„Национална бизнес поща“ стартира дебат за състоянието, качеството и проблемите на гражданското общество в България, в т.ч. на примера на Стара Загора. В този брой даваме думата на маг. химик Марина Бояджиева. Публикуваме текста без редакторска намеса, но с малки съкращения, поради големия му обем.
Маг. химик Марина Бояджиева е родена на 29 юли в Стара Загора. Средно образование завършва в родния си град, а висше в СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Химия“. Първоначално е литературен сътрудник във вестник „Септември“, а след това се премества в Промкомбинат „Химик“, където работи по специалността си като началник лаборатория и ОТКК. Впоследствие е технолог от момента на създаване на База за развитие и внедряване в „Агробиохим“ до ликвидиране на Комбината. Следват изпити за защита на Лиценз за консултант по автомобилни превози на опасни товари. На всеки 5 години отново, чрез изпити, защитава Лиценза си. Има защитени две авторски свидетелства и публикации в научни издания, както и други в периодичния печат. Председател е на Регионалния съюз по химия при НТС-Стара Загора.
* * *
От 2002 г., с прекъсване през 2003 г., и от 2004 г. до 2012 г., включително, има чести кошмарни замърсявания на атмосферния въздух. Стара Загора и регионът от северозапад са изправени пред изключително опасен екологичен проблем. Засегната е територия от 800 кв. км. Причината е високотемпературно унищожаване на остаряло въоръжение и боеприпаси. Това е единият екологичен проблем. Има още един екологичен проблем, на който искам да се спра – регионалните депа за твърди битови отпадъци (ТБО). Но него ще обсъждаме след това.
Да започнем с „обгазяванията“. В началото: обществото не можеше да приеме за възможен източник полигон Змейово, въпреки видимите сивокафеникави облаци от там. И ето – започна се с
ПОЯВАТА НА МНОЖЕСТВО НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ
Най-напред Регионалният съюз по химия (РСХ) под егидата на НТС-Стара Загора предизвика дискусия сред научно-техническата интелигенция, Тракийския университет, лекарската гилдия и средствата за масова информация. (Научно техническите съюзи са професионални сдружения с нестопанска цел.)
1. Първоначално двама граждани, които преди са били военни, регистрират организацията Съюз на българските избиратели (СБИ). Част от него е и Гражданско движение ЕСА (Екоспасителна алтернатива), в което участват и членове на РСХ. Основната цел на ЕСА е да се анализират фактите и професионално да се докаже източникът на обгазяванията.
2. Лаборатории по биохимия и генетика при Тракийски университет (ТрУ) изследват здравния статус на кози в селата край полигона.
3. Почти едновременно е създадено и „Гражданско обединение „Стара Загора“, чиито основни цели са контакти и иницииране активност в Общинското и Областното ръководства.
4. Впоследствие е регистрирана и „Инициативна група за чист въздух“. Първоначално инициативата е на майките, след това се включват и представители на общопрактикуващите лекари. Основни цели на групата са: публично обсъждане сред обществото причините за екопроблема и контрол върху здравния статус на населението.
5. През 2009 г. в протестите се включва и Националният изпълнителен съвет на „Зелената партия“, регистрирана в София.
6. През 2010 г. е алармирана и Асоциацията на еколозите от Общините в България (АСЕКОБ). Сдружение с нестопанска цел.
А сега нека в същата последователност, така както са номерирани различните НПО, да маркираме извършеното от тези Сдружения и преценим
РЕЗУЛТАТИТЕ
1. ЕСА, след контакти с професори от БАН и Съюза на химиците в България, установява връзка със СХ в Европа. Това е причината специалисти от Института в Щутгарт, Германия, няколко години подред да анализират: „щедро“ ръсещия се фин метален прах над града и северозападно от него, почви, води, растителни и животински организми, както и хранителни продукти. В праха са установени 14 метала. При анализите на пробите са констатирани нетрадиционни компоненти. Данните на Института съвпадат с тези на лабораториите от Стара Загора и МГИ София.
2. В ТрУ е установена висока смъртност и 30% хермафродитизъм при козите, а стандартният не е повече от 3%.
3. Гражданско обединение „Стара Загора“ провежда срещи и дискусии с ръководствата на Общината, Областта и с депутати. В резултат е назначена Временна комисия за изясняване причините за обгазяванията на Старозагорски регион, оценка на щетите и анализ на последствията. Комисията е оглавявана от именит професор. (Впоследствие той внезапно почина.)
4. Сдружение „За чист въздух“ провежда дискусионни предавания по местните и национални телевизии. Организира митинги в града. Заведени са по съдебен път и граждански искове за състоянието на здравето на населението.
5. „Зелената партия“ представя Декларация относно манипулациите за замърсяване на въздуха в Стара Загора, в която подкрепя протестите на гражданството, и настоява полигон „Змейово“ да бъде закрит.
6. Асоциацията предоставя Устав и пледлага членство в организацията.
Предстои да разгледаме какви са
ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ ДЕЙСТВИЯТА СРЕЩУ „ОБГАЗЯВАНЕТО“
След 2012 г. „обгазяванията“ съвсем намаляват. Въпреки очевадните данни за състава на металния прах и резултатите от проведените изследвания официалните държавни институции продължават да твърдят, че Полигонът няма нищо общо.
Вероятно затова се налага учени от Тракийския университет да напишат научни трудове, за да докажат, че замърсяванията били от „Марица изток“. Естествено, за научния труд вероятно е получена и научна степен!
В противовес на това пък, някои от защитниците на становището, че причинител на „обгазяването“ са действията, извършвани на Полигона, се сдобиха със специалност „екология“!
Ето как се създава спокойствие в обществото! Представители, които защитават двете противоположни тези, се награждават по един и същи начин! Така „демократично“ се поощряват протестите на народа, а виновникът за престъпните действия, които унищожават човек и природа, остава „неразкрит“!
* * *
А сега за другия екопроблем – регионалните депа за ТБО. Предвидените от ЕС 57 броя, за 5 години, ще ликвидират 23 000 дка благодатна българска земя! Нека в същата последователност да разгледаме и този проблем.
НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ ПРОТИВ РЕГИОНАЛНО ДЕПО КРАЙ СЕЛО РАКИТНИЦА
1. Инициативен комитет, избран на Общо събрание на селото на 20.06.2009 г., е първият активен защитник на тезата, че депото е опасно за селото. При това определеното за целта място не отговаря на законовите изисквания.
2. ЕСА към СБИ има за основни цели да докаже непригодността на този метод за третиране на ТБО и предложи друг съвременен.
3. Инициативна група „За чист въздух“. Основните цели на дейността й са: да предизвика публичност и да потърси възможностите за юридическа защита на правата на населението.
4. НПО “За да има природа в България“ е регистрирана в София. Основната й цел е да се създаде публичност на проблема.
5. Другата НПО „За земята“, регистрирана в София, е със същата основна цел.
Както в предходния пример да коментираме
РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ РАБОТАТА НА ПОСОЧЕНИТЕ СДРУЖЕНИЯ
1. Инициативният комитет започва с Искане за местен референдум, с който да докажат своето право на решение за състоянието на природата в близост до селото. От тук е началото и на нескончаемата сага по съдебен път да предизвикат действия от страна на Общински съвет и Областен управител.
Едновременно с това изразяват аргументирано несъгласие с представения ОВОС за депото.
Установяват контакти с протестиращи Граждански сдружения от други региони, с цел синхронизиране на протестните действия.
Съвместно със Сдружението от регион Ямбол организират среща с представителя на Еврокомисията за наблюдение на ОПОС (Оперативна програма „Околна среда“), евродепутата Карсен Расмусен, за дискусия по проблема „Регионални депа за ТБО“.
Подават Жалба до Върховния съд за правата на човека в Страсбург, по този проблем.
2. ЕСА при СБИ представя Европейска директива, въз основа на която се доказва непригодността на депата, съобразно географската и стопанска специфика на България.
Участва в коментарите върху ОВОС за депата.
Предлага нова, рационална технология за преработка на ТБО с КПД 99%. Безотпадна, термохимическа конверсия ги превръща в енергиен източник (Основният модул е бил построен още преди 45 години, в България, от български професор наш съгражданин.).Технологията е с време за внедряване 6 месеца, а това за изплащане стойността на оборудването – 1 година. Тя елегантно решава едновременно двата големи проблема на съвременността: безопасно превръща ТБО в нов, източник на енергия.
Технологията е представена и на К. Расмусен, който при запознаването си с нея й дава висока оценка.
3. Сдружение за“За чист въздух“ по съдебен път се опитва да защити правата на собственост върху имоти. Организира публични дискусии.
4. Представители и на двете НПО пристигат от София, за да присъстват на събрания. Прожектират документални филми, доказващи опасностите от депата за ТБО, този остарял метод.
Нека сега проследим
ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ ДЕЙСТВИЯТА СРЕЩУ ТОВА РЕГИОНАЛНО ДЕПО
Въпреки многото нередности и закононарушения, представителите на държавната власт отменят закони и Наредби (Нар. 7 – за отстояние от населено място) и изграждането на депото вече е факт!
При повторна среща г-н К. Расмусен заяви, че България е задължена, съгласно Присъединителните протоколи, да построи 57-те депа до края на 2016 г. За тях ще получи дори финансова помощ от ЕС! В противен случай я очакват парични санкции. При желание, след това може да ги замени с депата с новата технология. За съжаление, г-н Расмусен се оказа само един „евросамодеец“!
Вярвам няма да твърдите, че са колегиални и приятелски действията, с които ЕС задължава България да внедри метод, отдавна доказал своята несъстоятелност, при това гибелен за природата и населението й? Но сигурно и тук се явява пъклената роля на парите! Основна част от предвижданата финансова помощ за построяване на депата вероятно ще получат непотърсените за консултация европейски „консултанти“.
И така, въпреки неопровержимите аргументи против изграждането му, следващия месец депото трябва да бъде в експлоатация!
Във века на „пазарната икономика“, в който живеем, не мога да оставя без коментар и въпросите за финансирането на всичко извършено досега. Както виждате, най-активни са действията на местните организации, затова искам да заявя, че
НИТО ЕДНА ОТ МЕСТНИТЕ НПО НЕ Е ФИНАНСИРАНА ОТНИКЪДЕ
Дори след консултация с юрист (наш съмишленик), разбрахме, че е възможно да осъдим ЕС пред ООН, заради предлаганите остарели и доказали вече своята опасност методи за третиране на ТБО. За съжаление, не разполагаме със средства за това!
Всъщност не съм съвсем коректна. Посещенията на немския специалист и анализите, извършвани от тяхната фирма, плащаше Общината. Местната фирма, чиято лаборатория направи също анализи, пое разходите за тях.
А колкото до посещенията на МОСВ, разходите винаги са били лични. Но никой от никъде , от местните организации, не е получавал заплата, хонорар или подкуп!
Що се отнася до финансирането на „Зелената партия“, „За Земята“ и „За да има природа в България“ още през 2013 и 2014 г. в периодичния печат се появиха много разобличаващи данни за начина на финансирането им и парите, с които разполагат. Посочва се и активното участие на фондация „Отворено общество“ (О.О.).
За ефективността на тяхното участие в коментираните два проблема оставям на Вас, читателите, да прецените!
И накрая, преди да премина към заключението, където ще бъда много конкретна и кратка, искам да изкажа благодарност на редколегията на вестника за дебата, който провежда. Темата „екология“ е много „шлагерна“. Появиха се множество НПО, щедро финансирани, доста често от неясен източник. Спекулациите на тема „Екология-икономика“ са много опасни.
Не е преувеличено, ако кажа, че от двата екопроблема, с които нашият регион се бори, зависи колко ще остане от природата българска и от народа й.
Накрая да се конкретизираме върху
НАЧИНИТЕ НА УПОТРЕБА НА НПО
1. ЕС и О.О. „велемъдро“ подкрепят „роенето“ на НПО. Дори финансово подпомагат някои от тях. Там предлагат работа на млади българи, но като помощен персонал. А това не е ли твърде удобна практика, която обезличава младите и ги лишава от развитие?
ЕС предлага на страната ни, предвид икономическия й статус, като най-евтин метода „регионални дена за ТБО“. Той отдавна е доказал своята екологична опасност и непригодност. Но в замяна пък ни обещават да получим щедра финансова помощ и консултантски услуги!
Как по друг начин може да наречете тези действия, освен: „намеса във вътрешните работи на една държава“ и „корупция“?!
2. Представителите на българските държавни институции безкритично приемат всички предложения на ЕС, някои от които са недопустими за България. А това показва некомпетентност. „Демократично“ имитират съгласие с всички НПО, което означава липса на морални ценности.
Не ме обвинявайте, че съм прекалено критична и категорична! Проблемите са жизненоважни и нямаме право на деликатност!
А в България има експерти с висок професионализъм и морални ценности. Няма ги само ответните действия от страна на държавната власт.
И накрая
ДВАТА НАЙ-ВАЖНИ ВЪПРОСА
1. Докога ще подкрепяме „евросамодейността“? Всъщност, ако не е самодейност, това е пъклен план за унищожение на страната ни!
2. Кой и кога ще потърси отговорност на българските евродепутати, министри, зам.-министри, главни специалисти за всичко извършено дотук?
НБП