– Г-жо Желева, кое беше най-голямото предизвикателството пред Вас, пред екипа Ви и пред представителите на културните институции по време на извънредното положение?
– Най-голямото предизвикателство през изминалите два месеца беше пренастройването на всички културни институти, включително на работещите в сектора на културата в Община Стара Загора, към работа по различен начин – в онлайн пространство и с други обороти. Голямо предизвикателство за хората на изкуството и то продължава да стои на дневен ред за някои от тях, е, че спряха работа на 100% през тези 8 седмици.
Да стоиш у дома, макар и да получаваш заплата, не прави нито един творец щастлив
Напротив, хората на изкуството обичат да са сред публиката си и са изключително чувствителни и раними, когато са в подобна ситуация.
За мен лично като зам.-кмет организацията, свързана със затваряне на театри, музеи, галерии, библиотеки, читалища, бе изключително трудна. Сега, когато мерките вече се отпускат поетапно, виждам, че отново има напрежение, макар и в хубавия смисъл на думата. Така е, защото трябва да отговаряме на много нови изисквания. Например, театрите, операта, трябва да работят само на открито. Те трябва да подготвят нов репертоар. Програмата, която бе заложена още миналата година, няма да бъде осъществена в тези мащаби. Освен това, може да се играе със заетост 30% на открити площи, с разстояние минимум 1.5 м между столове или седалки, с всички мерки за безопасност.
От друга страна, затворените пространства като галерии, музеи, библиотеки, вече работят при извънредни мерки на сигурност. Всички посетители се посрещат с дезинфектанти, има ограничения за техния брой. След като напуснат обекта се дезинфекцират площите, парапетите, всичко, което може да бъде докосвано. Това изисква определено време, за да могат да влязат следващите посетители. И нека отново да припомня на старозагорци и на гостите на града, че маските са абсолютно задължителни за помещения на закрито. Служителите също спазват това изискване.
За нас имаше и хубава новина – още в първия работен ден на Старозагорския исторически музей,
в първите часове, имаше двама посетители от град Русе
Като първи гости след извънредното положение, те получиха подаръци от музея.
– На този етап каква е готовността на театрите и Старозагорската опера за сцените на открито?
– Готова е лятната сцена в двора на Кукления театър. На 24 май е първото представление за деца. Предварително от екипа направиха възстановка как да са разположени столовете в реална обстановка отвън. Възстановена бе сцената, поздравления към тях, защото реагираха много бързо.
За големите състави на ДТ „Гео Милев“ и Старозагорската опера, включително и на ансамбъл „Загоре“,
е необходимо повече време за организация
Защото изискванията при тях са не само за отстояния, но и за предпазване на голяма част от хората, заети на сцената, които са на възраст, с хронични заболявания. Самите състави няма да могат да репетират в пълен мащаб. Много е неясно и как ще репетират балетната трупа и оркестърът на Държавна опера-Стара Загора. Очакваме тяхното решение. По отношение на ансамбъл „Загоре“ търсим варианти за репетиции в малки групи, след което залата ще бъде проветрявана, дезинфекцирана, обсъждат се такива възможности.
– Ресорният отдел в Общината също въведе нови елементи в работата си?
– Извънредните мерки изискваха извънредни решения, но добри и работещи.
Онлайн пространството вече не е същото
Самите културни институти също погледнаха по друг начин на социалните мрежи. Те с наша помощ и ние с тяхна, успяхме да се организираме и вече подготвяме всяка седмица онлайн афиш. Всички институти имаха ангажимент да предоставят записи, снимки, други материали. Музеят направи виртуални разходки в експозициите, Художествената галерия представи различни изложби. Къща-музей „Гео Милев“ се включи много активно. Искам да отлича и библиотека „Родина“, която направи изключителен онлайн маратон на четенето.
И двете библиотеки на Стара Загора бяха много активни, те продължиха работата си в техните фондохранилища по време на извънредното положение. И с голяма радост отвориха врати в момента.
В същото време отдел „Култура“ в Община Стара Загора създаде Фейсбук страница, помагаше с каквото може,
работихме с темпове, които не се виждаха отстрани, но бяха реални за екипа
Всичко това е позитив, който остава. Ще продължим да правим онлайн афиш, всичко, което се прави в реална среда, ще бъде публикувано. Това е изключително, защото хората, които работят в по-затворена среда в културните центрове, и са пренебрегвали по някакъв начин онлайн пространството, сега го преоткриха.
Аз пък преоткрих много млади хора от екипите, които реагираха адекватно, и смятам, че могат да продължат със същия хъс. Това не означава, че спира работата с посетителите, но дейностите трябва да продължат да се развиват и в онлайн среда.
– Какви са очакванията Ви по отношение на по-мащабните събития в културния календар, които са пряко свързани и с туризма?
– В момента културният и спортният календар са спрени като финансиране, естествено причината е епидемиологичната обстановка и забраната за струпване на повече от 10 души на едно място. Нямаме мероприятие, дори представяне на книга, на което да се съберат толкова малко хора. Затова
не можем да проведем големите фестивали
Знаете, в края на месец май и началото на юни трябваше да се проведе Джаз форума, след това кинофестивалът „Златната липа“. С тях продължаваме през 2021 г. На тези събития винаги е имало чуждестранни гости, при изискването за 14-дневна карантина за всеки, който влезе в България, това е неизпълнимо. Същото се случи със спортните събития, например Маратон Стара Загора – в него участват десетки чужденци, няма как да присъстват. Не съм оптимист, че ще можем да проведем и фолклорния събор „Богородична стъпка“. И за него очаквахме гости от чужбина… Месец за месец ще решаваме какво ще правим, все още всичко се развива много динамично.
– Какви ремонти се предвиждат за базата в областта на културата?
– През тази година ще бъде обявена обществена поръчка за ремонт на Драматичен театър „Гео Милев“. Сградата е паметник на културата, преминаваме през всички необходими процедури, за да може през 2021-2022 г. тя да бъде с нов облик. Нейната фасада не може да бъде променяна,
но дограмата, вътрешните пространства, залата ще бъдат изцяло ремонтирани
В края на лятото ще стартира и ремонтът на Летния театър. Проектът е готов, избран е изпълнителят. Имахме обещание и към ръководството на Операта относно определени проблеми по сградния фонд. Част от тях бяха разрешени, със средства от бюджета на Община Стара Загора. Предстоят още няколко довършителни дейности. Предстоят и малки ремонти по други бази и зали в града. Предизборните обещания, които кметът Живко Тодоров заяви в областта на културата, стъпка по стъпка се изпълняват.
– Как ще бъде отбелязан празничният 24 май?
– Правим най-важното –
връчваме наградата „Стара Загора“ в областта на културата, науката и образованието
Събитието ще се състои на 24 май в зала „П. Р. Славейков“. След това планираме да вдигнем знамената пред общинската сграда, а духовият оркестър ще внесе допълнителна тържественост, като изсвири българския химн. Ще пуснем балони с букви във въздуха, както го правим всяка година.
За мен 24 май е истинският национален празник, неоспоримият и най-достойният. И точно сега е моментът да подкрепим с нашето присъствие театралите, работещите в музея, галерията, библиотеките и читалищата, всички, които отвориха врати. И отново ще подчертая, че хората могат да бъдат спокойни. Община Стара Загора се е погрижила за пълното обезопасяване и хигиенизиране на площите и помещенията.
– Хората на духовността превърнаха ли се в новите герои по време на извънредната ситуация?
– Духовността, дали е в сферата на културата или образованието, беше пред изключително изпитание. Учителите поеха труден товар. Да преобразуваш една тежка система като образованието за няколко дни, така че тя да започне да работи изцяло онлайн, нещо което не беше постигнато за 20 години, е истински подвиг. Сега
вече се знае къде са грешните подходи, къде са добрите примери
Вярвам, че МОН ще направи така, че да извлече най-доброто от използването на интернет пространството и да разработи единна система при подобни ситуации.
Проекти за онлайн пространството се подкрепят в момента и от Министерството на културата. Министър Боил Банов информира за тази изключителна възможност. Никога преди не се е случвало, винаги се говори за финансиране на продукти, които се гледат, веществени са. Предложенията за финансиране на онлайн проекти се разглеждат веднага и те ще стартират още през лятото. Това е реална помощ за артистите, за хората със свободни професии.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА