6 кв. м изкъртени жълти павета в района на пл. „Независимост“ и бул. „Цар Освободител“ в София, както и изкъртени и счупени тротоарни плочи и бордюри. Изваден пътен знак, липсващ капак на отводнителни шахти, липсващи облицовъчни плочи от подлеза на Президентството, както и решетка от английския двор на институцията. Две от вратите на сградата на Народното събрание със счупени стъкла. Това установиха при оглед след протестите в 56-ия ден (2 септември) служители на Столичния инспекторат и на Регионалния исторически музей в София.
Още в разгара на протеста от 56-ия ден сред голяма част от хората, следящи процесите, избухна взрив на негодувание, че се посяга на един от символите на София, съхранил се повече от век. От другата страна застанаха застъпниците на тезата, че акцентирането и вълненията върху посегателството над жълтите павета съответстват на безобразията на управляващите и са поредна възможност за тях да очернят протеста и да отклонят вниманието от исканията на гражданите.
Всеки има своята истина, всяко мнение е ценно и всеки има право да го изразява. Именно това стои в основната на демокрацията. Но дали демокрацията, по-добрият живот, все още недостигната мечта за българите вече три десетилетия, могат да се градят с изкъртени павета, някои от които изчегъртани с националния трибагреник?! И не става дума само за това, че се оскверняват културни и национални ценности, пример, за което имахме и при скорошните чествания на Шипка. Не може да оставаме равнодушни към варварщината и безнравствеността. Още повече, когато протестът търси справедливост и настоява за почтеност и повече морал в политиката. Да, пораженията от нашия протест може да се „нищожни“ (слава Богу), в сравнение с тези от протестите в САЩ и други европейски държави. Но нека се сравняваме с другите само с най-добрите им постижения. И, да, вярно е, че на война всички средства са позволени, но нека си припомним и думите на гения на античността Аристотел: „Не е достатъчно да се спечели войната. По-важно е да се организира мирът“.
В новия брой на дигиталния вестник „Национална бизнес поща“ своята позиция за политическата ситуация, за протестния маратон и събитията от 56-я ден споделя Живко Тодоров, кмет на община Стара Загора и член на Изпълнителната комисия на ПП ГЕРБ. „Трябва да има повече разум и когато се правят реформи и всичко останало в държавата, да се прави на първо място с разум, а не с викове, не с емоции, не с изкъртени павета… „, категоричен е Тодоров. „Има натрупано напрежение сред една част от обществото във връзка с управлението на страната. И вероятно има причини за това. Да, има много неща, които трябва да бъдат подобрени, свързани със законодателството, с децентрализацията, с отношенията в политиката. Има възможност това да се случи. Но не приемам начинът, по който се прави – с тази ясна, ярка конфронтация, отрицание, негативизъм. Това води до разбиване на отношенията не само в политиката, но и в обществото. Емоциите обикновено водят до лош край“, казва още Живко Тодоров. Още по темата, както и други актуални новини за община Стара Загора – виж ТУК>>
NBP.bg