30 фотопана събират история, празници и постижения
В СУ „Максим Горки“ в Стара Загора продължават инициативите под надслов „60 години в полет“ по повод 60-ата годишнина от създаването на училището. През последните дни те са с акцент и към националния празник на България – 3 март.
На 2 март по традиция за трети път ще участваме във междуучилищната викторина „1000 причини да се гордеем, че сме българи“. Не сме пропускали нито едно издание на надпреварата, а само час и половина след нейното начало, в училищния двор в 12.30 часа, ще се проведе събитие, на което сме инициатори вече седем години – „Да съхраним българското“, сподели за „Национална бизнес поща“ директорът на училището Мариана Пенчева. Инициативата, посветена на 3 март, се ражда по идея на ученик от гимназията и на педагогическия съветник Петя Илиева, като в първите години преминава под надслов „Да събудим българското“. По традиция и тази година в двора на училището ще се извие хоро, като участниците в него ще са облечени в оригинални или стилизирани национални носии, или части от тях. Имаше години с много сняг, с пандемия, с ваканции, но никога не сме прекъсвали инициативата, която вече се казва „Да съхраним българското“. Винаги ученици, родители, приятели, възпитаници от предходни випуски са идвали и са били съпричастни към празника ни, казва още Мариана Пенчева.
Интересът става все по-голям. Учениците непрекъснато добавят нещо ново – търсят носии от своите баби, носят от вкъщи за другите, ако имат повече. Хващането за ръце на хорото, в кръг, има дълбока символика. Стъпките носят различни послания – за щастие, за заедност, за споделеност. А в чест на 3 март винаги преди да се хванем на хорото, с тържество почитаме всички наши славни герои, допълва Петя Илиева.
Ден преди патриотичната проява, на 1 март от 12 часа, СУ „Максим Горки“ ще открие фотоизложба, посветена на 60-годишнината си. Тя ще бъде разположена на открито на Алея „Стара Стара Загора“ до парк „Пети октомври“. Експозицията е под надслов „60 години в полет“ и за нея разказват част от организаторите й – учителите по история Снежана Богева и Стоянка Дилова.
Празничните събития в училището продължават и след третомартенската седмица. На 28 март се навършват 155 години от рождението на Максим Горки. По този повод и по случай 60-ата ни годишнина Съюзът ни писателите в Москва ни подари бюст-паметник на нашия патрон. За съжаление, поради ясни обстоятелства, той пътува много бавно към нас. Ако успее да пристигне и да организираме монтирането, паметникът ще бъде открит на 28 март в двора на училището. Но дори това да не стане, ще отбележим патронния си празник. 28 март ще бъде неучебен, но присъствен ден. Тъй като досега в празничната програма за годишнината не сме имали спортни прояви, са предвидени множество такива мероприятия. Апогеят ще бъде волейболна среща на ученици срещу учители, като очакваме в нея да се включат и бивши възпитаници на СУ „Максим Горки“. Възможно е да бъде организиран и баскетболен двубой, разкрива в аванс Мариана Пенчева.
Какво е да си директор на училище с 60-годишна история, което днес предлага уникална за област Стара Загора възможност за обучение по испански и руски език, и превръща Стара Загора в един от трите града в България, където се преподава на високо ниво китайски език? Всеки нов успех е ново предизвикателство за нас. С това, което постигаме, сякаш търсим нови върхове и стремеж и тях да покорим. Лесно се живее в сянката на масовите събития, инициирани от другите. Но когато сам задаваш еталон за подражание, когато сам увличаш другите, е по-сложно. Вече казах, че за нас е предизвикателство, което всички в екипа сме приели, искаме и го правим, категорична е Мариана Пенчева.
Радваме се, че към училищните инициативи приобщаваме и семействата на нашите възпитаници. Те участват активно и в благотворителните кампании на ученическия парламент. Нашите ученици опознават чужди езици и култури, но най-важно за нас е възпитанието в патриотизъм, българщина, семейственост. Като българи имаме много поводи за гордост, но въпреки че са нужни сериозни усилия – винаги надграждаме – с поглед напред и с полет, казват още от екипа на СУ „Максим Горки“.
Преподавателите по история Снежана Богева и Стоянка Дилова и преподавателят по география и икономика Веселина Танева се заемат с нелеката задача да съберат 60-годишната история на СУ „Максим Горки“ в 30 фотопана. Подготвят няколко месеца изложбата „60 години в полет“, която ще бъде експонирана на 1 март в алеята на парк „Пети октомври“.
Тя представя историята и ключовите моменти в развитието на училището. Свързана е и с едноименния филм „60 години в полет“, който бе показан на честванията през октомври миналата година.
Изложбата започва с табло с информация за личността на Максим Горки и как се стига до идеята той да бъде избран за патрон на училището. Показани са сградите, където се е помещавала гимназията през годините. Проследява се изборът на езиците, които се изучават в нея. Директорите на училището присъстват със свои цитати. Представени са постиженията на учениците и учителите, инициативите, свързани с дейността на Ученическия парламент, спортните отличия.
Фотоматериалите имат специален раздел „В обектива на времето“. В него място намира първият випуск на училището, наречен „Времето на извисяване“. Тогава училището се утвърждава с успехите на първите си възпитаници, докато днес говорим за полет към нови висини, споделят авторите на изложбата.
„В обектива на времето“ са представени и първите униформи, с които се гордее училището, тъй като според съвременниците им те са като излезли от западен колеж. Има кадри от училищните празници, на абитуриентите и от ученическите бригади, от военното обучение, часовете по практика.
Към фототаблата има и поясняващ текст. За да направим изложбата, ползвахме документи, които се съхраняват в училището, а също и сценарий по повод неговата 25-а годишнина. Получихме голямо съдействие от Държавен архив-Стара Загора, използвали сме материали и от личния архив на втория директор на училището – Христина Танева. Помогнаха ни и наши колеги пенсионери – Керка Колева и Таня Орешкова. Работихме много и усърдно, но като виждаме крайния резултат, сме удовлетворени. Така е, защото всеки един приема нашето училище като мисия, влага душата и сърцето си в това, което прави. Вдъхновени сме и от предишните поколения, защото при интервютата за филма с бивши ученици те говориха за чувство на умна елитарност и гордост, че са били възпитаници на СУ „Максим Горки“. Това сме се постарали да излъчва и фотоизложбата, допълват за „Национална бизнес поща“ Снежана Богева и Стоянка Дилова.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА