Мартина Войчеховска е известна полска трaвел силебрити или знаменитост-пътешественик. Мартина е главен редактор на полското издание на „Нешънъл Джиографик“, водеща на полските формати на „Стани богат“, „Биг брадър“. Зад гърба си има фотосесия за „Плейбой“, участие в няколко филма, автор е на 5 книги. Най-голямата й радост, разбира се, е дъщеричката й Мария. Мартина е изкачила Короната на света – седемте най-високи върха на петте континента, покорила е Антарктида. Тя е и първата полякиня, взела участие в рали „Париж-Дакар“. Акцент на предаването й „Жена на края на света“ е жената във всичките й проявления. Заедно с екип на полската национална телевизия и фотографи на „Нешънъл Джиографик“ Мартина пристигна в Стара Загора – Центъра на Вселената, за заснемането на „калайджийска сватба“ на Тодоровден.
* * *
– Мартина, каква очакваш да е „жената на края на света“ в Центъра на Вселената – Стара Загора?
– Трябва да си призная, че за 10 години съм посетила около 120 държави по света, 20 пъти съм била в Африка, а едва сега започнах да осъзнавам колко малко познавам Европа… Но първото си пътешествие зад граница помня и до ден днешен. Когато бях на 4 години, със семейството ми бяхме на почивка в Слънчев бряг. Така че страстта към пътешествията, което се превърна и в моя професия, е започнала тук. За България знам магазинните неща – розово масло, кисело мляко, сирене, шопска салата. Сега с екипа очакваме обаче да стигнем до една жена, която живее тук край вас, с вас и може би и вие малко познавате… Нито едно пътешествие няма смисъл, ако в центъра му не стои опознаването на човека. А Стара Загора – Центъра на Вселената, страшно ми допада тази формула, мисля, че има наистина с какво да се гордее – хилядолетна история, разнообразни култури, запазени обичаи. За историята на града и неговите 8 хилядолетия съм впечатлена – защо всичко това е слабо рекламирано и не се чува навън?!
– Професията ти е и твоята страст, какво ти дава толкова енергия и безкрайното любопитство към света?
– Важно е да обичаш, това което правиш. В Полша имаше наскоро допитване до студенти по журналистика – на кого от известните журналисти биха искали приличат. 73% отговарят, че искат да са Мартина Войчеховска. Ами бъдете, нищо не ви пречи, трябва човек да е страшно упорит и трудолюбив и да е влюбен в работата си. Успехът идва с много усилия. А за страстта – определям своите страсти като четирите стихии. Въздух – планините, обичам планините, заради тяхната терапевтична мощ. За това, че са красиви и величествени. За това, че ме учат на покорност и търпеливост. За това, че ги има и че светът от върховете им е толкова различен. Вода – обожавам подводното гмуркане и незапомнения дъх, който остава под водата. И невъобразимата красота, която не може да се опише. И, разбира се, възможността за общуване със съвсем различен свят. Огън – мотоспорт. Обичам адреналина и скоростта. Миризмата на бензин ми напомня за детството, когато в гаража баща ми показа всичко за четирите, а после и за двете гуми. Земята – това е възможността да се събудиш на другия край на света и да го наблюдаваш оттам. Това са новите хора, с които се запознавам. Това е силата на познанието. И за това, че благодарение на нея оценям живота.
– Била си на толкова места, срещала си толкова различни хора и култури, може ли да бъде описана с една дума жената?
– Жените за моите репортажи намирам сама – снимка от вестник, сайт, списание. Просто радарът ми е настроен по друг начин – ако снимката ми разказва някаква история, то нямам търпения да я разкажа на зрителите и читателите. Така например, видях по телевизията репортаж за жени сапьори от Камбоджа – в шарени поли и с бронежилетки. Издирих авторката на снимката, после организацията, която е наела тези жени, и така по кончето до кълбенцето. Обикновено следя около 50 жени по целия свят, които дори не знаят за моето съществуване, но някой ден ще почукам на техните врати. С тези от тях, които имат имейли и телефони, поддържам връзка, а на останалите пращам поздрави, когато някой колега или познат отива до някое кътче на света.
Ситуацията на жените по света е много различна, например – достъп до образование, здравеопазване и правата. В много райони жената е все още гражданин втора категория. В Африка жените все още се обрязват, в Индия и в някои мюсюлмански страни се убиват заради семейна чест или по желание на мъжа. В почти цялата Южна Америка жените са жертви на домашно насилие, а в Китай 5 милиона жени годишно правят аборт, когато разберат че носят момиче. Животът е много по-странен от художествената реалност… и докато снимам, се убеждавам в това постоянно. Съдбите на моите героини са странни, впечатляващи, вдъхновяващи – от цялото си сърце им благодаря за това, че ми ги разказват.
NBP.bg, Габриела КАЧЕШМАРОВА
Още за Мартина Войчеховска в новия брой на вестник „Национална бизнес поща“