На 30 април, събота, в Мъглиж ще се проведе второто издание на фестивала „Келти в Долината на тракийските царе“. Събитието ще се състои от 11 до 16 часа на стадион „Градски“, където ще бъде издигнат келтски стан. Празникът се отбелязва в навечерието на 1 май – деня, който древният народ наричал Белтен или Ден на божественото слънце. Организатори на фестивала са Община Мъглиж, Сдружение „Келтско наследство” и Сдружение „Ценности”. Представители на Прабългарската школа за оцеляване „Бага-Тур” ще направят демонстрации на келтски бойни танци.
Мъглиж отново ще стане център на един колкото трагичен, толкова и романтичен прочит на историята, започнат от Константин Иречек, изследван от проф. Богдан Филов и Иван Велков, и възстановен преди 3 години отново в Община Мъглиж – Келтското царство в Тракия и неоткритата, но посочена от Иречек столица Тиле край Тулово, споделя кметът на Мъглиж д-р Душо Гавазов.
За какво му е на Мъглиж келтски събор, задават въпрос немалко хора?! Заради чудната смес от траки, македонци, гърци, римляни, наред със смелостта на древните келти и единствения им страх пред Небето, успяла да премине през цели 23 века и добавила трудолюбието на Славяните, завършена с войнствеността на Прабългарите, за да оцелее като единствената държава в Европа, чието име България остава непроменено и до днес. Не знам дали Иречек е бил прав за келтите по нашите земи?! Знам обаче, че проф. Богдан Филов, едно от най-големите имена в българската археология, е вярвал, че е имало Келтско царство, имало е столица, секли са монети. Вярвал е, че келтите са били част от историята на тези земи. Не съм историк. Лекар съм. И като лекар знам, че най-бързият път до изцерението е да повярваш, че можем да превъзмогнем всяко зло. Затова избрах да повярвам на проф. Филов, на Константин Иречек, защото искам да вярват и хората, които ще дойдат в Мъглиж в събота. Не само от цяла България, но и от Европа. Защото днес имаме нужда да вярваме, че ще преодолеем новите изпитания – с упоритостта на Траките, презрението към смъртта на Келтите, любовта към земята и дома на Славяните и готовността да пазим Родината на Прабългарите. Цял ден с интересни древни приказки, вярвания, с красотата на българската музика и ловкостта и уменията на „Бага-Гур“. Мъглиж Ви кани и Аз, д-р Душо Гавазов и моят екип ще направим всичко, за да се почувствате по-уверени, че заедно ще успеем. Очакваме Ви!, казва още кметът на Мъглиж.
Организаторите се надяват празникът да стане ежегоден и в него да се включат и участници от други държави. Празници на келтите се провеждат в още 20 европейски страни.
NBP.bg