Стартират образователните програми в Зоопарка, търси се ново място за плочите на старозагорските поети
Започва реновиране на парка на музей „Неолитни жилища“ и възстановителен ремонт на Античен форум „Августа Траяна“ , информира още зам.-кметът на община Стара Загора с ресор „Култура, туризъм и младежки дейности“
– Г-жо Желева, на прага на Лято 2023 какво ще предложи една от най-желаните сцени в Стара Загора – тази на Летния театър?
– Обновеният Летен театър е изключително атрактивна сцена за гостуващи изпълнители и актьори от цялата страна. Разбира се, тя ще бъде гостоприемна и за старозагорските културни институти с техните спектакли на открито.
Досега над 40 са заетите дати до края на месец септември
като първото участие е на балетна школа „Па Де Кре“, още на 26 май.
Няма как да изброя всички гостуващи концерти и театрални постановки, но мога да кажа, че старозагорци и гостите на града ще видят Бургаската опера и Герасим Георгиев-Геро с „Реформаторът – шоуто на Геро“, супергрупата „Легендите“ с „Песните, които всички обичаме“, концерти на Орлин Горанов, на Стефан Илчев, „Вечните песни на България“ с куп звезди на българската естрада. Камен Донев и неговият спектакъл „Лекция 1: За народното творчество“ ще е на Летния театър на 13 юли. Лили Иванова отново ще бъде гост на сцената в сърцето на Аязмото през месец август, както и Любо Киров, Виктор Калев, Миро, Тони Димитрова, дует „Ритон“. Очакваме и Руслан Мъйнов и Симфониета – Видин и „Забраненото шоу на Рачков“. Имаме запитване за концерт и от Георги Христов. Това са само част от имената, които ще гостуват на Летния театър. Радостно е, че усилията, които бяха вложени от Община Стара Загора, този емблематичен обект да има своя работещ облик, дават очаквания резултат.
Старозагорци заслужават да имат достъп до всички концерти и театрални постановки,
които да този момент, заради липсата на по-голяма база, заобикаляха Стара Загора. Чрез Летния театър това вече е възможно. Той осигурява над 1850 седящи места в прекрасна среда сред природата.
В същото време всичко казано до тук е предизвикателство за старозагорските културни институти. Всички те се развиват изключително силно през последните години и съм убедена, че конкуренцията само повишава качеството и интереса към операта и театрите ни. В момента това е най-видимо при Драматичен театър „Гео Милев“, който има номинации за ИКАР, АСКЕЕР и награди „Златен кукерикон“ за 2023 г.
– Предвижда ли се обновяване на други открити сцени в Стара Загора?
– Предвиждаме възстановяване на сцената, както и на изпочупените при вандалски прояви стъклени парапети на Античния форум „Августа Траяна. Ще бъдат обновени част от елзахранването и осветлението.
С кмета Живко Тодоров
обмисляме да поставим постоянна ограда на Античния форум,
така че достъпът до неговата най-атрактивна част да се осъществява чрез екскурзоводите на РИМ, при заявка както от туристи, така и от театрите, и операта които ще изнасят свои постановки на открито. Античният форум продължава да бъде обект на сериозен вандализъм, независимо че има камери и охрана през нощта. Там се събира и нелицеприятен контингент. За нас поставянето на постоянна ограда е трудно решение. Лично аз не съм привърженик на затваряне на пространствата. Но виждаме как възстановен и обновен обект се унищожава. Колкото и да призоваваме към бдителност и нетърпимост към подобни прояви, те продължават да се случват. За жалост, в България общините не са богати, имаме ограничен ресурс за местни дейности и тези щети се плащат от джоба на всеки старозагорец чрез неговите данъци. Разбира се, проектът за постоянната ограда ще бъде съгласуван с НИНКН към Министерството на културата. Ще уточня, че такъв бе и подходът към Античния форум в Пловдив.
Спечелихме и финансиране от ПУДООС за почистване, озеленяване и реновиране на парка на музей „Неолитни жилища“
Територията около музея също търпи постоянни набези и това е основната причина днес той да не е в добро състояние. Общината ще дофинансира дейностите, за да се възстанови паркингът към него. Освен това, общинският отдел по туризъм и младежки дейности и РИМ-Стара Загора кандидатстват по проект за дигитализация в музей „Неолитни жилища“. В очакване сме на неговото одобрение.
– Както Вие не веднъж сте отбелязвала, най-посещаваният туристически обект в Стара Загора е Зоопаркът. Новости, които се предвиждат за посетителите?
– Зоопаркът, както знаете, бе открит в края на юни 2022 г. и до края на месец декември м.г. се доказа като най-посещаваният обект в Стара Загора.
В началото на 2023 г. вдигнахме цената на билетите за посещение в Зоопарка, тъй като издръжката му нарастна осезателно. Благодаря на всички за разбирането. Любопитна подробност е, че има хора, които купуват повече билети, отколкото са им необходими, за да влязат. И това не е единичен случай. Благодарим и на тях, защото така се подкрепя общинският бюджет, който се отделя целево за Зоопарка.
В нашата зооградина вече се развиват много дейности.
Очакваме да бъде доставено оборудването за образователния център. Готови сме с образователните програми
Те ще бъдат подновявани на определен период от време, за да бъдат интересни непрекъснато за аудиторията.
Използвам възможността отново да призова всички посетители да бъдат много бдителни, да уважават пространството на животните. Обитателите на зоопарка имат строг режим и на хранене, и на среща с техните гледачи. Познават хората, които се грижат за тях, но няма как да усещат подобна близост с хилядите посетители на ден. Знаете, че миналата година имахме случай със загинал бял паун след хранене със зрънчо. Направихме много добра информационна кампания, стигнахме до много хора и тя даде положителен ефект за месеци наред. Но сега отново виждаме, че правилата масово се нарушават (впрочем това е проблем на всички зоопаркове в страната). Нерегламентираното хранене, посягането към клетките, минаването през загражданията и досегът с дивите животни са недопустими и забранени. Това е заложено в правилника на Зоопарка. Написано е на всички предупредителни и забранителни табели, поставени там.
Казвам го, защото
зачестяват случаите, в които родители прехвърлят децата през загражденията или дори детски колички, посяга се към маймуните, към вълците…
Това е неразумно и крайно безотговорно. Затова призовавам всички да спазват правилата и най-вече да пазят здравето и живота си, както и да предпазват животните. Вярваме в личната отговорност на всеки посетител.
– Стана ясно, че Община Стара Загора ще финансира започналите разкопки в парк „Зеленият клин“, където бяха открити монументални съоръжения…
– Подкрепяме дейността на РИМ-Стара Загора, защото проучванията на това място са изключително значими. Разкопките сега са преустановени, тъй като ВиК спря финансирането им. Затова ще предложим на общинските съветници в бюджета за тази година да бъдат заложени 20 хил. лв. за продължаване на археологическите дейности. Предстоят няколко години проучвания. Надяваме се, това да стане изключително атрактивен, интерактивен и достъпен обект –
исторически парк в сърцето на града
още едно прекрасно място и за туристите, които идват в Стара Загора.
– Водното огледало на старозагорските поети предизвика обществена полемика. Там вече има промени. Какви са те?
– Тъй като се изразяваха опасения, че обектът не е безопасен и, че не изглежда добре взехме решихме
плочите да бъдат демонтирани, основно почистени и поставени на друго подходящо място
Демонтажът им бе извършен в началото на месец май. Проведох среща с представители на литературните среди и имаме становище от директора на Музей „Литературна Стара Загора„ Иван Матев за пространството и неговото осмисляне отново като място за култура и изкуство. Що се отнася до плочите, след тяхното почистване, архитектите ще вземат най-доброто решение за експонирането им.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА