– Г-жо Чакърова, Община Стара Загора инвестира над 30 млн. лв. в образователна инфраструктура. На какъв етап са дейностите по обновяването на училищните бази и тези на детските заведения?
– В образователната инфраструктура на Община Стара Загора в момента се развива активна дейност. Влагат се около 30 млн. лв., които са по програми, спечелени от Общината, и от държавния бюджет. Проектите по тях ще реализират в рамките на следващите две години.
В момента са в ход ремонтните дейности, с които ще бъдат изцяло обновени Основно училище „Самара“, Основно училище „Зора“, детски градини 31 и 33
До дни стартира обновяването на сградата на общежитието на Спортно училище „Тодор Каблешков“, Детска градина 66, в процедура сме за обзавеждането на пристройката на ДГ „Бреза“, която се наложи от необходимостта за по-голям капицетет с разрастването на кв. „Казански“. Знаете, че Община Стара Загора спечели финансиране за строителство и на нова детска градина в кв. „Железник“, с което ще бъдат обхванати още деца от западната част на града, където живеят много млади семейства.
В момента се обновяват дворните пространства на СУ „Васил Левски“, предстоят ППМГ „Гео Милев“, VI ОУ „Св. Никола“, IX ОУ „Веселин Ханчев“, XIII „Паисий Хилендарски“ и ОУ „Георги Райчев“, като навсякъде ще се обновят дворове и спортни площадки. Ще стартира основен ремонт и на физкултурните салони на XII ОУ „Стефан Караджа“ и на СУ „Христо Смирненски“. Така учениците ще имат най-съвременни условия за обучение, настаняване, спорт и свободно време. В СУ „Максим Горки“ и II ОУ „П. Р. Славейков“ ще се осъществи разширение на сградния фонд, продиктувано от необходимостта от още класни стаи. Училищата кандидатстваха по програма на МОН и бяха одобрени за финансиране. Това отговаря и на изискванията на МОН всички училища да преминат на едносменен режим.
Всички тези дейности, ми дават удовлетвореност като заместник-кмет в областта на образованието
Особено в навечерието на 24 май, който за мен винаги е бил изключително светъл празник, със зареждаща енергия. И сега ще бъда така, с още по-голяма сила.
– Какви са новостите, свързани с въвеждане на нови технологии в учебната среда?
– Всички училища в общината подадоха в срок концепции към МОН за изграждане на STEM среда, за което община Стара Загора максимално съдейства.
Така училищата ще имат допълнителна възможност за оборудване на високотехнологични кабинети и пространства, кабинети за общообразователна подготовка. Те ще бъдат изградени поетапно във всяко училище.
С насоченост към съвременно образование е и
мащабната програма на Община Стара Загора за подобряване на дигиталната грамотност сред учениците,
която реализираме съвместно с Училищна Телерик Академия. Целта на Община Стара Загора чрез новото предложение на Академия Телерик, е техните образователни програми да стигнат до много повече ученици. Миналата учебна година осем старозагорски училища се обучаваха по киберсигурност, графичен дизайн и уеб програмиране. От следващата учебна година ще разширим обхвата, като нашата цел е тези програми да бъдат достъпни във всички училища.
Когато говорим за технологии в обучението, искам да споделя, че
откритият наскоро Планетариум, оборудван с модерната техника на звездния проектор, се радва на голям интерес
Има както групови, така и индивидуални посещения. Притигателен за учениците е и кабинетът за космически науки. Той, както и Планетариумът, са част от структурата на Център за подкрепа за личностно развитие-Стара Загора. И там предвиждаме новости – съвсем скоро ще бъдат създадени нови школи за старозагорските деца и ученици.
– Младежки общински съвет, кметът на Млада Загора, Младите омбудсмани също имат активна дейност…
– Работата на МОС, на Младия кмет и на Младите омбудсмани е изключително ползотворна. Съвсем скоро заедно организираха Панорама на младежките организации. Също преди дни бе първото издание и на една нова инициатива – конкурсът „Млад еколог“, който също бе организиран от МОС, с подкрепата на Община Стара Загора и ЦПЛР.
Всички младежки структури получават изцяло подкрепата на Община Стара Загора. А основната ни цел е да направим така, че младите хора да работят заедно, ръка за ръка и да си помагат. Само така
нашите младежи ще се научат да имат активна позиция, аналитично и критично мислене и тяхната дейност ще води до смислени резултати
Тук е мястото да изразя удволтворение, за изключително успешната Национална конференция на международните младежки центрове в България, която бе организирана в Стара Загора през месец април. Това бе първият по рода си форум, на който бе обсъдена визията за развитието на младежките центрове у нас като основен фактор за работата с младите хора. Националната конференция приключи с издаването на обобщен доклад и наръчник с фокус към политиките за развитието на младежките центрове, на работата на младежките работници.
Международният младежки център в Стара Загора се отличава с богата програма, младежки обмени и много други инициативи. Там съвсем скоро бяха открити арт и музикална стая, а
ММЦ-Стара Загора стана първата обществена сграда с фотоволтаична електроцентрала под надслов „Зелена енергия за младите хора“
Тези нови придобивки са финансирани по Проект BGLD – 1.003 – 0003 „Международен младежки център – мисли локално, действай глобално“, финансиран от Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021 г. по програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“. По него бяха създадени и вече работещите три образователни центъра в селата Хан Аспарухово, Калояновец, Братя Кунчеви. Община Стара Загора приключи успешно този проект и продължава да работи устойчиво и да развива дейностите по него.
– От последните дни е новината, че Община Стара Загора е втората у нас, която внедрява пилотен продукт – платформа за подаване на анонимни сигнали за разпространение на наркотици – DRUG STOP BG. Разкажете повече за нея?
– Платформата дава възможност в три лесни стъпки да се подаде анонимен сигнал. Това се случва практически чрез QR-код, който се сканира, няма нужда от допълнителна апликация на телефона. Нашата цел е да популяризираме активно тази платформа сред учениците от всички училища в общината.
Активна и динамична е превантивната работа на Община Стара Загора сред младите хора, която се извършва и от Превантивния център по зависимости и Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.
След 1 юни сме подготвили много наситена програма на Местната комисия, насочена към безопасността през ваканцията
Предвиждат се и няколко събития. Организиране на Тийм бум фест, на който с арт прояви и музика ще бъдат отправени послания за превантивна дейност от млади хора към млади хора. Предстои Местната комисия да организира и конференция за опознаването на всички младежки структури и тяхната съвместна работа по отношение на превенцията срещу насилие, агресия, опасни вещества, както и за показване на добрите примери в превантивната дейност.
– Други инициативи, свързани с младите хора, които искате да отбележите?
– Една от предстоящите е свързана със създаване на общинска програма за здравословно хранене на децата. Тя ще стартира през новата учебна година и ще включва както контрол на храните в детските и учебните заведения, така и тематични и последователни инициативи.
Тези активности ще целят да осигурят не само здравословно хранене в менюто, но и познания за него, както и развитие на спортни дейности
за деца и учащи. Обмисляме за здравословното меню, което трябва да отговаря на хранителните навици на съвременно поколение, да отговаря технолог към отдел „Образование“.
Тук е мястото да споделя, че към общинския летен лагер на Каваците има голям интерес всяка година. Смените и сега са запълнени. С грижа за децата на Стара Загора и в частност със социалната функция на тази база, кметът Живко Тодоров има идея за ремонт и обновяване на лагера.
– С поглед към празничния 24 май, какво предстои?
– Щастлива съм, че в навечерието на 24 май, имахме възможност заедно с ученици да видим премиерата на документалния филм „Моето име е Минко“ за живота на проф. Минко Балкански.
Това стана, след като авторът на филма – журналистът Владина Цекова, го представи в Париж. Първата прожекция в България беше в най-новата старозагорска гимназия, чийто патрон е бележитият световноизвестен физик.
Чрез фондация „Миню Балкански“ филмът ще бъде представен и в други училища в Стара Загора
Предпразнично на 21 май е церемонията по връчването на наградите „Стара Загора“ и „Млада Загора“. Те са сред най-очакваните и най-вълнуващите събития. Щастливи сме, че Стара Загора носи духа на всички тези хора с постижения.
Няма как да не спомена, че само преди дни изпратихме във вечния му път дългогодишния и първи директор на ГПЧЕ „Ромен Ролан“ и почетен гражданин на Стара Загора Кънчо Матев, изразявайки огромния си поклон пред неговата личност. За мен бе удоволствие, че той бе директор на гимназията, когато бях неин възпитаник. Затова смятам, че е изключително важно, да помним следите, които оставят в живота ни нашите учители, нашите творци.
– Какво е предвидено за абитуриентите на Стара Загора?
– Тази година имаме 1214 абитуриенти. На 24, 25 и 26 май те могат да направят своите дефилета в центъра на града. Отново ще бъде организирани тематични кътове за снимки пред Общината, където ще бъде запечатан специалният ден на зрелостниците от Випуск 2024.
За 24 май Община Стара Загора подготви за всеки учител картичка, а за всички абитуриенти поздрав, като те са подписани лично от кмета Живко Тодоров. Празникът е очакван с нетърпение, като светъл и тържествен ден. А празничното шествие и поздравът за абитуриентите са израз на желанието на Община Стара Загора да им даде не само заслуженото самочувствие, но и добро настроение.
Пожелавам на всички – учители, педагози, специалисти, които работят в сферата на образованието, да са здрави и вдъхновени. Да бъдат все така всеотдайни и с подадена ръка към всяко дете. Нека продължават да бъдат силата, която променя светове!
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
С ремонт за 7 млн. лева реновират Основно училище „Самара“
Учебното заведение ще бъде променено изцяло и догодина децата ще се обучават в различна среда. Двама от заместник-кметовете на Община Стара Загора, чиито ресори са свързани със строителството и образованието – арх. Мартин Паскалев и Надежда Чакърова, посетиха училището, чийто ремонт започна официално на 7 май. От фирмата, спечелила обществената поръчка, са на обекта и работят усилено. Едно от най-големите училища в Стара Загора, построено през далечната 1985 г., ще придобие съвременен и европейски вид с изцяло обновени сграда и двор.