Международната научна конференция „Ex marmore. Търговия и използване на белия мрамор в древна Тракия и нейните околности“ събира в Стара Загора близо 50 изследователи от музеи в България, Гърция, Турция, Словения, Хърватия, Италия, Австрия и Германия. Научното събитие е тридневно и е част от мащабен проект, който цели да даде допълнителна информация по повод открити артефакти от последните 100 години.
Целта на научния форум е да се представят последните тенденции и резултати в изследването на мраморни артефакти от територията на римска Тракия.
„Проектът, дал повод за тази конференция, има предистория още от преди Ковид пандемията. Той се реализира съвместно от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките (НАИМ-БАН) и Австрийския археологически институт“, сподели пред представители на медиите в града доц. д-р Христо Попов, директор на НАИМ-БАН. „Този проект е пионерен в много отношения и ще даде възможност огромното количество материали, които има в нашите музеи, да бъдат видени и оценени. Ще обвържем резултатите с Европейските производствени центрове. Ще може да кажем много след това и за местните суровинни източници за продължителен период от време“, допълни доц. Попов.
В пресконференцията преди началото на събитието, на което е домакин Регионалният исторически музей под липите, участваха още ресорният зам.-кмет на общината Милена Желева и директорът на РИМ ас. Петър Калчев.
По време на срещата стана ясно, че в РИМ предстои да бъде открита една изключително интересна експозиция, разкриваща „Среброто на Тракия“. Тя ще съдържа близо 100 находки, представящи някои от най-интересните съкровища от класическия Тракийски период.
„За нас е чест да сме домакин на това значимо събитие. Надявам се участниците в конференцията да имат време да разгледат интересните нови находки в нашия град. Община Стара Загора ще дофинансира дейностите в района на парк „Зелен клин“. Използвам повода да благодаря на всички, които неспирно работиха на терен и продължават да го правят, докато тече мащабният ВиК проект, защото находките са наистина впечатляващи“, допълни ресорният зам.-кмет Милена Желева.
Бяха представени и акценти от проучванията на местността „Мечи кладенец“. „Подхождаме отговорно към опазването на наследството, което имаме там. Открити са множество рударски сечива – над 500 са фрагментите. През есента планираме да покажем интересните от тях“, посочи доц. Попов.
От думите на ас. Калчев стана ясно, че музеят работи в синхрон с Община Стара Загора за превръщането на мястото в интересен музеен обект, който да привлича туристи.
Очаквайте подробности в новия брой на вестник „Национална бизнес поща“