– Г-н Гълъбов, агенция за недвижими имоти „Константа“ е на пазара от 15 години, но екипът Ви има опит от много повече време. Какво показват Вашите наблюдения – как пандемията се отрази на имотния пазар?
– Кризата, свързана с COVID-19, предизвика притеснения у хората. Някои загубиха работата си, други получават по-малки доходи. Няма как да няма последствия.
Но в същото време, банките предлагат изключително изгодни лихвени проценти при ипотечни и жилищни кредити. А банковите институции си остават съществен катализатор при сделките с имоти.
От друга страна,
българинът иска да има собственост, както и, ако разполага със свободен капитал, да го влага в имоти
Инвестицията в имот е още по-далновидно вложение, когато не се предлагат депозити, които да носят доходност.
Като цяло пазарът не отбелязва драстични промени. Има търсене, има сделки. Не са както преди пандемията, но са в нормалното си русло. Дали ще се запази тази тенденция и в каква степен, пазарът тепърва сам ще покаже.
– Казахте, че клиентите Ви купуват имоти и като инвестиция, и за живеене веднага. Кои от сделките надделяват?
– От гледна точка на нашата агенция, сделките за инвестиция и за собствени нужди по-скоро са по равно.
Основният ни обем от сделки е на жилища, така че мога да уточня, че
ако се купува имот за инвестиция се търсят предимно по-маломерните апартаменти
– едностайни и двустайни. Предпочитаните райони са от Медицинския факултет на Тракийския университет на изток към центъра. Тези жилища, които се намират в предпочитани места, са по-лесно отдаваеми под наем, за да се възвръща инвестицията. Те и по-бързо се реализират, ако на собственика им в даден момент му потрябват средства.
Семействата, които купуват имот за живеене, обичайно търсят жилища с две спални, ако може без преход, но правят и компромиси.
Средните етажи са предпочитани, но пък високите предлагат своята панорамна гледка
Често имот за живеене търсят предимно млади хора, на възраст над 25 години, над 30 години, за които е дошъл моментът да създадат собствен дом и уют. Те искат да имат собствено жилище, макар и да го плащат с кредит. Предпочитаните райони са Аязмото, център, района на баня „Пиперка”, и където в близост има детска градина, училище, парк, магазини.
– Има ли промени в ценовите параметри?
– Въпреки прогнозите в едната или в другата посока, цените на имотите засега запазват нивата си.
Разбира се, всичко зависи от конкретната оферта. Ако офертата е добра и на хубаво място, да не е плътно застроено, в запазена сграда, с места за паркиране и цената да е сравнително атрактивна, тогава и хората, които са били по-резервирани и в изчаквателна позиция, веднага стават активни.
В тази връзка по отношение на сегашната ситуация
при стойностен имот на атрактивна цена и най-предпазливите клиенти тръгват към огледи и правят сделки
Докато, ако сравняваме с кризата през 2008 г., то тогава имаше период, в който дори качествени имоти много трудно се реализираха.
И пак ще кажа, че цените са много относителни. Дори в една и съща сграда, при една й съща големина на жилище, може да има разлика в цените от 10 хил. евро, според изложението и етажа.
– Какво е състоянието на наемния пазар?
– Имаше малък спад при отдаването и търсенето на наемите. Разбира се, с някои изключения, които касаят примерно чуждестранните студенти. Друго, което е характерно за наемния пазар, е че са завишени критериите на наематели и наемодатели.
По време на пандемията бяха освободени някои жилища, тъй като част от хората останаха без доходи. В същото време сега студентите са голямо перо в тази насока, започнаха учебната година присъствено. Но те предпочитат западната част на града. Освен това,
младите хора търсят под наем предимно отремонтирани жилища, с по-съвременно обзавеждане
Но пък и цената в тези случаи е по-висока, така че трябва някъде по средата да се срещнат търсенето и предлагането и да се постигне приемлива цена и за двете страни.
– Отчетохте ли по-засилен интерес към селски имоти?
– Във връзка с пандемията имаше повишен интерес, но не се реализираха чак толкова много сделки, колкото се очакваха. Не са по-високи и ценовите нива. Традиционно за старозагорци най-търсени си остават имотите около Старозагорски минерални бани и селата около курорта. На по-високи нива се сключват сделки и в Малка Верея, Борилово, Богомилово.
– Къде виждате разрастването на града, в кои посоки?
– В предпочитаните райони от централната градска част действително останаха малко места за изграждане на жилища. Още повече, че хората търсят повече панорама, повече въздух. Запъхтява се градът с плътно застрояване, но и самите инвеститори знаят, че в централната част имотите „се развързват“ по-лесно. За тях също е по-изгодно да има изградена инфраструктура и комуникации.
Според мен,
разрастването на града ще продължи с бавни темпове на изток и на запад
Засега поне, в нашия град не се осъществиха големи комплекси от затворен тип.
– Прогнозите, очакванията Ви оттук-нататък?
– Животът продължава. Трудности винаги ще има. Не знам какви ще са тенденциите на пазара. На този етап едва ли някой може да каже дали отлагането на сделка би довело до плюсове или минуси.
Всеки човек си има свое виждане, влияят и фактори като възраст, доходи. Но моят съвет е с премерен риск хората да гонят целите си, в това число и да се сдобият със собствен имот.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА