Колекцията стартирала преди две години след подарък от приятелка
Над 200 сорта стайни теменужки (сентполии) отглежда старозагорката Меглена Пенева. Колекцията стартирала преди две години, след като приятелка й подарила една саксийка.
За да се погрижа за цветето, реших да прочета повече информация в интернет за него, разказва тя. Така попаднах на форуми, в които видях чудни сортове на сентполията. Разбрах, че по магазините продават само промишлени холандски цветя, а съществуват над 50 000 колекционерски сорта, като всеки от тях си има име. Всеки съвсем различен, като някои видове дори и не приличат на традиционните теменужки. Има с цветчета като рози, като карамфили, като камбанки, като кокичета, като лотоси, като хризантемки, като зелчици дори – зелени, къдрави и пъстролистни. Огромен прелестен свят, който тотално ме плени, разказва с любов за цветята си Меглена.
Така тя се запалила по сентполиите, намерила още посадъчен материал от цветарските форуми и поставила начало на колекцията си, за която продължава да се грижи и да обогатява.
Отглеждам ги на стелажи с изкуствено осветление и те цъфтят целогодишно. Отделям по половин до един час дневно за грижи по тях. Носят ми радост, вкус към живота, правят ме щастлива, признава старозагорката. Меглена споделя, че и тя, както навремето политикът Иван Костов беше казал, говорела на теменужките си. Карам им се да цъфтят. Имам и стелаж с наказаните, като не им говоря и те започват да се отрупват с цветове, обяснява тя.
В Стара Загора имало още около десетина момчета и момичета, които колекционират сентполии. През топлите сезони всеки месец си правим сбирки на колекционерите от Стара Загора, на които обменяме опит и посадъчен материал. Всеки е добре дошъл на тези сбирки, стига да следи публикациите в групата, за да разбере кога и къде ще се събираме, казва Меглена.
От руските форуми и Фейсбук групи, посветени на сентполиите, научих много за грижите по тях, за проблемите и за различните сортове. Знаете ли, че във всеки по-голям град на бившите съветски републики има Дом фиалки (Дом на сентполията)? Толкова масово разпространено е там това цвете!
С днешна дата съм създател на Фейсбук групата „Сентполии Стара Загора“ и един от администраторите на групата “Колекционери на сентполии в България“. Който има желание, може да се включи в тях, а и в други подобни групи. Там ще види снимки на различни сортове от други колекционери, а може да си набави и посадъчен материал от тях. Моята група наброява над 400 членове, които се увеличават все повече. Правим си и поръчки на листа от Литва, Беларус, Русия, бившите югославски републики. Сентполията се размножава с листа, които са лесни за транспорт. Така внасяме нови за България сортове, някои от които създадени и регистрирани буквално преди месеци, разказа Меглена. Едно листо в България струвало около 1-2 лв., а при поръчка в Литва стигало и до 10 лв. като цена. Саксия с възрастно растение от холандските по цветарските магазини излизала 5-6 лв., а от колекционерските сортове – 7-8 лв.
Сред мечтите и намеренията на старозагорката е да посети, а и да участва след това с нейни растения, на специализираните международни цветарски изложения в чужбина, например в Букурещ.
От там могат да се купят още листа, детки и възрастни растения от съвсем нови сортове. Вече имаме две наши момичета, които са участвали на тези изложения и имат призови места – Снежанка Стефанова и Ирина Тодорова, и двете от Русе, уточнява Меглена.
Тя мечтае също така да направи и подобно изложение в България и да популяризира още повече сентполията в страната или поне в Стара Загора, и то в колекционерските й варианти.
Колекционерските видове се отличават от промишлените главно по това, че имат много по-разкошни цветчета. Има варианти микромини (с листенца и цветчета от по половин до един см), мини, полумини, с пъстри бяло-кремави листа. Цветовете на повечето са огромни, достигат до 6-9 см (за справка на промишлените сентполии цветовете са 2-4 см). Да не говорим за разнообразието от разцветки, с два, три и повече цвята. Има създадени дори жълти сортове (в природата генът, отговарящ за жълтия цвят при сентполията липсва).
Иска ми се също и може би ще е добра идея и да създадем Асоциация на това красиво и разнолико цвете. Но на този етап мисля, че нямам нужния капацитет за това. Като идея обаче, го имам. Бихме могли да поканим някои от световноизвестните селекционери, като Елена Лебецкая (имам голяма слабост към нейните нежни ажурни и женствени сортове), Елена Коршунова, Светлана Репкина, Константин Морев и още много други. Всичко с времето си. Заповядайте в света на сентполиите, засега в нашата Фейсбук група „Сентполии Стара Загора“!, кани всички фенове на цветята Меглена.
НБП, Радосвета СТОЯНОВА