Автор: Ивелина Велкова Гугова, 12 „а” клас, Професионална гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм- гр. Панагюрище
Ръководител Мария Куртакова, старши учител по български език и литература в ПГИТМТ- гр.Панагюрище
Може ли светът да съществува без математика? Веднага бих отговорила, но за да не съм голословна, ще ви преведа през етапите на своето импровизирано разследване. Ролята на Шерлок Холмс ми харесва, още повече, че „когато фактите говорят, и боговете мълчат”.
И така, госпожата по литература ни учи, че е много важно, когато пишем есе, да се вглеждаме в думите, които изграждат заглавието. Като последвам това правило, установявам, че заглавният въпрос ме кара най-напред да обърна сериозно внимание на думичката математика. Съзнанието ми започва да възпроизвежда безкрайна редица от числа, знаци за събиране, изваждане, умножение, деление, степенуване, коренуване; рационални и ирационални изрази; квадратни и биквадратни уравнения; теореми на Виет, на Питагор…; линии – прави, начупени, крайни и безкрайни; триъгълници – еднакви, подобни, правоъгълни, с остри и тъпи ъгли…; четириъгълници,… многоъгълници; пирамиди; кръгове и окръжности… Уморихте ли се да следвате мисълта ми? Спирам с изрежданията и обобщавам: това е тя математиката – една безкрайна поредица от знаци и тайни. Да, именно тайни, тайни, които плашат учениците, но и ги предизвикват със стремеж към разкриването им. Предизвикват ли казах? Едно на нула за математиката! Предизвикателството е първата крачка към човешкия напредък. Щом напредъкът не може без предизвикателство, значи и светът не може без математика.
Убедих се, че госпожата по литература дава добри съвети за писане на есе. Първият ми аргумент се породи, като насочих вниманието си върху понятието математика. Продължавам да следвам съветите, а и вие с мене, за да видим какво ще се получи. Думичката математика се свързва с думичката свят. Да видим какво пише в тълковния речник за тях: „математика” – точна наука, изучаваща количествените отношения, величините и пространствените форми; „свят” – съвкупността от материалната действителност; вселена / разг. съвкупност от хора.
Ех, как ми харесва да се правя на Шерлок Холмс. Да поразсъждаваме. Започваме от простото към сложното. Разговорното тълкуване на думата свят като съвкупност от хора, създава връзка с определението за математиката като наука, изучаваща количествените отношения. Представете си човешки отношения без количествени! Аз не мога. Мама ме праща на магазина със заръка да купя например два хляба, килограм сирене, 500 грама кашкавал и т.н. Изпълнявам задачата, защото познавам мерните единици за количество, зная да броя, а и мога да пресметна дали парите, които ми е дала, ще ми стигнат или не. Продавачката също знае всички тези неща. Кантарът помага в определяне на теглото, но и той е инструмент, създаден чрез познаване на количествените зависимости. Посоченият пример е съвсем обикновен, един миг от нашето ежедневие, в което си служим с математиката, без да осъзнаваме нейната роля и значимост.
Кои номера отсъстват? Колко ученици са в класната стая? Колко са паралелките в училище. Ние сме ученици в 12. клас. В кабинета има 26 компютъра. Ще ви трябват две тетрадки по математика. Задача 5. и 6. за домашна работа. Успехът за първия срок на 12 а клас – 4. 89. Днес е 20 февруари 2024 година… Как да изразим тези количествени показатели без математика, без науката, която е създала, осмислила, систематизирала и затова улеснила използването на знаците в услуга на човечеството?
Светът като „съвкупност от материалната действителност” е немислим без „величините и пространствените форми”, изучавани от математиката. Компютърът, без който не можем, е с правоъгълна форма – удачна е да се задържа на повърхността, да побере всички части, без които машината не би могла да се задвижи, да им предостави възможност за проветряване, охлаждане и т.н. Удачна е и квадратната форма, но тя пък би заела по-голямо пространство например. Замисляли ли сме се, че формата, все едно правоъгълна, квадратна, кръгла, овална или каквато и да била, се създава въз основа на чертеж, предмет на изучаване от математиката? Отваряме скоба, за да напомним, че скоростта на автомобили, влакове, самолети, ракети зависи от формата, а всяка гънчица от тази форма е създадена най-напред чрез чертеж. И само за скоростта ли става въпрос? От формата зависи дори дали едно тяло ще се задвижи или не.
Компютърът обаче ни е любим не заради формата. Харесваме го, защото извършва вместо нас сложни цифрови действия, забавлява ни с игри, помага ни да общуваме, понякога и вместо нас пише домашни. Как става това? В Уикипедията четем: „Компютърът е устройство, което може да бъде програмирано да извършва набор от аритметични или логически операции”. Спираме с цитирането. Това ни е достатъчно. Всеизвестно е, че аритметиката е дял от науката математика. Информацията в компютъра, кодирана чрез безкрайна система от нули и единици, е пак дело на математиката. Днешният свят е немислим без компютри, значи и без математика.
Пропуснах ли нещо? Със сигурност. Толкова много и разнообразни са приложенията на математиката в съществуването на човека. Домът, в който живеем, е проектиран, чрез математически действия, чрез прилагане на формули и чертежи. Всяка форма в този дом – мебел, телевизор, бойлер, машина за кафе, готварска печка… е математическо решение. Природните форми, изумяващи ни с причудливостта и красотата си, се проектират чрез математически модели и навлизат в ежедневието ни за радост на очите и в служба на човечеството. Познаваме планетите и звездите, защото имаме мощни телескопи; гледаме телевизия и слушаме радио, защото имаме сателити; пътуваме по света, защото имаме превозни средства; общуваме с другите, защото имаме комуникации, живеем удобно, защото някой е залягал над математиката, усвоявал е нейните тайни и ги е прилагал.
Ако великият герой на Артър Конан Дойл днес беше жив, чрез методите на индукцията и дедукцията щеше да ни убеди, че светът не може без математика. Аз не съм Шерлок Холмс, но мисля, че бях убедителна в тезата си, че светът не може без математика.
Дори само за да се научи да си служи с цифрите, за да не бъде лъган в магазина, светът не може без математика.