Десетокласникът е част от екип, разработил мултимедийно приложение, свързано с историята на България, което печели отличия



Млади математически таланти издигнаха България в очите на цял свят. Един от тях е Радослав Балкански – ученик в ППМГ „Гео Милев“ в Стара Загора. Той е едно „златните“ ни деца, които представиха България на състезания в Южна Корея и Малайзия. В интервю за NBP.bg Радо споделя за предизвикателствата на световните математически игри, за вълнението от пътуването до азиатските страни и чувството да се окичиш с медали.
Преди дни той стана носител на още една престижна награда. Десетокласникът на математическата гимназия спечели стипендия на Round Table 5 Varna -„Георги Пейчинов“ за успехи в областта на математиката!
– Радо, преди известно време ти участва в световните математически игри в Сеул и имаше шанса да отпътуваш за Малайзия, където също участва в състезание. Как се пребори за възможността да представяш България на толкова високо ниво?
– Занимавам се с математика още от първи клас и оттогава участвам на различни състезания. През 2020 година за първи път бях на квалификациите на двете азиатски олимпиади – WMI и AIMO, но поради пандемията от Ковид-19, финалите и на двете състезания се проведоха онлайн. Следващите години отново участвах и пак достигах до финали, но те също се проведоха в онлайн формат. Тази година, обаче, след като се проведоха квалификациите в края на април, организаторите съобщиха, че съм получил квота и за двете състезания, чиито финали ще се проведат съответно в Сеул, Южна Корея и Куала Лумпур, Малайзия. За мен беше голяма чест и радост, че имах възможността да представям България на състезания от такъв ранг.
– На състезанието в Малайзия ти спечели 2 златни медала. В Сеул също си се представил изключително достойно, завоювайки сребърен и бронзов медал. Каква беше конкуренцията и какво е чувството да се бориш за медал?
– Участвам редовно на двете олимпиади и никога не пропускам да се поздравя с медал. През годините съм спечелил 1 сребърен и 2 бронзови медали на WMI и 2 сребърни и 1 златен медал от AIMO. Тази година от Азия се завърнах с общо 4 медала – 1 златен, 2 сребърни и 1 бронзов медал от съответно общо 4-те дисциплини, в които се състезавах. Естествено конкуренцията е огромна, имаше състезатели от над 17 страни от цяла Азия, а на състезанието AIMO в Малайзия, имаше представители дори и от Бразилия. Тогава и напрежението играе огромна роля в представянето ти, както заради малкото време, с което разполагаме, така и заради нивото на сложност на задачите. А когато разбереш, че си оценен с толкова добър резултат и си награден с медал, осъзнаваш, че всички усилия и подготовка са си стрували.
– До колкото знаем, ти си изработил проект, който има за цел да докаже общото между българския символ – розата и математиката. Ще ни разкажеш ли малко повече за този проект?
– По време на състезанието в Южна Корея, участниците имаха възможността да участват и на второ състезание – MMCC (Mini Math Creative Competition). Там състезателите трябваше да представят проект под формата на презентация и видео, свързан с математиката и нейната връзка с нещата от всекидневния живот. Моят проект беше на тема „Математиката в природата и роза Дамасцена“. Избрах тази тема, защото роза Дамасцена е един от най-разпознаваемите символи на нашата страна и освен да представя математика, като средство, с което е изградена цялата природа, имах възможността да представя България и нейните богатства. В проекта бяха заложени различни математически термини и теории като златното сечение, диофантови уравнения и други. С този проект, който осъществих с подкрепата на родителите ми, моето училище и приятели, успях да се наредя на почетното трето място сред над 100 проекта, разработени от участници от целия свят.
– Освен вълнението от самото състезание, ще ни споделиш ли и за емоциите около пътуването и посещението на Южна Корея и Малайзия?
– Аз съм човек, който изключително много обича да пътува и тази възможност да опозная две съвсем различни култури беше просто неописуема. Пътуването и престоя там бяха изключително вълнуващи. За първи път имам възможността да посетя толкова далечни страни. Първото нещо, което се усети много ярко, бе разликата в часовото време, която определено оказа своето влияние по време на състезанията. Освен това, самият престой там беше изпълнен с незабравими емоции и моменти. Имахме възможността да се докоснем до част от най-големите и отличителни символи на Малайзия и Южна Корея. Успяхме да посетим едни от най-високите сгради в света, да опитаме от националите кухни, които са наистина много различни, както и да разберем малко повече за живота и бита на местните хора. Също така имахме шанса да се докоснем и до културата и на други чуждестранни участници от Тайван, Китай, Тайланд, Индия, Индонезия и други. Успяхме да изградим нови приятелства, като по време на престоя ни в Куала Лумпур, опознахме бразилската култура и направихме добри приятелства с техните представители.
– Какво ти направи впечатление в тези държави? Какво би взел от техните култури и има ли нещо, което би дал от нашата?
– Едно от нещата, които ми направи много силно впечатление, както в Южна Корея, така и в Малайзия, беше отношението на хората един към друг. Това, с което се отличават азиатците от другите народи, е толерантността и респектът, който имат към околните, както и строгостта на законите, които са въведени там. Това бих казал, че липсва тук и бих се радвал, ако поне малко почерпим от техния пример.

– С твоите успехи е очаквано да продължиш да се занимаваш с математика. Какво обаче искаш да правиш в бъдеще и какви са твоите мечти – лични и професионални?
– Математиката е наука, която стои в основата на всичко. Във всички точни науки тя играе основна роля. Освен с математика, също се занимавам с други природни науки – химия и физика. Друг голям интерес ми е и информатиката и програмирането. Като ученик в специалност „Софтуерни и хардуерни науки“ на ППМГ „Гео Милев“ в Стара Загора, участвам и на различни състезания по информатика. През годината аз и екип от два души разработихме проект – мултимедийно приложение, свързано с историята на България. С това приложение участвахме на 23 ученическа сесия на УчИМИ (Ученически институт по математика и информатика), провела се в Боровец. На нея, в надпревара с участници от цяла България, успяхме да спечелим специална награда и грамота за много добро представяне. Също така със същия проект бяхме одобрени и за националния кръг на олимпиадата по информационни технологии, провела се в Шумен. Там се класирах в Топ 10 в България. Това би изиграло огромна роля в бъдещото ми развитие, засега смятам, че това е правилният път за мен. Всичко това изисква постоянство и непрекъснато развитие, защото в днешно време, в тази конкурентна среда е много трудно да успееш. Но аз смятам, че бъдещето е в технологиите и не трябва да подценяваме тяхното значение във всекидневния живот.
Ще продължавам да се занимавам с математика и информатика, като винаги ще имам за основна цел да представя България на престижни международни форуми.
NBP.bg, Йоана ПОПОВА