Любомир Любенов е основател на фондацията „Математика без граници“. Традиционният турнир, който носи името на фондацията, тази година предстои да се проведе за шести път. На финала ще се явят 1500 деца от цял свят. За първи път ще участват и представители от Африка.
– Г-н Любенов, щастлива ли беше изминалата година за вас? – Въпросът е за дефиницията за щастие, но когато човек е успял в неща, които са замислени и се реализират, тогава можем да кажем, че наистина годината беше успешна в подготовката за участието на българските деца в международни състезания и организирането на нашите състезания от „Математика без граници“. През 2018 г. успяхме да привлечем за участие в „Математика без граници“ повече от 20 000 ученици от 21 страни на петте континента, сред които 200 български училища с над 14 000 участници. В азиатските състезания участваха 200 ученици от 17 населени места в страната, които спечелиха 53 златни, 52 сребърни и 29 бронзови медала и развяха гордо българския флаг. Състезанията в Азия се проведоха през февруари в Банкок, през юли в Сингапур и в Сеул, още два пъти имаше състезание в Банкок – през юли и август; в Хонконг състезанието беше през септември и в края на ноември. Епичният финал стана в столицата на 200-милионна Индонезия – Джакарта, в края на декември. Зад тези числа стои трудът на повече от 300 ентусиазирани колеги.
– Действително вие работите с елитна част от българските ученици. Какъв е българският математически талант?
Любомир Любенов с Галина Белянска, която е традиционен член на международното жури
– По този въпрос може да се напише цяла дисертация. Нашият алгоритъм е свързан с това да даде възможност на повече деца да се докоснат до емоцията от фантастичното преживяване да участваш, ако пък и спечелиш, е още по-добре в едно математическо състезание. Идеята е с този алгоритъм да успеем да докоснем струната на таланта, да запалим огънчето на познанието с желанието да се постигнат добри резултати.
– Прави впечатление така, както наблюдавам този процес в годините, винаги става въпрос за Изтока. Случаен ли е този интерес в източните страни да привличат европейски участници. Но то като че ли няма друго европейско участие, освен българското в техните състезания…
– Може би това е подсъзнателно търсене на подобно нещо; има предлагане, има такива възможности и ние се възползваме от това, защото имаме сходство в образователните системи. По отношение на това, че Европа наистина не участва много в тези състезания, сега сме на път да разбием статуквото. В „Математика без граници“ тази година за първи път в Несебър ще има представители на много европейски държави като Англия, Словения, Малта, Македония, Полша и Швейцария. Това ще бъде шестото по ред състезание на „Математика без граници“, което ще се проведе в края на юни т. г. В първия кръг има 23 000 участници от 20 страни. За финала се готвят и представители от Африка, като Нигерия, която ще участва за първи път. С други думи и 5-те континента ще бъдат представени в Несебър от 29 юни до 2 юли.
Леви Песин от Австралия и Огнян Огнянов от София със златните купи
– В Несебър ще доминират ли българските представители? – Доскоро бяхме доминиращи, но от миналата година имаме достойна конкуренция – Виетнам, Филипините и Иран са с класни състезатели. Австралия пък беше представена само от един участник, но той беше за цял отбор. За мен австралиецът Песин е бъдещият Стивън Хокинг. На три години детето започва да решава квадратни уравнения; тригонометрията е усвоило на 4-годишна възраст. Оттук нататък само можем да бъдем просто свидетели и щастливи, че сме имали удоволствието да общуваме с математически гений. Така че с появата на Иран, Виетнам и Австралия вече българите имаме конкуренти. За Виетнам аз не съм изненадан, тъй като съм преподавал във Военното училище на виетнамски студенти и знам колко упорити и талантливи са виетнамците.
– Те го имат в мозъка си или има други причини? – Азиатската мотивация. В голяма Азия хората започват да се борят със самото си раждане. Конкуренция, територия. – Какво предстои през 2019 г., освен „Математика без граници“? – През 2019 г. ще повторим състезанията от 2018 г. Започваме с квалификацията за Япония – на 24 февруари в Стара Загора, после – Сингапур, Тайланд, Хонконг и Пекин. Мечтаем си отново да имаме българин шампион на Азия – дано мечтата се окаже осъществима. Ще дерзаем.
NBP.bg, Донка ЙОТОВА