложни казуси, ще участват в поставянето на диагнозата, в лечебния процес, така че като завършат да бъдат по-добре подготвени практически. Болницата вече е факт, продължаваме нейното структуриране, изграждане и приемане на правилника.
– Други новости, които планувате през 2021 г.?
– В нашите планове е да стабилизираме учебно-опитното стопанство и конната база. Да направим рестарт, да изградим и създадем преработвателно предприятие за мляко с марката на Тракийския университет
да произвеждаме и месни продукти чрез мини кланица
За студентите все по-трудно намираме обекти, където те могат да се обучават. А при нас е съсредоточено обучението на всички, които работят след това в структурите на Българската агенция по безопасност на храните. Като бъдещи специалисти, студентите ни трябва да познават целия технологичен процес, да контролират храната, така че българският потребител да е сигурен в това, което купува и консумира.
Работим и по проект за модернизация на висшето образование, съвместно с няколко чуждестранни университета, както и с български висши учебни заведения. Основната цел на този проект е дигитализация на процеси, въвеждане на дистанционни форми и подобряване на кариерното ориентиране и развитие на студентите, които завършват. Насочени сме и към дейности, свързани с трансфер на знания, създаване на съвместни учебни програми, на хибридни специалности, които предвиждаме да въведем през следващата година. Искам специално да уточня, че
всичко, което правим, е насочено към пазара
– това, от което има нужда бизнесът, българската икономика, неправителствения сектор, държавата, централни, областни и общински структури.
– Повече от година мина, откакто сте ректор на университета. Кои са най-големите предизвикателства и най-голямото удовлетворение за Вас?
– Най-голямото удовлетворение е, че всички обещания и ангажименти, които поехме на 27 ноември 2019 г. на Общото събрание, когато ми бе гласувано доверие да бъда ректор на Тракийския университет, успяхме да ги изпълним. Включително и
повишихме доходите на всички служители в университета с 20%
Най-голямото предизвикателство бе и все още е, че всичко това се случва в пандемична обстановка. Летният семестър завършихме онлайн, сега отново преминахме на дистанционно обучение. Това е предизвикателство, но съм удовлетворен, че всички планувано, успяхме да го изпълним дори в тази сложна ситуация.
– Вашето пожелание за празничния 8 декември?
– Поздравявам всички студенти, докторанти, преподаватели, служители в Тракийския университет в навечерието на този чудесен и обичан празник. Нека да бъдат най-вече здрави, да се пазят и да вярват, че по-доброто предстои.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА