Опасност няма, обезщетенията ще се изплащат до 15 години, твърди защитникът на парка инж. Николай ОВЧАРОВ, общински съветник, председател на групата общински съветници от Реформаторски блок
В дебата по казуса „Бедечка“ през седмицата пожела да се включи инж. Николай ОВЧАРОВ, общински съветник, председател на групата общински съветници от Реформаторски блок.
***
Аз съм единственият общински съветник, който гласува „против“ въпроса за референдума. Смятам, че е прекалено дълъг, многословен и не отразява позициите на двете страни. За мен той е и законово укорим.
Смятам, че въпросът можеше да бъде кратък, ясен и разбираем за хората
а не да се цитират закони, които избирателят не познава. Начинът, по който ще се случи отчуждаването на имотите в единия или в другия случай, е действие, което избирателя не го интересува.
Защо не отразява позициите на двете страни? Според мен, се отразява само едната позиция – колко ще струва отчуждаването на имотите, ако трябва територията да бъде парк. А не се казва, че сумата, която също ще бъде необходима за изграждане на инфраструктурата, е значително по-голяма. Това е много важен момент. Усещам, че се акцентира на него и хората се манипулират.
Защо въпросът е законово укорим? Тук много мога да говоря, но се притеснявам да не отблъсна хора, които се колебаят да гласуват. Много се каза и изписа, така или иначе съдът в Стара Загора се произнесе и референдум ще има.
Призовавам всички да дадат своя глас и да изразят своето мнение. Това е пряката демокрация
Ние трябва да се научим да даваме решение на обществени проблеми, да сме активни, а не само да мрънкаме.
Относно цените, които се споменават, акцентирам на това, което виждам през последните седмици в обществото. Според мен, то сериозно се манипулира. Твърдя най-отговорно, че при търговете за общинска земя, които прави Община Стара Загора за имоти в рамките на града, цените варират между 30 и 50 лв. на кв. м. Това означава, че към днешна дата, ако сложим на търг имотите в „Бедечка“, цената им е между 6 и 10 млн. лв. Спекулира се със суми 50, 100 млн. лв… Това в никакъв случай не е вярно. Взети са за база цени на имот на търговска верига, който е на асфалт, в регулация, който има ток, вода и всички комуникации. Имотите, които се намират в парка, са несъизмерими с това, което се взема за база. Собствениците на земи в парка трябва да получават обезщетение за имотите си, но нека то да бъде реално.
Пропуска се и нещо друго – ако решим да запазим парка, Община Стара Загора не е задължена още на следващата година да осигури сумата за обезщетения, която е необходима.
По закон това следва да стане до 15 години
Това не се казва досега в пространството, но е важно да се знае. Т.е. Община Стара Загора догодина няма да фалира, ако е необходимо да плати едни милиони.
Прави ми впечатление също, че в информационния лист на Община Стара Загора е пропуснато и липсва решението на Общинския съвет от септември месец 2016 г., което предлага изменението на Общия устройствен план и на Подробния устройствен план, и е „за“ запазването на парка. Това е важен момент, който старозагорци трябва да знаят. Те трябва да са наясно, че има взето такова решение и че го няма в този информационен лист.
Ясно е показано с построените сгради в момента в парка, че не е спазено и няма как да бъде спазено изискването за запазване на 40% зелена площ.
Това са важните акценти, които забелязвам и затова , че не се представя коректно информацията за референдума в дебатите до този момент.
По време на гласуването бях един от четиримата общински съветници, гласували с „въздържал се“ за референдума. Не защото съм против него, а защото
имах огромното желание, решавайки един проблем да дадем решение и за друг
А именно за едно емблематично място за старозагорци – разрушеният ресторант на върха на парк „Митрополит Методий Кусев“ (Аязмото). Като отидем на върха у нас остава горчивина, виждайки т.нар. „цирей“, който стои там от години, и до този момент няма ясно решение. Имаше обществено обсъждане, имаше предложени различни и логични варианти. Имах желание, харчейки 200 хил. лева за един въпрос, да дадем решение и на друг. Това беше причината да се въздържа. А не защото съм против начина, по който ще попитаме хората, да дадат решение за казуса „Бедечка“.
Затова призовавам всички старозагорци преди да отидат да гласуват, да посетят парка, сами да се уверят какво ще загубим, ако позволим тази площ да се превърне в бетон и да бъде застроена. Да видят залесените площи с над 3000 дървета, 700-годишният чинар… Остава да възстановим осветлението, да почистим алеите и да сложим пейките, да се радваме на това, което има.
Всички решения, които са взети след 2003 г. от общинските съвети и т. нар. български съд, са порочни и дълбоко компрометирани. Те са главните виновници за създалата се ситуация и, за съжаление, няма да носят отговорност. Аз съм запознат с казуса и твърдя, че парк „Бедечка“, мероприятието е осъществено, паркът е налице. И това, че се казва, че няма такъв парк – категорично не е вярно. Хората трябва да знаят истината.
Личната ми позиция е категорично „за“ запазването на парка
Старозагорци ще бъдем отговорни за едно решение, което касае много поколения напред във времето. Запазването на парка е безценно за Стара Загора, за нашите деца, за нашите бъдещи внуци. Ние трябва да съхраним това място. Както навремето дядо Методий преди повече от 100 години е опазил и създал Аязмото, и ние се радваме на това, което имаме в момента. Същото ще се случи и с „Бедечка“.
С предстоящия референдум обществото ни трябва да започне да се възпитава само и да осъзнае, че нещо зависи от нас и сами определяме съдбата си. Трябва да възпитаваме своя гражданска позиция и да бъдем активни. Знам, че активността на референдума няма да достигне резултатите от едни избори. Но ще даде много добър отговор, какво мислим по този въпрос.
НБП