Предлага „Шалом“ във връзка със 150-годишнината от рождението му
На 17 юли се навършват 150 години от рождението на Митрополит Неофит Видински – една от най-ярките личности в историята на Българската православна църква, оставил незаличими следи в живота, устройството и развитието на Българската православна църква. Малко известен факт е, че той е роден със светското име Никола Митев Караабов в село с. Кум-Дуванджий (днес град Гълъбово, Старозагорско). В църковното си поприще служи 63 години като архиерей, 57 години като Видински митрополит и почти 15 години като наместник-председател на Св. Синод. Първоначално и класно образование получава в родното си село.
Завършвайки втори клас, през 1884 г. е назначен за писар при селската община, като същевременно е и певец при местната църква.С помощта на управляващия тогава Старозагорска епархия, архимандрит Максим (по-късно Пловдивски митрополит), свещеник Никола Караабов заминава за Цариград, където е приет в Цариградската духовна семинария. Препоръчан от новоизбрания Старозагорски митрополит Методий, заминава за Русия, за да продължи обучението си в Петербургската духовна семинария. След завършване курса на семинарията, през 1896 г. е приет за студент в Петербургската духовна академия, която завършва с отличие. На 15 февруари 1905 г. Никола Караабов приема монашество с името Неофит, а на 28 март същата година по решение на Св. Синод е удостоен с архимандритско достойнство. На 1 май 1905 г. е назначен за протосингел на Св. Синод, която длъжност изпълнява до 1 август 1906 г., а от същата дата е ректор на Софийската духовна семинария, какъвто остава до 1912 г.
След Балканската война през 1913 г. епископ Неофит се завръща заедно с Екзарх Йосиф в София, където поема редактирането на „Църковен вестник“. На 12 октомври 1914 г. е избран за Видински митрополит. През време на своето служение като епархийски архиерей дядо Неофит е изключително приветлив и внимателен към всички архипастир. Той е автор на множество сборници с проповеди и духовно-нравствена поучителна литература. От 1921 до 1971 г. е постоянен член на Св. Синод, а от 1930 до 1945 г. е и негов наместник-председател. Предава Богу дух на 26 февруари 1971 г. във Видин, достигайки библейската възраст от 103 години.
По повод на 150-ата годишнина от рождението му в Държавен архив Монтана бе открита изложба „За правда и човечност“, с документи за неговото дело, с акцент върху приноса му за спасяването на българските евреи през Втората световна война. 15 табла с 52 документа и 61 фотографии проследяват основни събития от живота на дядо Неофит. Сред тях са редица интересни документи, например протоколите на Св.Синод по еврейските въпроси, писмата му до министър-председателя Богдан Филов за защита на евреите, възраженията му против преследванията и ограниченията, налагани на българските евреи и редица други.
НБП, Дима ТОНЕВА
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Митрополит Неофит Видински напълно покрива образа на народен будител
Митрополит Неофит в защита на българските евреи
Митрополит Неофит събужда желанието у хората да даряват
Митрополит Неофит Видински оставя незаличими следи
Почитаме 150-годишнината на митрополит Неофит Видински
150-годишнината на митрополит Неофит Видински честват с изложба в родния му град Гълъбово
Дължим висока почит на дядо Неофит и в родния му край
Свещеноиконом Йордан ВАСИЛЕВ: Митрополит Неофит има водеща роля в спасяването на българските евреи