Милена Желязкова е родена в град Гълъбово. Завършила е средно образование в родния град, след това „Начална училищна педагогика“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, а по-късно „Финанси“ във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Притежава Първа професионално-квалификационна степен към Тракийския университет.
Започва работа като начален учител. През 2005 г. става зам.-директор по административната дейност, а след това по учебната дейност във Второ основно училище „П. Р. Славейков“. От 2009 г. и досега е директор на училището.
Омъжена, с две дъщери. Голямата Пламена тази години се дипломира специалност право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Малката Александра е ученичка в пети клас. „Чувствам се щастлив родител, с две добри и красиви дъщери. Човек инвестира в децата си и когато очакванията се оправдаят, това го прави щастлив. На мен ми дава и стимул да работя с още по-голяма грижа и любов към децата – нашите ученици. Свикнала съм, а и така съм възпитана, да правя всяко нещо, като отдавам цялата си енергия и любов“, обяснява за НБП Милена Желязкова.
– Г-жо Желязкова, през 2017 г. за Второ основно училище „П. Р. Славейков“ предстоят два юбилея. Какви събития подготвяте за честванията?
– Тази година се навършват 60 години от създаването на Второ основно училище и 190 години от рождението на нашия патрон Петко Рачов Славейков. Предвидили сме множество събития. Правим ги и с желание да привлечем към празниците нашите деца, учителите, но и родителите. Ще бъде сформиран Инициативен комитет от родители – наши съмишленици, които ще бъдат двигател в тези мероприятия. Всички учители са разпределени в организирането на различните събития.
Педагогическият колектив на Второ основно училище
В празничната програма, която стартира през март месец и ще продължи до края на годината, сме предвидили литературен конкурс, историческа конференция, спартакиада, няколко изложби, ще организираме и традиционния си пролетен базар.
Един от празничните акценти ще бъде организирането на концерт за класическо изкуство. Предвиждаме да го направим през юни, може да бъде и съвместно с Държавна опера-Стара Загора. Ще ми се в него да се включат и гост-изпълнители.
Смятаме да организираме среща на първия випуск, който е започнал пред 60 години обучението си във Второ основно училище. Тя безспорно ще бъде много емоционална за всички.
Замисляме конкурс по рецептите на дядо Славейков
За да издирим повече от тях, ще призовем и обществеността да се включи. След това ще направим отделни отбори в училище и ще поканим за жури известни мастър шефове. Предвиждаме също срещи с известни спортист, артист, писател.
Традиционно ще излезе юбилейното издание на вестника на училището „Искрици“.
Ноември месец ще представим и книга, която ще включва историята на училището
Планирали сме да издадем и книжка с произведения на нашите деца, в която със свои творби могат да се участват и учителите. Пак през ноември ще се състои празничен концерт, като финал на всички събития, посветени на юбилеите.
Разбира се, ще изработим и рекламни материали и сувенири по повод на двете годишнини.
– Вие сте директор на училището от 8 години. Кои са постиженията, с които се гордеете?
На откриването на две интерактивни зали за компютърно обучение
– За тези 8 години се случиха доста похвални неща, с които ние се гордеем – в материалната база, но най-вече ни радват успехите на нашите ученици.
Сградата на училището, както знаете, е доста стара, престроявана е три пъти. Фоайето и стълбите бяха изцяло ремонтирани. Обновени бяха санитарните възли, физкултурният салон, учителската стая.
Създадохме многофункционална актова зала, където се провеждат тържества, родителски срещи
други събития от ученическия живот.
Всички кабинети са с нови мебели. Учителите разполагат с необходимата техника – лаптопи, проектори, мултимедия, за да може да се провеждат по по-различен начин обучителния процес. Имаме мултимедиен кабинет, електронна дъска. В училище се работи със системата мозабук и инвижън.
От края на миналата година е една от най-важните ни придобивки – две интерактивни зали за компютърно обучение, чийто дизайн и оборудване са на изключително високо ниво.
Радостно е, че има интерес към училището. Броят на децата се увеличи с 270 и
в момента при нас се обучават 850 ученици – от подготвителна група до 7-ми клас. 66 са педагозите ни
Радваме се, че сред тях има млади учители. Интересът ни е да ги задържим, да бъдат мотивирани. Те обаче няма как да навлязат успешно в работата, ако не са опитните ни учители. С всички се гордеем. Имаме и две учителки, които издадоха книги през годините.
– Вашите деца винаги са се отличавали и с много постижения…
– Славейковите потомци винаги са били умни, любознателни, с разностранни таланти. Доказват го с успехите си в училище, на олимпиади, конкурси и състезания на общинско, областно, национално и международно ниво. Не можем да изброим всички, но бих цитирала няколко от постиженията.
С награда „Млада Загора“ през 2015/2016 г.
бяха отличени Лиляна Павлова за издаване на първа самостоятелна стихосбирка и Сара Иванова за призово място
в национално състезание по информационни технологии. Иван Филев спечели първо място на национална олимпиада по астрономия. В състезания по български и английски език, участие в журналистически конкурс – с първи места е Грети Донкова, която в момента да учи в София.
Няколко поредни години наши ученици са сред първенците на състезанието „Стъпала на знанието“. Тодор Митев е с първо място в национален конкурс-викторина в раздел „Мултимедия“.
Ученици от Второ основно училище са и прекрасни художници. На националния конкурс за детска рисунка „Дечко Узунов“ Кети Христова зае първо място.
Имаме и отборни награди: в националната викторина „Да запазим децата на пътя“ – първо място на областния кръг. Първо място на областния кръг на „Млад огнеборец“. В националния кръг на „Ключът към музиката“ са класирани четири деца от начален етап.
С призови места сме на регионалните състезание по бадминтон, волейбол, баскетбол
Наши ученици участваха и в Националната конференция „140 години от Априлското въстание“ в Кърджали. Децата масово се включват в традиционните за училището Славейкови дни, Коледни концерти, в Маратона на четенето и мн. др.
– Като директор при толкова радващи събития, какво е за Вас Второ основно училище?
– Второ основно училище е част от моя живот. Това е била моята мечта – да работя с ученици, да бъда учител. Това съм видяла в детските години. Харесвала съм моите учители и те са ме пленили към професията. Всеки ден ставам с мисълта, че винаги има толкова много работа, дали ще ми стигне времето да я свърша. Но не само редовите неща. Винаги се стремя да направя нещо различно, което ще е в полза на обучението на децата и за по-доброто име на училището.
Искаме винаги да сме първи в иновациите. Поели сме голяма отговорност към родителите
които са взискателни и с право. Всеки би искал най-доброто за неговото дете. А ние сме тези, които трябва да предложим качество на образование, съчетано с добра среда. Децата трябва да се чувстват обичани и щастливи в училището.
Умението на ръководния състав е да управлява добре целия процес. Хората трябва да ти повярват, да ти имат доверие. Винаги призовавам колегите да изразяват своето мнение. Нашата цел е една и заедно вървим към нея. Привърженик съм да няма психическо напрежение. За мен е от значение да давам винаги свобода на хората, с които работя. Но правилно разбрана, а не граничеща със слободията. Колегите ми винаги имат моята подкрепа. Където се налага, се правят компромиси, но пак в интерес на работата.
Където трябва се прави крачка назад, за да се направят после две напред
В работата освен задълженията, трябва има и нотка удоволствие. Обичаме да пътуваме с колегите, правим съвместни разходки сред природата. Тийм билдингът ни помага.
Радостно за мен е, че в колектива ни има много амбициозни, дейни, можещи хора, на които можеш да разчиташ при всяка задача. Добрият учител трябва да умее да балансира, хем да е строг и взискателен, но да бъде и човек. Ако човешкото изчезне, няма смисъл… Работата с родителите също е много важна. Затова се стремим да разрешаваме и с тях проблемите по най-добрия начин.
За мен да съм директор на Второ основно училище ме прави реализирала се в професионален план. Разбира се, не смятам, че съм постигнала максимума. Човек винаги може да даде още от себе си и да се развива.
НБП, Радослава РАШЕВА
Кратка история на училището 1863 г. – В Стара Загора е открито първото класно девическо училище. През 1881 г. то прераства в Областна девическа гимназия с директор Анастасия Тошева (първата жена с висше образование в Стара Загора, сред най-изявените педагози на онова време, под нейно ръководство училището се превръща в един от първите центрове на девическото образования в България през епохата на Възраждането). По същото време е обявен търг за строеж на училищна сграда в Стара Загора. Търгът е спечелен от гръцкия педприемач Михалос. 16.09.1882 г. – Областната девическа гимназия се настанява тържествено в построената за нея сграда на ул. „Ген. Столетов“ N 111. Сградата се състои от 24 класни стаи на 3 етажа. 17.10.1885 г. – Областната девическа гимназия е преименувана в Старозагорска девическа гимназия. 1892 г. – Гимназията се преименува в Мариинска Старозагорска девическа гимназия. 1904/1905 г. – Тук се помещава Държавно девическо педагогическо училище. 1915 г. – Училището носи името Народна смесена прогимназия „П. Р. Славейков“ 1930/1931 г. – Обособява се Втора народна смесена прогимназия „П. Р. Славейков“ 1933 г. – Помещава се Старозагорска държавна девическа гимназия. 1934/1935 г.- Гимназията се слива с Мъжка държавна гимназия „Иван Вазов“ 15.09.1936 г.- Отново се преобразува в Девическа гимназия 1937 г. – Държавната девическа гимназия приема името „Мария-Луиза“ 1944/1947 г. – Народна девическа гимназия 1947 г. – Народната девическа гимназия приема името „Гео Милев“ 1949/1950 г. – Обособява се Второ народно основно училище „П. Р. Славейков” 01.09.1950 г. – Училището става Базова прогимназия към Учителски институт 1957/1958 г. – Базовата прогимназия се трансформира във Второ основно училище „Петко Рачов Славейков“ 1965 г. – Пристроено е ново крило на североизточната част на основната сграда на 3 етажа с 9 класни стаи, 2 хранилища и коридори. На южната стена на новото крило е направено декоративно пано по мотив от „Изворът на Белоногата“ (дело на проф. Никола Танев). 21.11.1989 г.- Сградата е обявена за архитектурен паметник на културата До Освобождението в училището са учителствали освен Анастасия Тошева, Зюмбюля Талинова, Даскал Атанас Иванов, Петър Иванова, Пенка Стойчева и др. Възпитанички са Райна Попгеоргиева, Зюмбюля Попстефанова, Теофано Ненова Попова и др. През 1937 г. се празнува 100-годишнината от рождението на Анастасия Тошева и на входа на гимназията е поставена паметна плоча.
Кратка история на училището
1863 г. – В Стара Загора е открито първото класно девическо училище. През 1881 г. то прераства в Областна девическа гимназия с директор Анастасия Тошева (първата жена с висше образование в Стара Загора, сред най-изявените педагози на онова време, под нейно ръководство училището се превръща в един от първите центрове на девическото образования в България през епохата на Възраждането). По същото време е обявен търг за строеж на училищна сграда в Стара Загора. Търгът е спечелен от гръцкия педприемач Михалос. 16.09.1882 г. – Областната девическа гимназия се настанява тържествено в построената за нея сграда на ул. „Ген. Столетов“ N 111. Сградата се състои от 24 класни стаи на 3 етажа. 17.10.1885 г. – Областната девическа гимназия е преименувана в Старозагорска девическа гимназия. 1892 г. – Гимназията се преименува в Мариинска Старозагорска девическа гимназия. 1904/1905 г. – Тук се помещава Държавно девическо педагогическо училище. 1915 г. – Училището носи името Народна смесена прогимназия „П. Р. Славейков“ 1930/1931 г. – Обособява се Втора народна смесена прогимназия „П. Р. Славейков“ 1933 г. – Помещава се Старозагорска държавна девическа гимназия. 1934/1935 г.- Гимназията се слива с Мъжка държавна гимназия „Иван Вазов“ 15.09.1936 г.- Отново се преобразува в Девическа гимназия 1937 г. – Държавната девическа гимназия приема името „Мария-Луиза“ 1944/1947 г. – Народна девическа гимназия 1947 г. – Народната девическа гимназия приема името „Гео Милев“ 1949/1950 г. – Обособява се Второ народно основно училище „П. Р. Славейков” 01.09.1950 г. – Училището става Базова прогимназия към Учителски институт 1957/1958 г. – Базовата прогимназия се трансформира във Второ основно училище „Петко Рачов Славейков“ 1965 г. – Пристроено е ново крило на североизточната част на основната сграда на 3 етажа с 9 класни стаи, 2 хранилища и коридори. На южната стена на новото крило е направено декоративно пано по мотив от „Изворът на Белоногата“ (дело на проф. Никола Танев). 21.11.1989 г.- Сградата е обявена за архитектурен паметник на културата
До Освобождението в училището са учителствали освен Анастасия Тошева, Зюмбюля Талинова, Даскал Атанас Иванов, Петър Иванова, Пенка Стойчева и др. Възпитанички са Райна Попгеоргиева, Зюмбюля Попстефанова, Теофано Ненова Попова и др.
През 1937 г. се празнува 100-годишнината от рождението на Анастасия Тошева и на входа на гимназията е поставена паметна плоча.