– Г-жо Желева, Вие сте сред хората, които са в екипа на Живко Тодоров още преди избирането му за кмет за първи път. Какво Ви кара да продължавате да подкрепяте заедно каузата Стара Загора?
– Стара Загора е неузнаваема и красива, пълна с живот. Ето така я описват мои приятели, идвайки ми на гости. Когато си вътре в самите процеси и от теб зависят важни решения, много често нямаш време да спреш и да се огледаш. Събитията минават едно след друго, проектите започват и завършват, свикваме с хубавото и забравяме какво е било. От журналистиката ми остана навика да питам непознати хора какво мислят за това, или за онова – един вид анкета. Харесва ли им центърът, какво мислят за Аязмото или за ремонта на някое училище. Умея да чувам какво ми казват хората, опирам се и на мнението на колегите от медиите, които често са много критични. Гордея се със Стара Загора и с постигнатото, а и хората са ни избрали, за да работим.
Вдигаме постоянно темпото и понякога се чудя, колко още може да бъде бърза пистата
Не мисля, че ще намеря отговор на този въпрос, а и високото темпо увлича – започваш да се състезаваш със себе си, с постигнатото, с другите градове… От всички нас зависи развитието на Стара Загора да продължи с това темпо.
– От опозицията в ОбС се чуха упреци, че общинските съветници от ГЕРБ гласуват като по команда предложенията на кмета?
– Групата на ГЕРБ в ОбС винаги е стояла като скала зад кмета Живко Тодоров, защото неговата програма е и наша програма. Явявали сме се заедно на избори и хората са ни гласували доверие, за да изпълним онова, което сме им обещали. Смея да кажа, че направихме в пъти повече от това, което си заложихме като цели преди четири години.
Старозагорци ни подкрепят, защото направеното се вижда
При това сме открити и честни с тях. Когато има тежки инфраструктурни обекти няма как да няма негативи, но за нас по-важно е било да решим конкретен проблем. Например, надлезът над жп линиите или кръговото до „Билла“ – сега ги няма задръстванията и автомобилните тапи в пиковите часове.
Едно е да декларираш преди избори своята подкрепа за кмета, съвсем друго е при гласуване в зала. Много често бяхме свидетели на това. В трудни казуси, като този
за парк „Бедечка“, кметът и групата на ГЕРБ изнесохме изцяло тежестта на това решение
Не беше лесно, убеждавали сме човек по човек, за да имаме днес парк. Убедена съм, че в следващия мандат, собствениците на земи ще получат справедливи заменки или обезщетения, а паркът ще придобие нов облик.
– Бяхте председател на Постоянната комисия по култура, туризъм и вероизповедания в ОбС-Стара Загора. Решението, което сте взели с най-голяма убеденост и категоричност?
– Решенията, които сме гласували за мандата, са малко над 2600. От тях решението за дарение на имота на върха на Аязмото на Старозагорската митрополия съм го взела с най-голяма категоричност. Възстановихме една историческа несправедливост. Не беше лесно, дори точно обратното, тъй като една част от общинските съветници бяха против това предложение. Най-големият съдник в случая ще бъде времето. Вярвам, че след няколко години
там ще има прекрасен музей на митрополитите с атрактивна за децата експозиция
на флората и фауната на Аязмото. Другият въпрос, който беляза изминалия мандат, бе запазването на парк „Бедечка“.
– А най-голямата Ви гордост от свършеното в областта на културата през изминалите 4 години?
– Едва ли някой може да оспори факта, че това бе мандатът на културата и особено последните две години от него.
Гордея се с Музей „Литературна Стара Загора“, който ще открием до броени дни
Голяма част от старозагорци не знаят, че той съществува, тъй като десетилетия е бил в един апартамент. Сега е едно бижу, което е достойно за града на поетите.
Ако има нещо, което със сигурност ще остане в историята на града ни, това е дарената от Мария Жекова сграда в центъра на града. И не оценката за имота за няколко милиона лева е най-важното, а това, че там ще се развиват даровитите деца на Стара Загора. Съвсем заслужено Мария Жекова бе удостоена със званието „Почетен гражданин на Стара Загора“.
Работихме активно и за ремонта на залата на Синдикалния дом, за къщата на Николай Лилиев. Лично аз положих много усилия за балетната зала в операта, която възстановихме след като тя дълго време бе работилница. Днес
имаме невероятна интернационална балетна трупа, водена от Силвия Томова
С всички тези нови бази положихме добри основи за това произвеждания културен продукт през следващия мандат да мине на друго ниво като темпо и реализация.
– Какво още липсва в културния живот на града, какво още трябва да направят институциите? Най-важното, което е заложено в бъдещите проекти, свързани с културата, туризма…
– В Стара Загора се утвърдиха събития и фестивали, които са изключителни, като 300-метровото знаме на 3 март, кинофестивала „Златната липа“, Богородична стъпка, бирфеста, джазфорума…
Ще работя те да се надграждат и да привличат публика не само от нашата страна
В дълг сме на младите хора и затова подкрепям инициативи като тези на творческия колектив „На улицата“. Те имат страхотни идеи и енергия за развитие на арт пространства на открито, за концерти, изложби… Тяхна е и инициативата за опазване на Ханчевата къща.
Имаме едни от най-добрите културни институти в цялата страна. Общината ги подкрепя. Гордеем се с тях и очакваме през следващите години да ни изненадат с нови съвместни продукции, които да привличат международна публика.
– Имаше много идеи, организирани бяха различни събития, участия във форуми. Но сякаш Стара Загора все още не е заела заслуженото място на туристическата карта на България. Споделете конкретна идея, проект, зад който ще застанете и ще съдействате за реализацията му, за да се промени това?
– Стара Загора е град с 8000-летна история, но, за съжаление, превземан, опожаряван и изграждан наново. За последно това се е случило преди само 140 г. Историческите обекти, които имаме, трудно задържат посетители за повече от един ден, т. е. те рядко остават да нощуват в Стара Загора. Неолитните жилища трябва да станат атрактивни, а не просто с едно лазарче да се посочва това или онова. Чрез съвременните технологии може да бъде постигнато много.
През изминалите четири години разработихме цяла стратегия за Град на спорта, за бирфеста и др., за реклама и стратегия в интернет и социалните мрежи. В целия регион няма едно свободно място в хотелите, когато се провежда „Бата Агро“. Видяхме, че събитийният туризъм работи и сега трябва да надграждаме.
Спорт, култура, изложения и фестивали обвързани с историческите дадености на града
Това е посоката, за да задържим туристите в Стара Загора. Затова се борим да получим финансиране от държавата за нова многофункционална зала с 5000 места. Това е и причината да инвестираме много в спортната и културната инфраструктура. Не е случаен и ремонтът на зоопарка. Той е атракция, която има огромен потенциал. Всичко това в един общ продукт ще работи за икономическото развитие на Стара Загора. По света са го измислили – един общ билет, с който на определена цена в рамките на два-три дни, ще може да посетите представление на операта, да отидете в зоопарка, да разгледате Неолитните жилища и Историческия музей, да посетите бирфеста… Освен това, може да избирате между различни ресторанти, хотели и възможности за забавления. От друга страна, няма нищо лошо в съвместния туристически продукт и в партньорството със съседни общини.
– Вие сте на 4-та позиция и първа жена в листата на ПП ГЕРБ – признание, отговорност, 300% отдаденост и/или какво още е тази номинация за Вас? Като жена, кои качества Ви помагат най-много в политиката?
– Благодаря за доверието, което ми е гласувано. Но никога не ми е било важно мястото в листата или това, че съм първата жена в нея.
Всичко се свежда до една думичка – работа. И отношение към хората
Не знам дали винаги е добро качество, но имам ли цел, реша ли да свърша нещо и да го постигна, няма сила, която да ме спре. Особено ако съм убедена, че то е нужно, че е правилното. Амбицирам се, ако някой ми каже – „това няма как да стане“. Хората, с които работя, са като мен и не използват думи като „не мога“. Ако говорим конкретно за политиката,
старозагорци имат много добър усет и преценка
И затова съм убедена, че на изборите на 27 октомври ще подкрепят както Живко Тодоров за трети мандат, така и хората, които са зад него, в случая листата за общински съветници на ГЕРБ, в която има сериозна гражданска квота.
– Свикнаха ли близките Ви хора с ангажираността Ви в местната политика? Вашият най-голям релакс?
– Не. Не са свикнали, но всеки уважава избора на другия и го подкрепя, когато трябва. Най-близките ми хора са отдалечени много от политиката и са успешни в различни области, нямащи нищо общо с нея.
Когато намерим време се забавляваме с децата. Обичаме да пътешестваме
и търсим местенца, където времето е спряло.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА