– Г-жо Желязкова, отминаха празничните 24 май и 1 юни. Какво още Ви се иска да дадете на вашите възпитаници и на българското образование?
– 24 май и 1 юни са празнични дни, които дълго остават в съзнанието като специални – с грейналите погледи, със слънчевите усмивки, с жизнерадостната атмосфера, с грамотите за постигнати отличия, с похвалите и поздравленията. Детството трябва да се изживее в спокойствие и обич, в здраве, в насърчение за добротворство. Това е нашата мисия на учители и възпитатели – да поведем по пътя на знанието, да помагаме, да напътстваме, оставяйки частица от себе си във всеки ученик. Във Второ ОУ възпитаваме в безценните човешки добродетели – най-важният критерий, който превръща училището ни в любимо място за ученици.
Духовните опори на българската култура днес се крепят на младото поколение
Затова ние, учителите, трябва непрекъснато да преоткриваме светлината в младите души и да възпламеняваме огъня на знанието и на просвещението. Това е нашата житейска мисия.
– Кои са най-големите отличия на вашите ученици през 2018-2019г?
– Възпитаниците на Второ ОУ с гордост продължават традициите на своите предшественици в различни области на науката, културата и спорта. През настоящата 2018/2019 г.
нашите ученици постигнаха високи успехи
от международни математически състезания, от национални конкурси за литературно творчество, за рисунки и за компютърни презентации, от общински и областни спортни състезания по футбол и волейбол.
Младите математици Баян Елкин и Владимир Цаклев от втори клас се завърнаха с бронзови медали от Световното състезание SINGA в Куала Лумпур, Малайзия.
Учениците се конкурираха с повече от 1000 участници от 18 страни
На Националния конкурс „160 години Болградска гимназия – извор на родолюбие“ Рая Гънчева от пети клас се класира на второ място за публицистично есе и заслужено спечели от организаторите посещение в Болград, Украйна. Деница Генчева е включена в престижния „Клуб 2018“ на Фондация „Димитър Бербатов“ за най-добрите в изкуствата, науките и спорта. Предстои нейното представяне да бъде отразено в ежегодния луксозен алманах „Успелите деца на България“. Ивайло Жеков, ученик от 6-и клас, спечели златен медал по география на Българския Географски фестивал 2019, чиито домакин беше Стара Загора.
Мален Тодоров от 5 „Б“ клас завоюва второ място на националния кръг на състезанието по английски език на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България – KGL 2019. Той се представи отлично със 117.5 точки от 120 възможни, сред 108 деца от цялата страна. На официална церемония на 11 май в София Мален получи сертификат, медал, граматика на Реймънд Мърфи и парична награда.
Събраните съчинения на учениците от настоящия четвърти клас в книгата „България живее в мен“ се разпространяват в български училища в Англия, САЩ, Северна Ирландия, Испания, Швейцария, Франция и други държави.
Гордеем се с нашите възпитаници, които проявяват творчески устрем
и се вдъхновяват от нови идеи. Във Второ ОУ работи екип от амбициозни учители, който успешно подготвя учениците и ги насърчава за дейностни изяви.
– Второ основно училище бе домакин и съорганизатор на множество прояви, някои от които на национално ниво. Кои бяха най-значимите?
– Многобройни са инициативите, които Второ ОУ реализира на национално, областно и общинско ниво. За втора поредна година Второ ОУ организира Национален конкурс „Ще обичам аз от сърце таз земя и тоз народ“. Над 1000 ученици от 103 населени места на България участваха във второто издание на конкурса, авторитетно жури отсъди общо 96 награди.
Националният конкурс се утвърди като школа за откриване на млади таланти
Второ ОУ се включи в петото издание на Националния географски фестивал като съорганизатор на събитието в Стара Загора. На тържественото откриване в Държавна опера-Стара Загора училището ни представи богата програма. В рамките на географския форум се проведоха редица инициативи в сградата на Второ ОУ – състезания, презентации и срещи.
Славейковци спечелиха и престижни награди от Националния ученически конкурс по журналистика „Гео Милев“, а издаваният училищен вестник „Искрици“ получи специалната награда за най-добре представил се екип от Стара Загора.
Училището ни изнесе празничен концерт „На България с любов!“ в Държавна опера-Стара Загора, организира благотворителен Великденски базар, откри постоянна фотоизложба „Стара Загора – минало и настояще“. Тези събития създават положителни емоции у децата. Провеждането им
извежда наяве техния талант
и най-важното – формира по естествен начин ценностна система от добродетели и личностни качества.
– Предстоят ли проблеми във връзка с преминаването към едносменен режим и същевременно огромния интерес на ученици и родители към вашето училище?
– Във Второ ОУ към настоящия момент се обучават 905 ученици от начална и прогимназиална степен, разпределени в 35 паралелки и подготвителна група с деца на 6 години. Обучението се осъществява на две смени.
До 2020 г. ще бъде въведен едносменен режим на обучение и това налага промени
Материалната база не е готова да отговори на това предизвикателство, още повече – сградата е паметник на културно-историческото наследство и попада в обхвата на археологическия резерват „Августа Траяна“. Ръководството на училището търси съдействие от страна на местните институции за запазване на ученическия прием, като се пробират такива възможни варианти, при които да бъде удовлетворено и желанието на родителите техните деца да бъдат приети точно във Второ ОУ.
– Второ ОУ е в мрежата на иновативните училища. Как, според Вас, изглежда училището на бъдещето и колко крачки ви делят оттам?
– През 2017 г. Второ ОУ бе включено в мрежата на иновативните училища с проект „Зограф „. Иновацията обхваща часовете по изобразително изкуство, които се изнасят блоково в местни културни институции. Заниманията се съчетават с обучение в българските традиции и обичаи, носят много емоции у учениците и техните родители, които дейностно участват в провеждането им. През учебната 2018/2019 г. Второ ОУ се включи в програмата с два нови иновативни проекта: „Училището – школа за характери на откриватели “ и „АЙЯ – от А до Я – уча и творя“, насочени към промяна на образователната среда и методите на преподаване. В центъра на иновативното обучение е поставен ученикът с неговата познавателна, емоционална и творческа дейност. Нововъведенията в училищния живот доказват, че образованието е динамично и живо. Залагаме на нестандартните подходи, на обучението в лидерство,
инвестираме в дигитализация на учебния процес
Съвременният свят ни изправя пред нови предизвикателства. Българското училище трябва успешно да приложи в учебна среда модерните технологии и подходи в обучението, да отговори – какво искаме да знаят и могат децата ни, за да върне доверието на обществото.
– Вие непрекъснато реализирате нови идеи и инициативи. Какво Ви мотивира и вдъхновява? Най-новото, което предстои?
– В процеса на педагогическата си практика и натрупания мениджърски опит в организацията на училищния живот откривам все нови и нови предизвикателства. В съвременното българско училище е нужно да се експериментира с нови подходи в обучението на децата, като се съчетават традиционните методи с гъвкави и динамични техники, отговарящи на технологичното развитие. В този аспект продължаваме да работим за цялостно технологично оборудване на класните стаи и инвестираме в мултимедийни продукти.
Материалната база целогодишно се реновира и модернизира
но все пак в рамките на интериорните решения, тъй като сградата е в обхвата на архитектурен резерват и за мащабни проекти се изискват подкрепа и съдействие от регионални и национални институции.
Второ ОУ ще продължи да участва активно в културния живот на Стара Загора, следвайки основната си стратегическа цел – да се утвърждава като предпочитано място за обучение. За мен е удоволствие да поздравя всички деца в края на учебната година, с пожелание за много здраве, надежди и вяра в доброто!
NBP.bg