Това е новост в лятната програма на Центъра за подкрепа на личностното развитие, казва ръководителят Искра ИВАНОВА
Искра Иванова е завършила НУМСИ „Христина Морфова“, след това Българската държавна консерватория при проф. Илия Йосифов. Докато отглежда второто си дете, прави двугодишна преквалификация в ДИПКУ, за да получи педагогическа правоспособност. От 1986 г. започва работа в Младежкия дом, а от 3 години е ръководител на Центъра за подкрепа за личностното развитие. Има дъщеря, син и внук.
– Г-жо Иванова, Центъра за подкрепа на личностното развитие е много активен участник в богата ваканционна програма на Община Стара Загора. Тъй като голяма част от дейностите са продължение на това, което правите през учебната година, нека да припомним какви занимания предлагате?
– В духа на новия Закон за образованието нашият Център е призван да създава условия за развитие на способностите, да задоволява желанията и интересите на децата от общността в три основни направления. Художествено-творческото включва три художествени школи – живопис, малка пластика и приложно изкуство, две театрални – „Талант“ и „Тези“ с възрастови групи, фолклорният ансамбъл „Траянци“, добре известната вокална група „Траяна глас“, хип-хоп формация, школи за латино танци, за спортни танци и парадни мажоретки. От миналата година успяхме да възстановим школата за народни инструменти,
засега имаме обучение за гъдулка и тамбура, надяваме се от есента да разширим с гайда и кавал
Целта ни е не само да възродим традициите, но и „Траянци“ да стане наистина ансамбъл – с танцова и певческа група и изпълнители на народни инструменти. Върху известната мелодия „Чичовите коня“ направихме един експеримент с три различни по стил формации – фолклор, хип-хоп и мажоретки. Получи се интересно, от една страна децата работиха заедно, а от друга показахме как може да се слеят традициите и съвременността, да се види, че върху фолклорна мелодия може да има нещо по-различно. Изпълнението се посреща много добре на концертите и това ни дава идея да помислим за още нещо по-различно. Във второто направление – гражданско образование, възрастовата граница е в рамките средното образование от 14 до 18-19-20 години. Тук имаме клуб „Млад журналист“, литературен клуб „Без заглавие“, клуб „Дебати“, много активно се включват членовете на Младежкия общински съвет. А в научно-приложното направление освен заниманията в НАО „Юрий Гагарин“ имаме и клубове „БиоLoveЯ“, „Млад експериментатор“, „Забавна астрономия“, както и астроолимпиада. Общо 26 са формите, обхващаме деца от 6 до 18-19 години.
– Вашите възпитаници се представят, и то отлично, на много конкурси, а какви конкурси организирате?
– Дълго време бяхме известни само с двата общински конкурса – за мартеници и за сурвакници, те продължават да се провежда и има голям интерес. Ние участваме почти във всички национални конкурси, не сме се върнали без награда, защо да не направим и тук нещо. Стара Загора има славата не само като град на липите и правите улици, а и на художниците и поетите, затова решихме да дадем възможност на млади дарования в тази област да се изявят. И в края на миналата година организирахме национален конкурс за детска рисунка „Моят празник“ за деца от 6 до 15 години, ръководителите на школите го направиха с голямо желание. Надявам се да се развие и да имаме повече участници. Завърши и първият литературен конкурс „Писма до себе се“. Той събра 170 участници от цяла България в две възрастови групи – от 7 до 14 години и от 14 до 20. Творбите бяха интересни, темата не ограничава и всеки може да изрази себе си, мечтите и желанията си. Журито се затрудни при определяне на наградите, но догодина може би ще направим две категории – стихове и есета. Творбите бяха отпечатани в „Литературен лист“ и всеки участник получи своя екземпляр, а това за тях беше интересно и важно – едно е да си пишеш в твоята стая, за себе си, друго е да видиш стиховете си до тези на други връстници, да поговорите, да поспорите. За догодина
замисляме да направим и журналистически конкурс
за младежи има само един в Разград, нашите деца две години печелят награди там, време е да минем към следващата стъпка. А и това е час от политиката ни на отваряне към други центрове, към други градове. Стремежът ни е всичко, което правим да е публично, да има повече изяви, това е добре за децата. Създава им самочувствие, но и ги кара да правят сравнения, да имат и критичен поглед, да вземат решения. За „Моят празник“ и конкурса за мартеници поканихме и български училища от чужбина, имахме участие от Испания, Германия и Австрия, ще продължим да каним и други.
Така и младите ни театрали, и певците се връщат с награди, но е важно и общуването с артисти, с други деца, участието им в концерти и обучения, желанието да бъдат по-добри. Квинтетът на „Траяна глас“ представиха на „Черноморски звуци“ произведения на Кирил Тодоров, участваха в концерт със „Спектрум“, показаха как трябва да се работи по акапелното и многогласно пеене. Може и да не станат музиканти, но са обречени в музиката, това им носи и възпитание, и критерии, и друг поглед върху живота. Това се отнася за всички форми, в които обучаваме деца. Няма форма, която да не е излязла да покаже постиженията си, децата да преодолеят себе си, за изразят таланта си. Има дори някои, които посещават повече от една школа.
– Какво предлагате за лятната ваканция?
– Всички обичайни наши дейности естествено преливат от края на активния сезон до края на юли. Всички школи и преподаватели си действат в определени дни, но има и свободен прием за всички деца, които искат да се занимават, дори ако не са ги посещавали през учебната година. На 7 юли е традиционният пленер на открито на художествените школи „Аз и градът“. Новото е, че това лято, вместо занятията по фолклор да се провеждат в зала, ще ги изнесем
в три поредни четвъртъка в парк „Пети октомври“ под наслов „Тичай на хорото, бързо се хвани“
Така ще бъде по-близо до всички, ще има по-голяма публичност, дори случайно минаващите деца ще могат да се хванат и да поиграят.
Другата новост са наблюденията на Луната и планетите с телескоп всяка събота вечер в парк „Артилерийски“. Първото наблюдение под ръководството на Пенка Ганчева вече мина, посреща се с интерес, очакваме да се повиши за следващите.
Всички останали форми ще работят по утвърдения график в ателиетата. Някои от децата, които са ги посещавали през учебната година, ще продължат да идват, но сме отворени за всички, които си харесват нещо и искат да опитат. Цялата програма я има и в сайта на общината, и при нас, всеки може да провери и да избере кога и къде да отиде.
Ще използваме летния период да посрещнем и гости от Шумен с два клуба – литературния и журналистическия. Ще се срещнат с нашите клубове в къща-музей „Гео Милев“, ще разгледат експозицията, ще могат да си поговорят, да поработят заедно. Опитваме да правим такива срещи – нашите млади журналисти вече се срещаха с колегите си от Бургас и Разград, това е много полезно.
Разбира се, всичко, което правим през ваканцията, е в партньорство с другите общински звена, работещи с деца и младежи. Всички занимания са безплатни, Общината ни осигурява материали, пособия, а ръководителите на школите са много добри, доказали са се през годините.
NBP.bg, Таня ИВАНОВА
Още по фокус-темата ВАКАНЦИЯ УРА!