В РИМ-Стара Загора се съхраняват пафти, изработени с различни техники и с разнообразни изображения, от сребро и примеси на медна основа, позлатени и със седефени плочки
След успешния старт на новата рубрика на Регионалния исторически музей в Стара Загора във в. „Национална бизнес поща“ и сайта nbp.bg – „Музейните експонати – богатство от нашето минало“, ви представяме следващия участник в нея – сребърни невестински пафти.
Припомняме, че РИМ-Стара Загора притежава най-голямата праисторическа колекция в Европа, представяща невероятните културни постижения на древните земеделско-скотовъдни общности, обитавали нашите земи. Много богати колекции от антично стъкло и бронз, ценна нумизматична сбирка, много богат етнографски фонд, важни предмети и документи, разкриващи важни страни от живота на обществото ни от новата и най-новата ни история.
А след анонса за шедьовъра на неолитната пластика – най-ранната мраморна антропоморфна фигурка, открита в Европа, от края на VII и началото на VI хилядолетие пр. Хр. (виж бр. 4), е получена покана той да бъде включен в изложба в Белгия.
Невестинските пафти са неотменна част от традиционната българска женска носия и показват прехода на жената от един социален статус в друг. Те са произведения на възрожденското златарско изкуство и освен че са символи на плодовитост, в дълбоката си същност са силен апотропей срещу злите сили.
В колекцията на Регионален исторически музей-Стара Загора се съхраняват пафти, изработени с различни техники и с разнообразни изображения, от сребро и примеси на медна основа, позлатени и със седефени плочки, палметообразни, кръгли, продълговати.
Настоящият експонат е представлява кръгли ковани сребърни пафти със странична ажурна наставка. Декоративното оформление е с растителни орнаменти от клонки и цветове в гирлянд, разположени около централната фигурална украса. Закопчалката е покрита с елипсовидно пафте с ажурна розета в средата.
Пафтите са от втората половина на ХIХ век и са характерни за Тракийския регион, включително и за Старозагорско. Дарени са на музея в началото на 60-те години на ХХ век.
Информацията е подготвена от доц. д-р Евгения Иванова, завеждащ отдел „Етнография“ в РИМ-Стара Загора