Ловният сезон започна. От събота, 10 август, ловците отстрелват пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина – всеки, който притежава редовен ловен билет, както и разрешително за отстрел за съответната дата. Настроението е приповдигнато, но и минорно, сподели за „Национална бизнес поща“ Стефан Димитров, председател на Сдружението на ловците и риболовците в Стара Загора. Причината е, че всеки момент можем да спрем лова, не дай Боже, допълни той.
По отношение на дивите свине мерките са ясни – ловът ще започне в зоните, които не са инфектирани, това заяви в Стара Загора на 7 август министърът на земеделието Десислава Танева. Тя присъства на кръгла маса по проблема с АЧС. Към тази дата у нас за такива бяха обявени 26 зони, общо 200 кв. км. Съгласно европейските мерки за борба с африканската чума по свинете, тип дива свиня, в тези 200 кв. км инфектирани зони не се допускат абсолютно никакви дейности, освен претърсване за трупове, до 2 месеца, или установяване, че не са инфектирани, след което се разрешават другите дейности, допълни министър Танева. Във всички останали зони, неинфектирани към момента, ловният сезон започва по действащия в момента Закон за лова. Тя припомни, че ловците имат определени финансови стимули за претърсване и намиране на трупове на умряла дива свиня, както и за отстрел на дива свиня и на няколко хищника.
Ден по-късно стана ясно, че след регистрираният първи случай на АЧС в затворено ловно стопанство край Самоков, две положителни проби за чума по свинете са установени при изследване на материал от мъртви глигани, намерени край доспатското село Змеица. Те са първите случаи на заболяването в Смолянска област. Пробите са от трупове на две диви свине, престояли в местност между селата Змеица и Борино. Изследването е направено на база биологичен материал от тръбните кости. Веднага, след като са намерени, мъртвите животни са загробени, а мястото е дезинфектирано.
Ние сме далеч от тези зони, но не сме застраховани, казва Димитров. Разпространението на заразата е скокообразно. За радост, последните резултати от изследванията на проби в свонекомплексите в Пъстрен и Боздуганово са отрицателни.
Предварителните прогнози са за повече пъдпъдъци и гургулица, но дали е така, ще стане ясно след първите ловни излети.
В Сдружението на ловците и риболовците-Стара Загора членуват 1400 ловци, те са обединени в 38 ловни дружинки.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА