На 1 ноември от 17.30 ч. в Музея на религиите в Стара Загора ще бъде открита уникална изложба за дейността му
На 20 октомври в сградата на Община Гълъбово бе открита изложба в чест на 150-годишнината от рождението на Видински митрополит Неофит (р. Никола Митев Караабов). С нея бе почетена паметта на една от най-ярките личности в историята на Българската православна църква. Изключително ми е приятно да ви приветствам и да изкажа благодарност към г-жа Виктория Караабова-Стоянова, родственица на митрополита, която е основен инициатор, и най вече на уважавания и многообичан митрополит Киприан, за това, че подкрепи изложбата и с неговото съдействие ние сме свидетели на нея, заяви кметът на Гълъбово Николай Тонев, който официално откри събитието. Надявам се всички, които участвахте в организирането на изложбата, разбрахте, че тя стана много леко. Явно има Божия намеса, когато нещата се одобряват от всички и нямат протоколен характер, а се правят от сърце, допълни той. Надявам се изложбата да е начало на нещо, което ще възроди още повече делото на Неофит Видински, така че ние, гълъбовци, като негови съграждани да имаме по-голямо самочувствие за в бъдеще, каза още Николай Тонев. На откриването присъстваха още Светлана Кръстева, началник на Държавен архив Видин, отец иконом Йордан Василев, изследовател и автор на две книги за Неофит Видински, Галинтин Караславов, началник на Държавен архив – Стара Загора, зам.-кметовете на Гълъбово Димитър Василев и Пламен Бараков, председателят на Общинския съвет Светла Боянчева, духовници, много граждани и наследници от рода Караабови.
Изложбата е инициирана от Видинска света митрополия, със съдействието на Държавен архив Видин и Централен държавен архив. В родния край на този колос на вярата, надеждата, любовта и правдата, изложбата се реализира съвместно от Община Гълъбово, Старозагорска света митрополия, Видинска света митрополия, Регионален исторически музей-Стара Загора, Държавен архивСтара Загора.
Експозицията бе представена от Светлана Кръстева. „За правда и човечност“ е подготвена през 2017 г. и акцентира върху ролята на Видински митрополит Неофит за спасяването на българските евреи, но в нея са включени много негови документи, свързани със служебната му пастирска дейност, както и с голямата му дарителска дейност. В нея са представени снимки от Централен държавен архив, протоколи, писма от времето, в което Дядо Неофит е наместник-председател на Светия Синод и в периода 1940-1943 г. остро реагира на репресивните мерки към българските евреи. Показани са и документи от 50-те и 60-те години на миналия век от служението на Видински митрополит Неофит, от времето на честване на неговата 100-годишнина през 1968 г. Изложбата завършва със знака на благодарност от видинските евреи, които са се изселили и вече живеят в Израел, но са спасени от българския народ след острата реакция на Светия синод, воглаве с наместник-председателя митрополит Неофит. Паметният знак е открит в центъра на Видин през 1998 г. В изложбата също така присъстват документи, предоставени от Йордан Василев, църковния изследовател Борис Цацов, има отделни снимки на архивите в Смолян, Монтана.
Държавен архив Стара Загора също участва в изложбата. Галинтин Караславов, началник на Държавен архив Стара Загора, сподели за НБП, че са изложени оригинали от старозагорските митрополити Павел и Климент, които кореспондират с Митрополит Неофит в качеството му на наместник-председател на Светия синод. Става въпрос за опита за откриване на християнски институт в с.Християново. Митрополит Павел прави такива усилия през 1933 г., и се обръща за съдействие за издействане на средства. Има цяла преписка по темата, както и един много интересен отчет, който е на митрополит Климент, за състоянието на Старозагорската епархия – какво се е случило, колко църкви са направени, какви служби са извършени, венчавки, кръщенки, много хубав и обемен документ, обясни Галинтин Караславов.
В словото си за Неофит Видински отец Йордан Василев нарече събитието паметно и го определи като църковно-обществено просветно тържество, посветено на един забележителен архиерей на Българската православна църква. Той сподели, че е изследовател на Неофит Видински повече от 30 години и че самият той през далечната 1967 г. е подстриган от него. Старозагорската епархия е честита, каза отец Йордан Василев. Някога в църковните среди се говореше за Троянска династия, в добрия смисъл на думата, приятния, тъй като мнозина митрополити бяха от Троян, Орешарско. Сега една от най-младите епархии – Старозагорската, заема първенствуващо място по брой на архиереи в БПЦ, заяви той. А от учредяването на Българската екзархия до наши дни в този ред на архиереи в Старозагорската епархия стои старейшината на архиереите Неофит Видински.
След официалното откриване на изложбата присъстващите от рода Караабови си направиха обща снимка за спомен.
Експозицията включва 15 табла с 53 документа и 61 фотографии, които проследяват основни събития от живота на дядо Неофит. На 1 ноември, по случай Деня на народните будители, тя ще бъде експонирана в Стара Загора в сградата на Музея на религиите.
Митрополит Неофит Видински е оставил незаличими следи в живота, устройството и развитието на Българската православна църква. Роден е със светското име Никола Митев Караабов в село Кум Дуванджий (днес град Гълъбово, Старозагорско). В църковното си поприще служи 63 години като архиерей, 57 години като Видински митрополит и почти 15 години като наместник-председател на Св. синод. През юни 2017 г. посмъртно Видинският митрополит Неофит бе отличен с почетния знак на ОЕБ „Шалом“. А през 2018 г. организацията на евреите направи предложение пред мемориала Яд ва-Шем за присъждане на Видинския митрополит Неофит на званието „Праведник на света“.
НБП, Дима ТОНЕВА
Иска се всеобща просвета
България има нужда от честни и просветени хора, казва още отец иконом Йордан ВАСИЛЕВ
Митрополит Неофит Видински е рядко име в новата история на Българската православна църква и неговият лъчезарен образ във всички направления – в църковното богослужение, социалното, просветното дело на Църквата и клир-обществото, напълно покрива понятието и образа на народен будител. Той има между двете световни войни участия в инициативи, строго църковни, както и в обществения живот, в организирането на социалното дело, тъй като църквата е преди всичко социална институция, не само богослужебна. Той създава детски летовища, детски дом, отделя средства за възпитание и прехрана на бедни деца, старци и т.н., което е преди всичко роля на Църквата. Още тогава е прозрял, че молитвеникът и требникът не са достатъчни за един духовник.
Много важно е и днес да има народни будители, не само в обществения ни живот, просветния, но и в църковния ни живот. Съвременните будители, днешните духовни будители са онези, които живеят съобразно евангелските поверия „Възлюби ближния като себе си“ и „В евангелската любов е спасението“, както и други библейски евангелски напътствия. Тези, които лишават себе си, за да може духовно да просветят своите съвременници. Има и такива писатели, свещеници, също и архиереи. Но, за съжаление, са много малко, тъй като самият живот, самото възпитание, е пропито от жажда за материализъм и временни блага. Казано е: първо потърсете духовното, материалното само ще дойде.
България има нужда днес преди всичко от честни и просветени хора. И от духовна просвета, тъй като и самата вяра, както казва Антим Първи – първият български екзарх, вяра без просвета е суеверие. Иска се всеобща просвета, още от детските градини, до студентската скамейка, както Митрополит Неофит е постигнал в изучаването на религията, на отечествената вяра, в училищата.
НБП
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Митрополит Неофит в защита на българските евреи
Митрополит Неофит събужда желанието у хората да даряват
Митрополит Неофит Видински оставя незаличими следи
Почитаме 150-годишнината на митрополит Неофит Видински
150-годишнината на митрополит Неофит Видински честват с изложба в родния му град Гълъбово
Дължим висока почит на дядо Неофит и в родния му край
Свещеноиконом Йордан ВАСИЛЕВ: Митрополит Неофит има водеща роля в спасяването на българските евреи