По-ниските резултати ще се отразят на обема на износа
Ще изпратим тежка година, особено в Източна България, където водозапасността беше много ниска. Нормално е при такива агрометеорологични условия да отчетем ниски добиви, особено в този район на страната. В Северозападна и Западна България положението не е такова. Това заяви днес министър Десислава Танева в Стара Загора. Тя бе гост на откриването на академичната година в Тракийския университет.
Приключваме жътвата на пшеницата с добив малко над 4.6 млн. тона. Разбира се, това е напълно достатъчно за зърнения баланс, за вътрешното потребление, за изхранване на населението и за фураж. Разликата от обичайните добиви през последните 4-5 години, когато добивът беше от 5.8 до 6 млн. тона, означава по-малък обем за износ. И към момента темпа на износ го показва, тъй като той е значително по-малък от нивата през миналата година, поясни министър Танева.
Тя допълни още, че в момента тече жътвата на пролетниците – слънчоглед и царевица, където също се очакват намалени добиви. Жътвата не е към края си, за да кажа точен резултат. Добивите категорично ще осигурят фуражния баланс и този, който е за изхранване, но ще има отново разлики в по-ниските нива на износ. Жътвата е по-напреднала при слънчогледа, с нейните темпове расте и средният добив. Ще се радвам, ако намалението е около 20-25%, като отново се отчитат по-добри добиви в Западна България, каза още земеделският министър.
Тази година независимо от сушата, взехме мерки, свързани и с пандемията. Първата от тях касае всички производители, включително и тези, които са най-пострадали – в сектор растениевъдство, зърнено-житни култури, с ниски добиви. Увеличени са бюджетите на пакетите за директни плащания – 70 млн. евро от бюджет 2021 г. ще бъдат прехвърлени към директни плащания 2020, които ще започнат след 16 октомври. Това означава около 9% по-високи директни плащания. При обвързаната подкрепа, с обхват животновъдство и плодове и зеленчуци, ще има около 13% повече директни плащания, поясни Десислава Танева.
Втората мярка е по отношение на пропадналите площи, като държавната помощ е нотифицирана за 100% пропаднали площи. Тук предвиждаме още през октомври месец да приключим с изплащането на обезщетението, за да могат стопаните да ползват финансовите ресурси.
Трето, което се направи, са няколко решения на ДФ „Земеделие“ за облекчаване на земеделските стопани в тази кризисна ситуация. Първото от тях е за осигуряване на сеитбата за следващата стопанска година. Увеличихме значително размера на кредитирането на семена и минерални торове и ставката на декар. Надяваме се това също да помогне на стопаните. Знаете и за мерките Ковид-1, Ковид-2 и Ковид-3. В момента тече приема на документи и към днешна дата близо 30 000 земеделски стопани от сектор растениевъдство и животновъдство са подали заявление за кандидатстване. Мярката Ковид-3 е за преработвателни предприятия на първична земеделска продукция и примът на документи за нея предстои през месец ноември. Уточнявам, че тя ще бъде на проектен принцип, а не както досега – чрез преки плащания, обясни министър Танева.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА