Каузата „Спаси цвете, подари живот“ на младоженците Мариана и Радослав Бакалови от Стара Загора осигури на 15 август 590 лв. в помощ на дете, болно от церебрална парализа. Със съпруга ми искахме сватбата ни да носи духа на българското, но в същото време да бъде и съвременна, разказва Мариана. Заедно сме от 2010 г., имаме син, казва се Крум. И двамата работим за чуждестранни компании. През свободното си време
обичаме да пътуваме, да играем с малкия или да ходим за риба
През август м. г. кръстихме сина ни, тогава получих много цветя, аранжирани в страхотни букети. Два дни по-късно всички те загубиха красотата си, увехнаха и накрая изсъхнаха… Един ден моя приятелка сподели, че има нужда от 1000 лв. за животоспасяваща операция. Тогава, както се казва, „обърнах цветята в пари“. Оказа се, че стойността на цветята, които се подаряват на една сватба, може да спаси живот. Така се роди каузата „Спаси цвете, подари живот“.
Младоженците обявили за нея в поканите към гостите си
поставили кутия на видимо място по време на гражданския брак и в ресторанта след ритуала. Като резултат събрали 590 лв. Те вече са преведени по сметката на Кристиян Панайотов, който е с диагноза „детска церебрална парализа – смесена форма – екстрапирамидна и диплегия спастика“. Който желае също да помогне на детето, може да изпрати SМS с текст DMS KRISI 17 777. Сумата, която трябва да се досъбере за неговото лечение, е 5000 лв. Повече информация за кампанията може да се намери на сайта : https://dmsbg.com/4591/da-pomognem-na-kristian-panayotov/.
Като естествено продължение на идеята, младите хора от Стара Загора
решили и украсата на сватбата им да не бъде от рязани цветя
а от саксийни, които след тържеството да продължат да живеят. Единствената суета, която си позволих, беше булчинският букет, признава Мариана.
Тя разказва още, че съпругът й обича и милее за всичко родно и
избрал връх Шипка, за да й предложи брак
Затова и подаръците за гостите им на празника също са били свързани с този свещен за нашата история връх. Искахме да припомним на нашите гости подвига на нашите сънародници чрез думите на Иван Вазов, казва Мариана. Поканите пък били направени с мотиви от традиционна българска черга и прихванати с канап и дървено копче.
Роклята на младоженката също е свързана с родните традиции. Булчинската рокля е инвестиция за един ден. Споменът е за цял живот, но след сватбата тя остава парче плат. Исках да й придам стойност, различна от парична,
такава, която може да предам на снаха или дъщеря
Какво по-хубаво от традицията, българското, което се предава от поколение на поколение, споделя младата г-жа Бакалова. Крайният резултат е рокля, която обединява в себе си типичната българска бродерия и колан с пафти, с дълъг шлейф и естествена коприна. Пафтите са ръчна изработка, дело на български майстор, реплика на експонат от Чипровското съкровище.
В заключение сем. Бакалови споделят, че дават публичност на своята сватба само и единствено с цел идеята и каузата им да запали и други млади хора.
НБП, Дима ТОНЕВА