На 26 януари 2024 година започва четвъртото издание на Национална менторска програма за жени предприемачи в България. В него участват 23 дами ментори и над 50 жени, които искат да превърнат своите идеи в собствени бизнес проекти или да надградят вече започнати бизнеси. Заедно те ще работят в следващите шест месеца, за да излязат на 8 юни на голямата сцена на най-мащабния форум за женско предприемачество у нас – „Арена на дамския бизнес“, и да представят своите вече готови бизнес проекти пред инвеститори, партньори, потенциални клиенти и да влязат в света на бизнеса.
За първи път Менторската програма се провежда през 2021 година. Тогава се ражда и идеята за финалното събитие – „Арена на дамския бизнес”. Техен инициатор е Гена Събева, която след години обмисляне и избистряне на своя идея, има късмета да срещне съмишленици и заедно да я превърнат в реалност и в устойчив бранд. А съвсем естествено, след три успешни издания на Национална менторска програма за жени предприемачи в България, през 2023 година се оформи и Дамска бизнес общност, която поддържа енергията, вдъхновението и ентусиазма на ментори, участнички и партньори.
Разговаряме с Гена Събева, инициатор на Национална менторска програма за жени предприемачи в България и на „Арена на дамския бизнес” и ментор, и Виктория Караабова-Стоянова, съорганизатор на Национална менторска програма за жени предприемачи в България и ментор.
– Разкажете как се роди идеята за създаването на менторската програма?
Гена Събева: Идеята ми е от преди десетина години. Тръгна от председателството ми в Бизнес Лейди Клуб по онова време. Като председател на Бизнес Лейди Клуб – Женско предприемачество, тогава организирах срещи и различни събития и виждах кое им е интересно на жените и кое не. В същото време аз лично исках да се обградя с едни специални жени, да вирея в среда, която да ме стимулира, защото напълно разбирам колко важна е средата. Но виждах, че в Бизнес Лейди не се случваше така, както аз го виждах.
По това време по линия на Бизнес Лейди Клуб беше организирана лекция в столично училище. Отзоваха се седем-осем жени веднага. Усетих смисъла в това и видях, че и другите жени имат голям интерес към това да споделят знания и опит. И си казах: очевидно жените искат това. И на мен ми хареса.
След това минаха пет години, но тази инициатива остана еднократна. Аз продължавах да мисля по своята идея за нещо различно, което да обедини специални жени. Исках да правим нещо заедно.
– Какво се случи впоследствие?
Гена Събева: Мислейки си за всичко това, се сетих отново за училището и си казах – ето това е, разковничето е в менторска програма, трябва да направя някаква оригинална менторска програма. Казах си, че, за да направя нещо смислено, трябва да срещна жените, които искат да правят бизнес, и тези, които вече имат собствен бизнес. Междувременно, след като бях проверила всички женски клубове, участвах в менторска програма „Одисей“ на Лейдис форум, която беше едно към едно – ментор и наставляван. Не ми беше много интересно, но беше опит.
В началото не бях наясно как точно да изглежда моята менторска програма. Първоначалната ми идея беше: излизат жените ментори, презентират се и отсреща някой ги избира за свой ментор; който какъвто капацитет има, толкова до поеме. Като цяло тази идея ми се въртя в главата, но не я бях споделяла с никой, а ми се иска с някой да я обсъждам.
И ето, че при четири години се състоя една (не)случайна среща. Биляна Тончева ме покани на рожден ден. Отидох сама. Имаше много познати хора, но и много непознати. На масата, на която бях, стоях до Виктория, която тогава не познавах. Запознахме се и се разговорихме – тя с какво се занимава, аз с какво се занимавам. И й казах, че ми се иска да правя менторска програма. Тогава тя ми каза: „Ако ти направиш менторска програма, аз съм готова“. Аз й казах: „Аз съм готова.“ И тя ми отвърна: „И аз. Давай да действаме“.
Виктория Караабова-Стоянова: Предложението на Гена дойде точно в подходящия момент за мен. Аз отдавна търсех такъв тип провокация за себе си, защото над 20 години организирам и ръководя медия и платформа, свързана с предприемачеството, а като жена и като майка на три дъщери винаги ме е вълнувала темата за самостоятелността и личностното израстване на жените. И това е видно и от моята активност в НПО сектора, през Зонта. Предложението за създаване на менторска програма за жени предприемачи свързва и двата мои фокуса, за което благодаря изключително много на Гена, че тя се появи точно в подходящия момент за осмисли тази идея, към която дълго време съм вървяла.
– През 2021 година слагате началото на програмата за жени предприемачи. Разкажете повече за това?
Гена Събева: Това беше огромна работа и много ангажиращо и натоварващо. И въпреки че съм инвестирала лично над 100 часа в програмата, за участничките, които искат да стартират собствен бизнес, това време е недостатъчно. Замислих се как да направим програмата по-ефективна. Така се роди идеята участничките да са в обща група. Ние, менторите, да сме много и всяка от участничките да има възможност да види както напредъка на другите, така и да може да черпи „опит в действие“ от всички ментори.
Вследствие на моята лична менторска програма, в моята група, се роди „Арена на дамския бизнес”. Още тогава знаех, че трябва да имаме някакъв резултат, нещо като дипломиране, нещо като завършване. Тогава реших да дам роля на всяка една от жените в моята програма и да я видя в действие. И не само аз да я видя, но и тя самата да се види какво може. Първоначално идеята беше за събитие тип уъркшоп в Огняново и цял месец работихме. В един момент се оказа, че не може да се случи там и решихме да е тук в София и това, което са учили през тези шест месеца да го покажат на сцената. Споделихме идеята и на другите ментори и групи и се получи. И всичко това стана естествено в желанието ми да направя смислени неща, да дам съдържание на клубната дейност.
Виктория Караабова-Стоянова: След „Арена на дамския бизнес” бях категорична, че това е нещо велико, няма подобно на пазара. Предложих на Гена да го оформим и структурираме. И така се роди идеята за всички други активности, създадохме в подкрепа на всичко това Предприемачи БГ, Фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“, Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП, който към днешна дата е основен организатор на Менторската програма.
– Защо продължихте да го правите?
Виктория Караабова-Стоянова: Защото, на първо място, и в Гена, и в мен не престава и не угасва идеята, че правим нещо със смисъл, правим нещо с потенциал, правим нещо нужно. И това от година на година става все по-ясно. Въпреки многобройните формати, които се предлагат, било то менторски програми, академии, курсове за личностно израстване и т.н., смея да твърдя, че продуктът, който ние създадохме от колаборацията си заедно и привличайки изключителните жени – менторите в програмата – утвърдени специалисти в своята област, вдъхновяващи жени, силни и знаещи какво искат, привлича все повече и повече дами. Което доказва, че ако едно нещо е правилното, точното и нужното, винаги хората му дават своето доверие.
Това, което ни отличава и ни прави успешни, е, че жените чувстват, че ние сме искрени в желанието си те да успеят. Колкото и да е странно, в днешно време има много хора, които се нуждаят от това да повярваш в тях, да им кажеш можеш, давай, направи го. Въпреки огромното количество уроци, курсове, гурута и т.н., си остава най-големият страх на всеки един от нас да не се провали. В Менторската програма им даваме кураж. Но с основа. Ние не ги освобождаваме от идеята те да поемат отговорността за това, което ще направят. Тоест, ние ги мотивираме, но не ги зомбираме. Да няма невъзможни неща за хората, които са готови да поемат предизвикателствата и да платят цената. Това им даваме – баланса между позитивното, което да те накара да направиш първата крачка и лекия скепсис, който да ти даде необходимата доза реализъм, за да не те откаже, но да можеш да прецениш ресурсите си.
NBP.bg, Материала подготви Катина СТОЙЧЕВА
СПЕЦИАЛНИТЕ ЖЕНИ – МЕНТОРИТЕ:
С всички ментори и специалисти в Национална менторска програма за жени предприемачи може да се запознаете на сайта на Менторите БГ.
ГАЛЕРИЯ