казва Стоян КОЛЕВ, директор на РД ПБЗН – Стара Загора
– Г-н Колев, вече са факт запалвания в дворове, крайпътни канавки… Навлизаме ли в пожароопасен сезон?
– От 4 март със заповед на областния управител Гергана Микова е обявен пожароопасен сезон. Повишена опасност от пожари има не само през лятото, когато е горещо и хората са най-често навън, а и в периода от март до ноември, в който е възможно при запалвания в полето или гората да се случи бедствие. Няма как да сме спокойни, че е влажно и все още има дни с ниски температури, дори снеговалеж.
Сезонът създава условия за възникване и разпространение включително на горски пожари
Започват и учебни стрелби, например в местността „Тюлбето“ над Казанлък. Колегите от Българската армия са подготвени и инструктирани, надявам се да преминат спокойно.
От началото на 2020 година до 4 март сутринта сме реагирали 616 произшествия, от тях малко под 10% (53), са пожарите с материални загуби, свързани със запалвания в дома, на сгради, леки автомобили и други. Останалите произшествия са по-елементарни. Аварийните дейности са 20, основно по време на снежната буря в областта. Участвали сме и в 88 помощни операции.
През
последните две седмици излизанията ни са завишени
за 123 пожара, 90% в треви и храсти, крайпътни ивици. Без материални загуби. Действително, условията са сухи и в бърз порядък постегнахме автомобилите за работа в полски масиви. Реагираме на такива произшествия, не сме допуснали някакво по-голямо разпространение. Но фактът, че са 123 само за 14 дни показва, че има завишение и трябва да обърнем внимание на гражданите. Започнаха и пролетните почиствания, подготовките на терени за засаждане. Нека тези дейности се извършват по безопасен начин, отпадъците да се прибират на определени места, не да се изгарят, защото вятърът ги разпространява и произшествието става сериозно. Ако се случи нещо подобно, трябва във възможно най-ранен срок да се позвъни на тел. 112, за да реагираме. Хубавото от началото на 2020 г. е, че
няма загинали граждани при пожари, а само един пострадал
не тежко. Миналата година за този период имахме двама загинали.
– Кога бе пикът?
– Пикът беше през 2016 г., когато цяло лято не се спряхме. През 2019 г. произшествията бяха малко над 3400, което е доста голяма цифра за една година, при положение че има области с под 1000 излизания на екипите. При нас пожарите с материални загуби за 2019 г. са 360, средно по един на ден.
Завишението е в пожарите без материални загуби, които на практика, ако „изтървем“, биха се разпространили и нанесли значителни щети. Апелът ми към гражданите е сега, когато се подготвят за живота по села, вилни зони, да внимават и спазват правилата за безопасност.
И да не изгарят отпадъците, защото това е възможно да изиграе лоша шега
Първо на тях, след това и на комшиите им, с пожар с материални загуби.
– Казвал сте, че при пожарите има цикличност?
– Да, в рамките на 5-6 години пожарите се засилват за 2-3 години, след това идват по-дъждовни години, като 2012, 2013 г. – по-сухи, а 2015, 2016 г. – по-дъждовни. Сложността идва при сухо лято, силен вятър и от това дали хората спазват елементарните противопожарни правила.
Ще направя аналогия с грипната обстановка
спазвайки елементарна хигиена, е възможно в почти 100% да се защитим от новите щамове, които ни застрашават. И при нас – спазвайки елементарните правила за безопасност, може устойчиво да се защитим от произшествия. Защото, както казваме ние – всеки пожар в началото на неговото възникване може да се изгаси с кофа вода, ако човекът знае какво да прави. Но остави ли се да се развие, е необходима много сериозна намеса. Добра тенденция от няколко години насам, 2019 и 2020 г., надявам се да е устойчива, е значителното намаляване на лъжливите повиквания. Миналата година са 139, докато в годините назад – 282, 287, винаги са били почти 8% от всички излизания на екипите. Двойното намаление много ме радва. Мисля, че се дължи на
новите правила в работата на операторите на тел. 112
– голяма част от обажданията да се насочват към съответните общини или структури, които могат да реагират. В същото време искам да подчертая, че независимо, че те влизат в графа „Лъжливи повиквания“, нашите екипи реагират като на реален сигнал.
Надявам се намалението да е устойчиво, да е свързано и с по-добрата култура на гражданите, по-сериозното им отношение към нашата професия. И още –
съществува възможност за обратна връзка
проследяване и носене на отговорност на недобросъвестните граждани. Глобата за лъжливо повикване е 10 000 лв.
– Очакванията Ви за 2020 г.?
– Да е малко по-спокойна от предходната. Очаквам да е по-умерена като валежи и температури, без екстремални стойности, ако се спазва редът, който върви от 10 години насам, цикличността. Но аномалиите през последните години насочват към непредвидимост.
Важното е гражданите да знаят, че нашите екипи са подготвени, в структурите на Пожарна безопасност и защита на населението в област Стара Загора 92% от щата е зает. Хората са обучени добре и се надявам, че независимо от предизвикателствата пред нас, и тази година ще успеем да се справим в максимална степен.
За подготвеността ни говори фактът, че миналата година 5 наши огнеборци бяха в националния отбор, който спечели трето място на щафета на Световното първенство по пожароприложен спорт в Саратов, Русия. И аз бях изненадан от
силата, желанието и от големия хъс, с който се представиха
В меката на този спорт да завоюваш медал бе успех, който граничи с героизъм. Старозагорци бяха половината от националния ни отбор. Те амбицират и увличат и колегите си. Тези момчета са не само добри спортисти, а и изключително принципни мъже, стегнати и подредени като личности. Гордея се с тях. Тази година Световното е в Казахстан, в началото на септември, надявам се да се подготвят още по-добре. Моментите, когато ги поздравяваха световни сили в този спорт, са незабравими.
– А незабравимият пожар през 2019 г.?
– Пожарът в ТЕЦ 2, когато се запали коминът на сероочистката на 7 и 8 блок. Има разследване за причините. Наложи се в рамките на минути да реагираме с 16 екипа, почти 60 човека пожарникари. Помагаха ни чрез Националния оперативен център служби от 4 съседни области. Беше необходимо до час да се реагира максимално, с много сили и средства. Ползвахме на 100% възможностите си, за да сведем до минимум последствията. Запалването се случи по време на ремонт, много бързо,
за 20-30 минути целият комин бе възпламенен
и нашите усилия бяха по запазване на системите на цеховете отдолу. Коминът е висок 135 метра, а най-високата сграда в България е малко над 120 м. Не пострада никой, успяхме да сведем щетите до минимум. Гордея се с всички, които участваха. Благодарност и към ръководството на централата, които ни напътстваха.
– А случиха ли се и странни, необичайни пожари?
– Имаше пожар от запалка, оставена на седалката на лек автомобил, паркиран на сянка. Слънцето след два часа се мести, напича, температурата се повишава и запалката се самозапалва с лек пукот. Седалката започва да гори, но автомобилът бе достатъчно съвременен „Опел“, с добре уплътнени стъкла и липсата на кислород бе спряла горенето в обема на купето. Минавайки наблизо, хора бяха видели, че става нещо. Пристигайки, екипът счупи малко стъкълце, за да пръсне с вода.
Автомобилът не бе опожарен, само предната седалка
до шофьорската. Такива пожари е имало и назад в годините.
А на полето най-често пожарите са не от стъкла на счупени бутилки, а от техническа неизправност. Например, летни косачки, които косят мери и пасища – ножовете им се въртят с голяма скорост и като ударят камък, той може да направи искра, която при високи температури и сухо време да предизвика запалване. Имало е случаи трактористите дори да продължават да карат, без изобщо да разберат, че на 200 м зад тях гори.
Всяко произшествие е специфично, само за себе си. Но тръгва от хората. Ние сме виновни най-много – къде от небрежност, къде от разсеяност, невнимание. Гражданите трябва да помнят, че малки деца не трябва да се оставят сами. Наш контингент са и възрастните хора, трудноподвижните, с по-тежки заболявания. Чрез домашните социални патронажи разбираме къде живеят и ходим по домовете, раздаваме листовки, обясняваме. Хубаво е, че имат мобилни телефони, но през изтеклата година повечето от шестте загинали са именно такива. В някои области колеги направиха
кампании за монтиране на датчици в стаите, където живеят
може би трябва да се помисли за това и при нас.
– Как се гаси по света? Добро ли е вашето оборудване?
– В 10-годишен период назад техниката ни се обнови доста добре, повече от половината ни автомобили са нови, съвременни, на 100% оборудвани. Очакваме тази година да приключи проект на ГД ПБЗН, с който да пристигнат логистични автомобили – пикапи, за по-дребни произшествия, оборудвани с помпи, малки резервоари, за бърза намеса. Подал съм заявки за няколко ремонта, очаквам да се отпуснат финансови средства. Като цяло в област Стара Загора две трети от пожарните служби са в добро състояние. Трябва да се обърне внимание по-скоро на структурите в Гълъбово и Опан.
По света как се гаси? В Дубай гасят от въздуха…
Дронове и малки самолети за разузнаване у нас има в няколко области
включително в Хасковска област. Ние можем да ги ползваме при горски пожари с повикване. Има ги по пилотен проект, очакваме и ние, когато той се доразвие и се види дали е полезен. Разузнаването и развитието на пожара е бързо, трябва да реагираме в рамките на минути и най-сигурното са знанието и опитът на хората. Модерното е по линия на защитата на пожарникарите – нови системи на дихателни апарати, каски, нови защитни дрехи. По линия на оперативната реакция новостите са в автоматиката, която да покаже, че някъде е възникнал пожар на ръководителите на обектите. Съществуват специални инфрачервени и ултразвукови датчици и начини на откриване на дима и топлината, за ранно предупреждаване и съответно реакция.
Екипировката на пожарникарите в РД ПБЗН-Стара Загора е на добро ниво, но може да се желае много. При сложни произшествия и реакция на пожари в жилища, в битовия сектор, една екипировка – яке, ботуши, особено ръкавиците, си заминават за няколко пожара. Коментирахме го с ръководството, обещаха ни ритмични доставки.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА