
С гръмки заглавия през миналата седмица медии в България оповестиха, че София и Стара Загора са с най-мръсен въздух в ЕС. Твърденията се базират на доклада CE-Delft, който бе официално публикуван на 21 октомври.
Докладът е възложен от консорциум от НПО с дейност в обществена полза в 10 европейски държави под ръководството на координиращата организация Европейски алианс за обществено здраве (EPHA). Единствен участник от България е Българска асоциация за закрила на пациентите (БАЗП). Именно нейното официално прессъобщение коментира, че: „Относно отчитане замърсяване на атмосферния въздух с ФПЧ и серен диоксид в Област Стара Загора, най-много са в Община Стара Загора, Гълъбово и Гурково. Поради тази причина в новия доклад на CE-Delft, община Стара Загора е на първо място по смъртност в Европа от мръсен въздух – 85% от населението умира от заболявания, причинени от лошия атмосферен въздух. Най-голяма е заболеваемостта от болести на дихателната система, като опасна тенденция е увеличаване заболеваемостта сред децата (острите бронхити и бронхиолити). Основният причинител за замърсяването в Област Стара Загора са ТЕЦ-овете, които замърсяват със серен диоксид (SO2). Страната е единствената от ЕС в топ 20 на държавите с най-високи нива на замърсяване със SO2 (пред нас от Европейските държави са единствено Украйна и Сърбия) „.
Тезите сякаш са копи-пейст отпреди 15 години, когато „Национална бизнес поща“ поведе и спечели битката за изграждане на сероочистващи инсталации
на въглищните електроцентрали в България (на страниците на в. „Национална бизнес поща“, излязоха серия от критични публикации, каквито са уводните – „Не правете старозагорци на маймуни“ и „Затворете полигона, очистете тецовете!“ (2005 г.). Експертните мнения усилват впечатлението, че поръчителите на поредната антибългарска и антистарозагорска акция са останали при ситуацията от XX в., когато действително съществуваше замърсяване със серен диоксид.
Изнесените данни в медии, че Стара Загора е с най-мръсен въздух, не са верни
Първо, защото официалните данни на РИОСВ-Стара Загора, са коренно различни от това, което се твърди. Освен това, имах възможността да се запозная с доклада на Европейския алианс за обществено здраве в оригинал. В него никъде не пише, че Стара Загора е с най-замърсен въздух. Става дума за други показатели, свързани със смъртност и заболеваемост на населението от болести на дихателната система, което няма нищо общо с цитираните от медии гръмки заглавия, коментира за „Национална бизнес поща“ кметът на община Стара Загора Живко Тодоров (виж ТУК>>). Данните през последните няколко години показват, че в община Стара Загора се отчита намаляване на фините прахови частици, няма превишение на нормите на серен диоксид, допълва Тодоров.
Тези факти са категорични и са потвърдени и с официалната позиция на РИОСВ-Стара Загора, която бе публикувана на 23 октомври (виж ТУК>>). В нея се казва, че през последните три години, както и през 2020 г. досега, в Стара Загора е постигнато съответствие с нормите за качество на атмосферния въздух по показател Фини прахови частици под 10 микрона.
Няма нарушение на действащите норми за качество на атмосферния въздух
и по останалите показатели – серен диоксид, азотен диоксид, озон и въглероден оксид.
Данните са от пункта за мониторинг – Автоматична измервателна станция „Зелен клин“, класифициран като градски фонов пункт (разположен в застроената част на Стара Загора) и включен към националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух. В позицията на регионалната инспекция е уточнено още, че постигането на тези резултати е след предприетите мерки и реализирани действия от страна на Община Стара Загора.
Според експерти, докладът CE-Delft е
пореден опит да се демонизира въглищната енергетика
Смятам също, че докладът има пряко отношение към предстоящата „Зелена сделка“ и да се представи така, че едва ли не топлоелектрическите централи са най-големите замърсители. Твърдо искам да кажа, че това не е така. В годините назад сме инвестирали стотици милиони в екология и към настоящия момент отговаряме на абсолютно всички екологични изисквания по отношение и на въглеродния диоксид, и на сероочистващите инсталации, коментира Диян Димитров, член на Съвета на директорите на ТЕЦ „Марица изток 2“ ЕАД, общински съветник в ОбС-Стара Загора (виж ТУК>>).
Дори не е необходимо да се ползват данни от измервателните станции, за да сме наясно, че въздухът в община Стара Загора не е най-мръсният в Европа. Вместо да се гледа и анализира обективно, някой е решил да говори единствено за затваряне на стратегически обекти от националната сигурност. Недвусмислено е, че когато някой си служи с очевидни спекулации и лъжи, явно намеренията му са много по-мръсни от въздуха, казва в своята позиция по темата Николай Диков, председател на Съвета на директорите на „Мини Марица-изток“ ЕАД, общински съветник в ОбС-Стара Загора (виж ТУК>>).
Въглищната енергетика, чието сърце е в Старозагорския регион, не за първи път е атакувана. Настоящият доклад обаче навява мисли, че данните, които са използвани за съставянето му
са базирани на стъкмена информация, набавяна на крак
Например, впечатляващо е отсъствието на община Раднево сред цитираните със замърсен въздух, а в същото време присъства община Гурково. Специалистите обаче са категорични, че там няма апаратура, която да отчита тези показатели…
Да, вярно е, че в днешно време всеки може да каже, да твърди каквото си иска. Но не може с лека ръка да се дават етикети, да се цитират стресиращи цифри, чиито източници са неясни.
И да, вярно е, че „Зелената сделка“ е факт, че рано или късно поставените с нея изисквания ще бъдат постигнати. Но е нужно време, премерени стъпки, с които не само да се гарантират екологичните параметри, но и поминъкът на хората, заети понастоящем в енергийния сектор.
Стара Загора и регионът не са ареал, който ще се примири лесно с обезлюдяването и превръщането им в западащо обиталище
И въпреки огромния натиск на нечие икономическо или политическо лоби, нито ръководствата на местните общините, нито старозагорци, ще го позволим.
„Национална бизнес поща“
Очаквайте още по темата на www.nbp.bg, както и в новия брой на в. „Национална бизнес поща“