В Художествената галерия в Стара Загора е открита изложбата „Майстори на шаржа“. Лятната жега ще бъде освежена с шаржове на изтъкнати български майстори на този жанр от фондовете на градските художествени галерии в Стара Загора и в Казанлък, както и от Литературно-художествения музей „Чудомир“.
Шаржът е един малко позабравен жанр, казва изкуствоведът доц. д-р Марин Добрев, директор на Художествената галерия в Стара Загора. Истината е, че няколко поколения преди нас в него са влагали умението да хващаш характера, приятелските си взаимоотношения, обичта си към някои хора.
Шаржът е относително трудно изкуство, което не се отдава на всеки. От една страна е споменът за някои от тези майстори, утвърдили се във времето като основни фигури в този жанр. От друга страна – възможността да се срещнем с някои от големите личности на България от началото и от средата на XX век.
Естествено без Александър Божинов не може да се мине. Това е човекът, който отваря вратите в българското изобразително изкуство и за карикатурата, и за шаржа. Едни от най-ярките му последователи са Александър Добринов и Димитър Чорбаджийски-Чудомир. Много интересни са шаржовете, които Александър Добринов прави на Чудомир, както и тези, които Чудомир прави на казанлъшката бохема.
В това поколение има едно име, което е на почит, но е недостатъчно познато на българската публика. Става дума за Тодор Карастоянов, казанлъшки художник, който се изявява като майстор на шаржовете на големите личности от града на художниците – Казанлък, като Станьо Стаматов, Иван Енчев-Видю, Петър Топузов, основател на музей „Искра“.
Следва поколението на един от най-големите присмехулници на по-близки до нас като Теньо Пиндарев, оставил десетки шаржове на възрожденски личности, писатели, художници, сред които на Марин Големинов, Иван Мирчев и др.
Много сериозно е присъствието в изложбата и на старозагореца Стоян Йорданов.
НБП, Донка ЙОТОВА