По стечение на обстоятелствата Стара Загора попадна в окото на „Зелената сделка“, поради близко стоящия комплекс „Марица изток“ и много от промените, които се случват и предстоят, ще засегнат града и региона. Неминуемо е, знаеше се, не можеше да се избегне. Имаше два сценария – единият е да се вайкаме за миналото и да очакваме нищо да не се промени. Но по-вероятен е другият – че всичко ще се промени. И ако хората подкрепят и потърсят, заинтересовани от зеленото развитие на Стара Загора, възможностите за развитие в тази посока ще са много. Енергетиката нито ще изчезне, нито ще бъде редуцирана като консумация в следващите години, но ще бъде тотално реформирана – от въглеводородни горива ще минем към електроенергия, добита от слънцето, ще минем към водородни горива. Имаше и междинен вариант, който обаче ми се струва, че вече го изпуснахме – ТЕЦ-овете да работят 5-10-15 години междинно, на място. Според мен, като вариант управляващите на държавата го изпуснаха и ще трябва да минаваме директно към следващите стъпки.
Ако хората подкрепят и се надяват, и ако си изберат политици на предстоящите избори, които търсят такова развитие за региона, което е съвместимо с вектора на развитието на енергетиката в Европа, плюсовете за нашия регион могат да бъдат невероятни. Както каза един еврокомисар в Стара Загора, инвестициите в тази сфера са неограничени. За колкото пари направим смислени проекти, толкова инвестиции могат да се отделят. Така че има два сценария – единият да се надяваме да се върне миналото, другият е по-смело да стъпваме в бъдещето.
В личен план ние планираме да изграждаме фотоволтаични централи. Имаме една договорена за 300 киловата, търсим още 200 киловата за добавяне. В следващите години инвестициите ни ще са във фотоволтаични централи.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА