Нова рубрика на Регионалния исторически музей в Стара Загора стартира в NBP.bg
Ширещата се ковид пандемия наруши ритъма на работата на културните институции и ги принуди да работят в променена среда. Въведените рестрикции силно намалиха възможността на любителите на богатото ни културно-историческо наследство да посещават музейните експозиции. Новата ситуация се отрази много тежко и на работата с учащите се. Богатите и разнообразни форми на дейности, като открити уроци в музейните зали, ателиета, демонстрации и др., бяха силно редуцирани. Нашата институция трябваше да намери нови форми за общуване с музейната публика. На сайта и фейсбук страницата на Регионалния исторически музей е представена виртуална разходка в залите на музея и музейните обекти. На екрана на фасадата на музея бяха представени редица презентации по повод важни събития от историята на Стара Загора и региона.
В началото на настоящата година музеят започва нова рубрика – „Музейните експонати – богатство от нашето минало“. РИМ-Стара Загора притежава най-голямата праисторическа колекция в Европа, представяща невероятните културни постижения на древните земеделско-скотовъдни общности, обитавали нашите земи. Много богати колекции от антично стъкло и бронз, ценна нумизматична сбирка, много богат етнографски фонд, важни предмети и документи, разкриващи важни страни от живота на обществото ни от новата и най-новата ни история.
Всяка седмица на сайта на музея и на страниците на в. „Национална бизнес поща“ любителите на археологията и историята на нашия град на над 8000 години, ще могат да се запознаят с интересни артефакти от нашите експозиции и богатите ни фондове.
Първият експонат, който представяме, е най-ранната мраморна антропоморфна фигурка, открита в Европа. Тя се отнася към ранния неолит – края на VII и началото на VI хилядолетие пр. Хр. Открита е в гроб в неолитните пластове на Азмашката селищна могила в Стара Загора.
Изработена е от ситнозърнест мрамор и повърхността й е полирана. Представена е богинята майка, символ на раждането и плодородието и на вечния кръговрат в природата. Горната част на тялото е предадено схематично без да са представени подробности от човешкото лице и тяло. Веждите, носа и устата са загатнати с тънки врязани линии. В тилната част на главата с две дебели врязвания е представена прическа, а ръцете са два конусовидни израстъка, разперени встрани. Долната част на фигурката е с подчертана стеатопигия – подчертаване на седалищните части и бедрата. Половият триъгълник е очертан с врязани линии.
Този шедьовър на неолитната пластика бе включен в голяма международна изложба – „Наследството на Земята от неолита до наши дни“, организирана от музея в град Лион, Франция.
Изложбата бе открита на 2 април 2021 г. и е преминала при голям интерес, както от страна на научния свят, така и сред многобройните посетители на музея. В началото на месец март тази година интересният експонат се завръща в Стара Загора. Любителите на праисторическото изкуство могат отново да го видят в експозицията на музей „Неолитни жилища“.
Петър КАЛЧЕВ, директор на РИМ-Стара Загора
NBP.bg