Авторски екип от Клуб „Млад журналист“ при Център за подкрепа за личностно развитие-Стара Загора с ръководител Розалина Карамалакова:
Деница ТОНЕВА и Мариела ДИМИТРОВА
ПРАЗНИЧНА ПОЩА
https://www.nbp.bg/nbp/wp-content/uploads/2022/02/PRAZNICHNA-POSHTA-1.pdf
– Анна-Мария, Мелиса, с какви въпроси се обръщат към вас младите хора?
– Въпросите, които получаваме, са най-вече от нашите приятели и съученици. Има и хора, които ни пишат чрез пощата, но те са по-малко.
Най-много въпроси са свързани с онлайн обучението – дали когато се върнем в клас ще има стрес покрай изпитванията и трябва ли да се притесняваме, ако не сме успели да усвоим добре материала. Също така имаше и запитвания за нашите инициативи. Имаше въпроси и за включване в проектите ни и как ще се случат нещата.
– Получавате ли оплаквания и какви са те?
– Най-много оплаквания, както вече казахме, имаше за онлайн обучението, свързани понякога и с начина на преподаване. Ние се опитваме да помагаме и винаги ще сме отворени за въпроси.
– Как работите с обществения посредник на Община Стара Загора, какви са общите ви проекти?
– С г-жа Надежда Чакърова съгласуваме абсолютно всичко, което правим. Най-много ни помогна в инициативата за Коледния базар, който организирахме. Това беше и един от най-големите ни проекти досега, който предизвика голям интерес и бе изключително успешна инициатива. Тя бе свързана с подкрепа за Диди, пострадала при тежък пътен инцидент в Стара Загора.
Голяма подкрепа от много училища получи и нашият т. нар. коледен календар за четвъртокласници, който ги насърчаваше да правят добрини през целия месец декември. Смятаме, че този проект допадна много на децата. Получихме снимки от учителите им как се забавляват и как наистина са харесали тази инициатива.
– Какви идеите имате за бъдещи проекти?
– В момента работим по любопитен проект, а именно фотографски конкурс, посветен на Националния празник – 3 март. Друга интересна инициатива е свързана с Деня за борба срещу синдрома на родителското отчуждение. Ще правим сапунени балони, като издухването на мехурчетата е символ на подкрепа към децата, изгубили емоционална връзка с родителите си. Целта ни тази идея да бъде възприета от повече училища в града, досега е правена в ГПЧЕ „Ромен Ролан“.
Също така разработваме карта с 42 места в Стара Загора, които са красиви и безопасни за снимки. Смятаме, че тази инициатива ще е много интересна за всички млади хора.
– Натоварваща ли е работата ви?
– Не смятаме че е натоварваща, даже напротив, приятна е. Най-стресиращо беше, когато организирахме коледния базар. Имаше доста неща за правене, много въпроси. Последните дни даже се налагаше да седим до много късно в училище, за да опаковаме подаръци и да слагаме цени, но резултатът със сигурност ни удовлетвори.
– В конкурса за Млад омбудсман бяхте избрани с болшинство, защо мислите, че ви гласуваха доверие?
– На нас самите всички други кандидати и техните идеи много ни харесаха. Смятаме, че привлякохме вниманието на журито най-вече с идеята ни да има омбудсмани не само на градско ниво, но и във всяко училище. Надяваме се със съдействието на другите училища да разработим този проект през тази година.
Сред нашите приоритети е да организираме повече инициативи, в които младите хора да се включат, да се чувстват по-активни в града, да се вижда тяхното участие. А пък ние изразяваме нашата благодарност за тяхното участие, като им връчваме грамоти, медали.
– Вашите приятели как реагираха, когато бяхте избрани?
– Ние не бяхме казали на много хора и когато стана ясно, че сме избрани за млади омбудсмани, те бяха приятно изненадани, зарадваха се. Всички ни помагат. Дори в момента подготвяме сайт на младите омбудсмани, който също се изработва от наши приятели. Получаваме и изключителна подкрепа от учителите и семействата ни.
Подкрепата е голяма и това много ни радва. Дава ни увереност, че ще постигнем целите си и ще имаме успешен мандат.
– В навечерието на 3 март какво подготвяте за празника?
– Вече споменахме за конкурса за фотография. Получихме снимките на участниците – ученици от 8 до 12 клас. До 3 март снимките ще бъдат публикувани в нашата страница във Фейсбук. Там може да се гласува за най-хубавата снимка, а победителят ще получи награда. Всъщност целта е да развием креативността на младите с мисъл за националния празник като снимат красиви места или правят фотографски проекти, които за тях символизират най-силно 3 март.
– Сред вашите познати и приятели има ли изявени родолюбци?
– Да, със сигурност. Имаме съученици, които са изключително привързани към България и искат да се развиват в нея, имат и идеи, с които могат да помогнат на родината. Отдадени са да научават колкото се може повече за нашата история. И имат планове в бъдеще да останат и да се опитат да помогнат за развитието на страната ни.
През последните години има тенденция повечето млади хора да продължават обучението си в чужбина. Но ни става много хубаво, когато чуем, че много от тях вече мислят да останат в България.
– Ако вие самите участвате в патриотичния фотоконкурс, какво бихте показали за 3 март?
Анна-Мария: Може би бих снимала красив пейзаж, типично български. Най-често се замислям колко красива е страната, в която живея, като видя красива гледка. Оценявам, колко е хубаво мястото ни. И със сигурност бих избрала Стара Загора за снимка на този красив пейзаж. Той е един от най-красивите градове в България. Фактът, че когато вървя виждам правите улици напред, ми носи спокойствие. Близките, приятелите, всичко ме свързва с този град. Той е родното ми място.
Мелиса: Бих снимала Шипка или мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“. Да бъдеш там на 3 март е още по-вълнуващо, благодарни сме и оценяваме жертвата на нашите деди.
Авторски екип от Клуб „Млад журналист“ при Център за подкрепа за личностно развитие-Стара Загора с ръководител Розалина Карамалакова:
Деница ТОНЕВА и Мариела ДИМИТРОВА