Община Стара Загора предприема действия за освежаване на пътната маркировка в селата от общината през зимния сезон. Това съобщи секретарят на общината Николай Диков по време на традиционния кметски ден за месец октомври. Инфраструктурните подобрения целят повишаване на безопасността на движението и осигуряване на по-добра видимост за моторните превозни средства в населените места. Те се извършват по предварително изготвен план-график и спомагат за осигуряване на безопасността както на пешеходците, така и на водачите на моторни превозни средства.
„Зимният период се характеризира с по-ранно мръкване и дъждовни периоди, което прави добрата видимост на пътната маркировка особено важна. Работим активно, за да осигурим по-добра сигнализация и ясна пътна маркировка, за да предотвратим инциденти и да подобрим безопасността за всички участници в движението“, подчерта Николай Диков.
Той апелира към жителите на съответните населени места да подават сигнали при установяване на липса или износване на маркировката, за да може своевременно да се реагира. Секретарят на общината апелира към кметовете и кметските наместници да се избягва подаването на грешна информация и да се поемат необезпечени ангажименти.
Инж. Гергана Михайлова, директор на дирекция „Общински проекти, безопасност на движението и контрол по строителството“, представи работен график за обновяване на маркировката в различни направления. „Още през началото на годината започнахме полагане на пътна маркировка на основните линии по голяма част от населените места“, уточни тя. Заедно с това даде подробна информация за процеса на работа. Предстои да се обнови на маркировката в следните ключови участъци до края на годината: между селата Колена и Хрищени, включително отсечката от пътя за Нова Загора до Хрищени;· маршрутите Богомилово – Кирилово – Елхово – Сладък кладенец – Малка Верея; пътищата между селата Хан Аспарухово – Плоска Могила – Горно Ботево, както и пътя за Нова Загора.
По време на кметския ден бе дискутиран и казусът с полагането на гърбиците. Николай Диков сподели, че те често се оказват единствената възможност и форма на контрол, за да може недобросъвестните шофьори да карат бавно и да не застрашават човешки животи. И припомни, че въпреки множеството молби за поставяне на подобни пътни съоръжения, има решение на съда, което не позволява да бъдат предприемани такива действия.
„Където имаме проблеми действаме съобразно възможностите и ресурса, с който разполагаме. Преди няколко месеца включихме обходи и на полиция, и на общинска полиция по съответните населени места. Имахме много сигнали за хора, които карат бързо и нарушават обществения ред. Предприехме конкретни действия“, увери Николай Диков. „Вашата активна роля и работа е важна. Вие имате правомощия като ръководители на конкретните населени места. Използвайте ги“, каза още секретарят на общината и даде добра оценка на работата на кметовете и кметските наместници и контрола, който осъществяват.
Друг акцент от кметския ден бе свързан с превенция срещу разпространението на шарката по дребните преживни животни. Пред кметовете и кметските наместници на старозагорските села информация предоставиха експерти от Областната дирекция по безопасност на храните – Стара Загора. Засега в старозагорските села не е открито огнище на заболяването, но представителите на дирекцията акцентираха от важността да се информират стопаните за опасностите от разпространението на шарката. Те припомниха и предприетите и въведени от 18 октомври допълнителни мерки, които касаят стопаните в област Стара Загора. До 30.11.2024 г. се забранява пашата, търговията, придвижването и транспортът на дребни преживни животни, с изключение на тези за незабавно клане или преминаващи транзит. Забранява се също организирането на изложби и пазари. Клането на ДПЖ се допуска след клиничен преглед от официален ветеринарен лекар (ОВЛ) 24 часа преди движението и лабораторно изследване за шарка на проби, взети от ОВЛ в рамките на 72 часа преди движението. Движението на животните се осъществява по одобрен маршрут без спиране, със задължителна дезинфекция на транспортните средства. В допълнение се предвижда разрешителен режим от страна на ОДБХ на произхода на животните и от ОДБХ на местоназначението, след уведомление от оператора.
Експертите благодариха за съдействието на кметовете и кметските наместници и апелираха те да проведат информационна кампания, с която да обяснят на стопаните, че с тези мерки се предпазват животът и здравето на животните и хората. Ветеринарните лекари от дирекцията предоставиха и полезна информация за начина на протичане на шарката при дребните преживни животни.
NBP.bg