Всяка учебна година е ново предизвикателство за колегите. Нека бъдат здрави и да имат повече кураж в работата си!
На всички ученици пожелавам освен стремеж към знание, да бъдат здрави и добротата да присъства във всяко тяхно действие!
Към пожеланията трябва да присъединим и тези за родителите. Те са другият решаващ фактор за успеха на техните деца, от който всички ще имаме полза, казва още математикът, преподавател и организатор на математически състезания
– Г-н Любенов, Стара Загора отново изпраща горещо математическо лято с много отличия за младите математици. Вашият коментар за тези поредни постижения?
– Когато говорим за тези успехи, трябва да кажем и причината за тяхната поява. Преди много години, когато издавах вестник „Математическа поща“, ми се налагаше да пиша публикации по повод на ученици от България, но там Стара Загора отсъстваше. В азиатски състезания участваха възпитаници на математическите гимназии в София, Пловдив, Варна, но не и от нашия град. През 2013 г. при разговор с проф. Хенри Онг от Сингапур се роди идея, че можем да организираме участие и на наши представители в някои от проявите в Азия. Необходимо бе финансиране молба и написах едно писмо до г-н Живко Тодоров, кмет на Община Стара Загора, с молба за подкрепа. Получихме я и така през юли 2015 г. реализирахме първото участие на старозагорски ученик във финала на Сингапурската олимпиада. Третокласникът Михаил Михов, постигна перфектен резултат на квалификацията, а на финала, спечели бронзов медал. И така, година след година, децата се увеличаваха. Подкрепата на общината, разбирането на родители и много талантливи деца продължи – в Сингапур, Тайланд, Хонг Конг, Южна Корея, Малайзия и Япония. Спечелихме много медали, успехите на децата радваха и увличаха други на математика.
Както винаги съм казвал, ценното обаче не са медалите, ценен е опитът, ценно е, че състезавайки се децата придобива много знания, умения и разширява кръгозора си. Това получават нашите ученици, когато отидат в Азия. И когато успеят, ние споделяме радостта – в новините на националната телевизия, по Би ти ви, Нова, в специални предавания по тези телевизии, във вестници и електронни страници. Няма как да не сме горди и няма как да не говорим за това.
През 2017 г. новините на Нова започнаха с факта, че българин е шампион на Азия по математика – Теодор Танков.
Тази година стигнахме още един голям връх. И той получи голямо медийно внимание. Абсолютно първо място в състезанието WMI Mini Math Creative Competition в Куала Лумпур спечели Радослав Балкански от ППМГ „Гео Милев“. Радослав бе отличен за разработката му, свързана с наследството на траките, с Долината на тракийските царе, през призмата на математиката.
Другият успех, който отбелязахме, бе третото място на Иван Канев от ПГКНМА „Проф. Минко Балкански“ в същото състезание. В навечерието на олимпийските игри в Париж той направи симбиоза между олимпиадата и математиката със специалното участие на лекоатлета Тихомир Иванов. Знаете, че той стана 8-ми във финала на висок скок. Това се случи благодарение на Емилия Драгиева от СКЛА „Берое“, която ни помогна Иван да включи Тихомир в неговата разработка. Иван успя в Куала Лумпур, успя и Тихомир на финала на олимпийските игри в Париж.
Състезанията по математика носят емоции, награди, знания, докато в подобни презентации и разработки учениците правят първи стъпки към бъдещата им реализация в науката.
– Казвал сте, че цените изключително много и постоянството на младите математици. Защо е така?
-Многобройното старозагорско участие ни дава надеждата, че децата, които спечелиха медали, които бяха на азиатските форуми, ще продължат да се занимават с математика. Както правят това и големите ученици – като Йоан Михайлов, който е без прекъсване участник в азиатските състезания от 2016 г., сега ще бъде в 9 клас, като Максим Танков, който ще бъде в 10 клас, той започна в Сеул през 2018 г. Към постоянството в изявите ще отбележа Любен Карбанов, Радослав Балкански, Иван Канев, които са пример за съхранени таланти. Дай Боже, да са живи и здрави и да имат късмет в следващите си изяви.
Част от нашите медалисти вече учат в престижни училища. Михаил Михов, когото споменах, в момента е приет за студент в един от най-престижните технически университети в Европа – в Делфт, Нидерландия. Шампионът ни от състезанието в Куала Лумпур през 2017 г. Теодор Танков е в 3 курс в един от най-престижните икономически университети – в Бокони, Милано. Любен Карабанов вече учи в Тилбургския университет, Нидерландия.
Мога да допълня още, че там, където получаваме подкрепата на родителите, резултатите са налице.
– Какво предстои със старта на новата математическа година?
– Не сме спирали да работим и през миналата учебна година, през цялото време ангажирахме почти всички училища в града. Към нашите прояви се включиха и бивши ученици, които помагат като осигуряват награди на децата. За трета година излъчихме математическите звезди на Стара Загора. В тази изява се включиха бившите ни ученици Десислава Спиридонова, Велина Колева, Сияна Янчева, Евгени Генчев, Станимир Бойчев, Станимир Костов. Те помогнаха финансово и децата получиха заслужени награди за техния труд. Идеята е да увличаме колкото се може повече деца в математиката, защото просперитета на България и на обществото зависи от млади хора, които са мотивирани, подготвени, знаещи и можещи.
Със старата на новата учебна година ни предстоят много прояви. На 21 септември в Стара Загора ще се проведе финалът на клуб „Математически таланти“, в който участват ученици от цялата страна. На 22 септември във фондация „Миню Балкански“ ще бъде финалът на състезанието „Математическа дъга“, също с ученици от цялата страна.
В началото на месец ноември ще направим отборното състезание – „Будилник“, за трета поредна година. В навечерието на Коледа ще бъде финалът на събитие, което нарекохме „Стара Загора търси математически таланти“. След това през месец март 2025 г. предстои турнир по бързо и вярно смятане. Световният шампион Калоян Гешев, който спечели в седмия сезон на „България търси талант“, беше първият победител в това състезание, т.е. още от първото му издание се създаде голяма конкуренция. Следват „Математическите звезди на Стара Загора“, организираме събитието заедно с фондация „Миню Балкански“.
В Академията по математика към Центъра за подкрепа на личностното развитие ще се подготвяме отново за форумите в Азия. За азиатските състезания, пък и всички олимпиади се налага да се допълнителна подготовка и много, много самостоятелна работа.
– Българските ученици печелят множество медали и отличия на международни форуми, особено по природните науки, които гарантират успеха на една нация в XXI век. Къде се къса нишката между тези постижения и посредствените национални резултати по основни икономически показатели като БВП, иновации, конкурентоспособност?
– Връзката се къса най-напред от факта, че българските таланти не са от кресливите в днешно време. Те са скромни хора. В момента ми се струва, че на почит кресливите, които бърборят каквото им падне и по какъвто повод им падне, без да отчитат, че това не е добро. Но затова и ние сме виновни.
Второ, така или иначе повече от нашите суперталантливи деца се реализират в чужбина и стават световно богатство. Като че ли мултипликацията на лошите управленски решения са факт и те в известна степен пречат, за да се случват процесите, както ни се иска. Николай Хайтов, бе сравнил образованието като крадено магаре, на самара на което всеки товари колкото и каквото си иска.
Ето сега започва новата учебна година, но по-важно е, че ние сме в нов свят. Старите догми, старите правила не важат, или се изместват от други. Винаги си мисля, че дискусията какво да влезе в програмите за обучение и изпити, които за мен са лошо измислени препятствия, трябва да отстъпи място на съвсем други неща. За мен най-важна е сигурността на децата в българското училище, както и сигурността на българския учител и комфортната среда за работата му, защото заплатите не решават всичко. Важни са и зоните за сигурност около българското училище. Децата като че ли няма и откъде да научат какво е добро и как да го прилагаме на практика в отношенията помежду си – към съучениците, към учителите, към хората, с които общуват.
Пред българското училище стоят много важни задачи. То вече не носи ключа към знанието. Знанието могат да бъдат книгите, интернет пространството, където наистина има какво да се намери, въпреки че и там трябва да се внимава…
– Дебатът за реформи, промени в образованието продължава години, а сякаш няма реални резултати?
– Аз не знам дали въобще е открит дебат по същество. Истинският дебат се измества от някои неща – не че не са важни, но не са най-важните. За мен основното е сигурността на децата и добронамерената среда, от която да покълва и избуява добрината. Понякога си мисля, че сме в матова ситуация, но въпреки това трябва да търсим правилните ходове. Оценките, точките, класацията не са всичко. Често резултатите от изпитите не отговарят на действителността. Грешните резултати водят и до грешни изводи.
– Сега отново излязоха данни за липса на преподавателски кадри, особено по природни науки…
– Това е бомба, заложена много отдавна. Навремето имаше държавна поръчка. Сега пак има подобна акредитация, но не знам как сработва. Аз завърших специалност математика през 1981 г. Тогава във факултета по математика в Пловдивския университет бяхме 6 групи, т.е. през тази година само от този университет са се дипломирали 150 учители по математика. Преди десетина години моята преподавателка проф. Пенка Рангелова сподели, че в Пловдивския университет по специалност математика е завършил 1 студент. Т.е. бомбата – липса на кадри, цъка отдавна. Дано не избухне. Разбира се, първо училището трябва да даде този тласък – хората да бъдат добри, да се стремят към нещо, някои от тях да се върнат след това в училище като преподаватели. Но мисля, че е въпрос на държавна политика, смятам, че държавата трябва да има такива механизми.
В момента в Стара Загора много колеги са пенсионери и продължават да работят. Те запълват нишата, но няма да е за дълго. Знае ли се, възможно е един ден да направят някакви виртуалности, в които децата са в училище, а преподавателят е само един и ще преподава онлайн на всички…
– Г-н Любенов, номиниран сте за „Почетен гражданин на Стара Загора“, как приемате това признание?
– Както споделих в социалните мрежи, това малко ме разсейва – когато се даде такова съждение, човек започва да мисли… Но съм благодарен за номинацията. Човек се ласкае, но си мисли и дали заслужава. Има и много други колеги, които също заслужават подобно признание, например сред тях е Павлин Пеев.
– Вашето пожелание за новата учебна година?
– Всяка учебна година е ново предизвикателство за колегите. Нека бъдат здрави и да имат повече кураж в работата си.
На всички ученици пожелавам освен стремеж към знание, да бъдат здрави и добротата да присъства във всяко тяхно действие.
Към пожеланията трябва да присъединим и тези за родителите. Те са другият решаващ фактор за успеха на техните деца, от който всички ще имаме полза.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА