Лъчезар Борисов е завършил магистърска степен по „Макроикономика“ в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Има втора специалност по „Счетоводство и финанси“ от Института за следдипломна квалификация към УНСС. Доктор е по икономика във Висшето училище по застраховане и финанси. Специализирал е „Устойчиво развитие“ във Венециански международен университет и Регионалния център по околна среда в Будапеща, както и „Счетоводни и одит регулации“ към Световната банка. Завършил е обучение по „Предприемачество и рисков капитал“ в Американския университет. Заместник-министър на икономиката от февруари 2017 г. до юли 2020 г. Избран е за министър на икономиката на 24 юли 2020 г. от 44-ото Народно събрание.
– Г-н Борисов, кои са икономическите акценти в Националната програма на ГЕРБ?
– Можем да отбележим четири основни политики, заложени в програмата на партия ГЕРБ. От една страна, това е икономическата трансформация. На второ място е политиката ни за насърчаване на предприемачеството и подобряването на бизнес средата. На трето място – насърчаване на инвестициите в България. И четвърто – политика за зелен преход, като тук става дума за трансформация на съществуващия бизнес – малки и средни предприятия, които да стават по-енергоефективни, по-ресурсоефективни, по-производителни.
Целите на ГЕРБ са да достигнем брутен вътрешен продукт от 100 млрд. евро чрез трансформация и подкрепа на бизнеса. Това ще рефлектира и върху социално-икономическото развитие на страната, така че
средната работна заплата да достигне 2000 лв., минималната работна заплата – да бъде 1000 лв.
И ежегодно този икономически растеж да генерира приходи в бюджета, които да допринесат да подпомогнем нашите родители с ежегодна актуализация на пенсиите.
Изпълнявайки тази програма, Министерството на икономиката предвижда чрез ОП „Иновации и конкурентоспособност“ да осигури за бизнеса 2,6 млрд. лв., както и да бъдат създадени три отделни подфонда с общ ресурс от 900 млн. лв. Нашата цел е тези средства да стигнат до малките и средните предприятия много бързо. Процедурите за кандидатстване се предвижда да стартират в следващите месеци.
Нашата стратегия и цел е да увеличим двойно средствата за научно-изследователска и развойна дейност до 2025 г. Така те ще нараснат до 1,6% от БВП, или 1,6 млрд. евро. Шесткратно ще увеличим публичните финанси, които се отделят за иновации, от 127 млн. лева за последните четири години – на 760 млн. лева до 2025 г. Това е причината за
създаването на Агенция за иновации, която да осъществи връзката между науката и бизнеса
за да става той все по-производителен и по-иновативен.
Освен това, предвиждаме двукратно увеличаване на проектите, които ще бъдат сертифицирани по Закона за насърчаване на инвестициите, и които държавата подкрепя. Разбира се, залагаме и на значително увеличаване на потока от преки чуждестранни инвестиции в България. Тук ще отбележа, че дори по време на криза, България се справя добре. През 2020 г. постигнахме рекорд в привличането и насърчаването на инвестиционни проекти. Сертифицираните от държавата проекти (по Закона за насърчаване на инвестициите) са за 1 млрд. лв. Тази политика продължава и през настоящата година. Само от началото на 2021 г. сме сертифицирали дейности на стойност 600 млн. лв. в България. Това ще бъде акцент и за област Стара Загора.
Казаното представя само най-важното в икономическата ни програма. Предстои сериозна трансформация на българската икономика, тъй като общият ресурс, който сме договорили с ЕС, е 50 млрд. лв.
– Предвижда ли ГЕРБ промяна на данъчната политика? Вашите опоненти предлагат да бъде премахнат плоският данък.
– Едно от основните послания в програмата ПП ГЕРБ са консенсус и работа заедно. Ние работим в партньорство с национално представените работодателски организации, с които сме на едно мнение – данъчната политика не бива да се променя. Като макроикономист и доктор по икономика считам, че тя доведе до голямо изсветляване на икономиката, до публичност и прозрачност. И, разбира се, до повече приходи в държавната хазна.
Освен това, данъчната политика на България като една от най-добрите в Европа, е много атрактивна за инвеститорите. Съчетано с бъдещото ни членство в ERM II и в Банковия съюз и с подобрения кредитен рейтинг на България (което се случи и по време на криза), впоследствие ще доведе до сериозни потоци на инвестиции и към страната, и конкретно към област Стара Загора.
Затова смятам, че данъчната политика не трябва да се променя.
Това, което предлагат нашите опоненти, ще има ефекта на ядрена бомба със закъснител
за българския бизнес и за средната класа.
– Какви допълнителни мерки се предприемат за подкрепа на бизнеса в сложната пандемична ситуация, в която се намираме?
– Пандемията е сериозно предизвикателство за всички. Но считам, че мерките, които прилагаме, дават своя ефект. Безработицата в България е на относително ниски нива – от около 7%. Министерството на труда и социалната политика продължава да прилага схемите „Запази ме“, а също и тези, които подпомагат бизнеса по модела 60/40 и 80/20.
Бизнес дейности, които бяха затворени, за да се запази живота и здравето на хората, получават финансиране от държавата, което е значим процент от оборота им за предходен период. Това е нова мярка, която разработихме в Министерството на икономиката, и се изпълнява от НАП.
Компаниите получават суми равни на 10% или 20% от пропуснатия оборот за аналогичния период на миналата година
В момента моят екип работи много активно и подготвя на база на заповедта на министъра на здравеопазването нова нотификация до ЕК. Амбицията ни е, преди да я получим, компаниите, които са засегнати от здравните мерки, да могат да кандидатстват пред приходната агенция.
Ще продължат и двете мерки, които се изпълняват от Българската банка за развитие (ББР) по отношение на предоставянето безлихвени кредити на физически лица и по отношение на гарантирани кредити за бизнеса с 80% гаранция, която се поема от ББР. Аналогична процедура ще бъде изпълнявана и от Фонда на фондовете.
Важно е да отбележим, че
по време на кризата около 1400 компании от област Стара Загора са подпомогнати от Министерството на икономиката
чрез процедурите, които се прилагат по ОП „Иновации и конкурентоспособност“, и по процедурите чрез ББР.
В този кризисен период чрез Министерството на труда и социалната политика до бизнеса достигнаха над 52 млн. лв., с които бяха подпомогнати и около 400 работодатели от област Стара Загора и реално запазихме работните места на 22 000 души. Цялостната подкрепа за област Стара Загора от страна на Министерството на икономиката за периода на кризата е около 100 млн. лв. Мерките дават ефект и това се вижда от икономическите показатели на областта. Безработицата е 5,4%, което е по-ниско от средното за страната. А в град Стара Загора е около 3,6%. През 2020 г. компаниите, изпаднали в ликвидация в област Стара Загора, са с 26% по-малко, в сравнение с 2019 г. Разбира се, бизнесите са създадени да работят, тяхната цел не е да ги подпомагаме. Но трябва да се съобразим и да намерим най-добрия баланс между здравето на хората и здравето на икономиката, и се стремим да сме полезни.
– От какви други финансови механизми могат да се възползват работодателите, за да надградят своята дейност и да повишат конкурентоспособността си?
– Предвиждат се два големи пакета от мерки, които ще бъдат насочени към малкия и средния бизнес, включително и в област Стара Загора. Ще подпомогнем дружествата с машини, които да бъдат по-енергийно ефективни. Компаниите ще могат да участват и в
проекти за изграждане на съоръжения за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за собствени нужди
Това означава по-ниски цени на електрическия ток за производствените цели. Акцентът е и към ресурсната ефективност. Предвижда се мярка, свързана с кръговата икономиката, така че да има по-малко отпадъци от производството. Всичко, което може да бъде върнато обратно в икономиката, да се реализира.
Ще подпомогнем и зеления преход на компаниите, работещи в сферата на преработващата промишленост, за да става дейността им все по-екологосъобразна.
– Вие заявихте безрезервна подкрепа към Асоциацията на стартъпите в България. В каква сфера оперират стартиращите компании в Старозагорска област? Какви ще бъдат приоритетите през следващите години в подкрепа на българите, които стартират собствен бизнес?
– Политиката за подкрепа на стартиращи компании ще продължи по няколко начина. От една страна се предвижда достъп до финансиране, което е заложено в програмата на ПП ГЕРБ. Създадени са няколко фонда във Фонда на фондовете, които са за начално развитие и ускоряване. Те целят именно да подпомагат добрите иновативни идеи.
Освен това, още 150 млн. лв. са предвидени по новата ОП „Иновации и конкурентоспособност“, които ще бъдат с акцент към стартиращия бизнес. Радвам се, защото при посещенията ми в Стара Загора виждам компании, които са стартирали преди 5-6 години. В следващи периоди, подпомогнати от държавата и от Министерството на икономиката, са внедрили модерно оборудване. Компаниите от Стара Загора, с персонал между 8 и 30 души, показаха, че благодарение на тази подкрепа, реално са се трансформирали и вече произвеждат продукция, която достига предимно до световните пазари. Сред тях са предприятия за производство на осветителни тела, електродвигатели, работещи в сферата на хидравликата и промишлеността. В област Стара Загора има силен бизнес.
В момента преговаряме за инвестиция от страна на стартъп компания, занимаваща се с биопродукти
Тя е на българския пазар от 1-2 години, а следващата й производствена мощност вероятно ще бъде ситуирана в Стара Загора.
– Изведохте като приоритет за Старозагорска област изграждането на нова индустриална зона на терена на бившето летище край областния град. Има ли заявен инвеститорски интерес? С какви средства ще бъде създадена инфраструктурата?
– Важно е да подчертаем вече успешното партньорство между държавата и Община Стара Загора при изграждането на Индустриална зона „Загоре“, която Министерството на икономиката чрез Национална компания „Индустриални зони“ финансира с 3,5 млн. лв. Към момента почти 50% от терена е ангажиран и започва строежът на сгради за предприятията.
Стара Загора е наш приоритет при цялостната ни политика за развитие на индустриалните зони, за която са предвидени 415 млн. лева. На база на опита ни с големи инвеститори, знаем, че те очакват терени, които имат нужната инфраструктура и са в близост до магистрала. Такава възможност и потенциал има теренът на бившето летище край Стара Загора. Идеята е в тази зона да привличаме стратегически инвеститори. В края на март или в началото на април
голяма високотехнологична компания от сектора на автомобилостроенето ще дойде да направи оглед
Освен зоната на бившето летище предвиждаме изграждане и на още няколко индустриални зони в Старозагорска област. Нашата цел е да създадем допълнително поне 5 хиляди нови работни места чрез привличането на инвеститори, които развиват високотехнологични производство. Това означава хората да получават високо заплащане за труда си. Това е следствие от една последователна политика през последните 4 години – време през което Стара Загора получи от държавата чрез различни програми и инструменти 500 милиона лева.
– Кои са другите цели, които си поставяте за област Стара Загора като народен представител?
– Всичко, което посочих до момента цели повишаване на доходите на хората. Ще работим да продължи подобряването на инфраструктурата като цяло.
Поемаме ангажимент да бъде разширено шосето между Стара Загора и автомагистрала „Тракия“
Това включва и построяването на кръгово кръстовище, което да обслужва бъдещата индустриална зона. За нас е важно да продължи обновяването на училищата и детските градини, не само в общинските центрове, но и в малките населени места. Създаваме условия за спорт и цялостно подобряване на градската среда. От голямо значение е построяването на тунела под Шипка. Това е приоритетен обект и е заложен в Националната програма на ГЕРБ.
Всички осъзнаваме ползите от въвеждането на мерки, повишаващи енергийната ефективност в жилищата. Затова Националната програма ще продължи. Предвиден е ресурс от 1,4 млрд. лева, с които ще бъдат санирани около 4000 многофамилни и еднофамилни сгради. Изцяло със средства от държавата
още над 120 000 души в България ще живеят в по-комфортни условия, ще плащат по-ниски сметки за отопление
Считам, че област Стара Загора има изключителен потенциал и ще насочим нашите усилия, за да превърнем областта в индустриалното сърце на България.
NBP.bg*, Радослава РАШЕВА
Купуването и продаването на гласове е престъпление.