След успешния старт на новата рубрика на Регионалния исторически музей в Стара Загора във в. „Национална бизнес поща“ и сайта nbp.bg – „Музейните експонати – богатство от нашето минало“, ви представяме следващия експонат – меден сахан от село Диня от 1693 година. Той е част от богатата експозиция на РИМ-Стара Загора.
В сбирките на всеки български музей се пазят прекрасни изделия от кована мед. Здрави като материал и с удобно-практична форма, тези съдове с живописна украса са красяли всяка къща. Кованата мед през ХIХ век се обработва ръчно и това превръща всеки предмет в уникат. Художествена особеност на българското медникарство е в придържането към функционално украсяване, което винаги е в зависимост от употребата на съда.
Саханите, които са обслужвали трапезата на всяко семейство, са обикновени, широкополи, столовати и капаклии. Медният сахан от старозагорското с. Диня, част от експозицията на РИМ-Стара Загора, е от типа на широкополите, но е особено ценен с надписа си. В част от него се разчита името Мавродин (вер. на майстора) и годината 1693. Украсата му, изработена чрез гравировка с киселина, е съчетаване на концентрични кръгове на дъното и майсторски фризове от розети и геометрични орнаменти по периферията. С това е постигнат забележителен ефект за долавяне пластичната форма на съда.
Доц. д-р Евгения ИВАНОВА, завеждащ отдел „Етнография“ в РИМ-Стара Загора